Jak wygląda remont Rosomaka, jakie menu jest serwowane w wojskowej stołówce, a także jakim zadaniom żołnierze muszą sprostać podczas misji zagranicznych – to tylko część pytań, które ekipa TVP3 Opole zadała żołnierzom 10 Brygady Logistycznej. Tak powstał serial dokumentalny „Jednostka”. Można go zobaczyć m.in. w Internecie.
Pomysł nakręcenia serialu o logistykach zrodził się w redakcji TVP 3 Opole. Ekipa z regionalnej telewizji przez cztery miesiące – zdjęcia trwały od lutego do czerwca – towarzyszyła logistykom podczas codziennej służby. Dzięki temu powstało dziesięć dwudziestominutowych odcinków „Jednostki”. Każdy z nich jest poświęcony odrębnej tematyce.
Z serialu możemy się dowiedzieć m.in., jak wyglądają remonty wojskowych pojazdów, co trzeba zrobić, aby wstąpić w szeregi armii i jakim zadaniom logistycy muszą sprostać podczas misji wojskowych. – Skoncentrowaliśmy się na pokazaniu wszechstronności służby w 10 Brygadzie Logistycznej, ale odwiedziliśmy też jednostki jej podległe, takie jak 11 czy 55 batalion remontowy – mówi Alicja Holik, dziennikarka TVP3 Opole i producentka serialu. – Pokazaliśmy też na ekranie historię logistyków, ich patrona i oczywiście samych żołnierzy – dodaje.
Jak mówi producentka serialu, która ma już doświadczenie w pracy z wojskiem, zaskoczyło ją to, że służba logistyków jest tak wymagająca. – Aby wysłać choćby jeden pojazd do Afganistanu, trzeba uwzględnić wiele procedur i wypełnić masę dokumentów, nie sądziłam, że to tak skomplikowane. Tu wszystko jest istotne, bo każdy nadprogramowy kilogram może przyczynić się do tragedii, jak to kilka lat temu zdarzyło się w Afganistanie – mówi. – Wówczas na pokładzie amerykańskiego samolotu transportowego jedna z paczek przesunęła się, w rezultacie samolot runął na ziemię. Nikt z załogi nie przeżył. Zresztą tę historię też przypomnieliśmy w naszym programie – mówi.
Kolejnym zaskoczeniem była wielkość koszar. – Mieszkańcy co prawda mogą czasem wejść na teren jednostki, na przykład podczas tzw. dni otwartych czy święta 10 BLog, ale chyba nikt nie zdaje sobie sprawy, jaką przestrzenią dysponują logistycy – mówi Holik. – A są tam dwa ogromne warsztaty naprawy maszyn, warsztat naprawy kontenerów, a nawet… sad, w którym żołnierze hodują na przykład jabłka – dodaje.
Który odcinek był najtrudniejszy do zrealizowania? Autorka bez wahania wskazuje części poświęcone misjom zagranicznym. – Niestety nie otrzymaliśmy zgody, aby odwiedzić żołnierzy, którzy służą poza granicami kraju, więc opieraliśmy się na materiałach filmowych, które to oni na naszą prośbę przygotowywali – mówi. – Wymagało to wielu godzin telefonicznych konsultacji, ale się udało. Dzięki tej współpracy powstały dwa bardzo ciekawe odcinki – zaznacza.
Z serialu są zadowoleni także sami logistycy. – Dla mnie bardzo ciekawym doświadczeniem była praca na planie, co prawda sam czasem kręcę materiały wideo, ale po raz pierwszy miałem okazję zobaczyć, jak wygląda praca profesjonalnej ekipy i realizacja takiej produkcji – mówi kpt. Piotr Płuciennik, oficer prasowy 10 Blog. – Na początku miałem trudności z przekonaniem żołnierzy, aby zdecydowali się wystąpić w serialu, ale kiedy zobaczyli pierwsze odcinki, opory zniknęły i sami chętnie opowiadali o swojej służbie – podkreśla.
„Jednostka” była emitowana na antenie TVP3, można ją też obejrzeć w Internecie.
autor zdjęć: kpt. Piotr Płuciennik
komentarze