Weterani wnoszą wymierny wkład w budowę Wojsk Obrony Terytorialnej. Ich doświadczenia i umiejętności wykorzystywane są w procesie szkolenia instruktorów i żołnierzy pełniących terytorialną służbę wojskową. Z drugiej strony to właśnie WOT umożliwia weteranom dalsze aktywne funkcjonowanie w społeczności żołnierskiej. Te wzajemne zależności bez wątpienia stanowią korzyści dla obu stron.
Dzisiaj, 29 maja przypada Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa. W centralnych uroczystościach zorganizowanych z tej okazji w Kielcach po raz drugi wezmą udział żołnierze WOT. Święto jest tylko pretekstem do podjęcia tematu weteranów. To święto jest ważne również dla wojsk obrony terytorialnej, bowiem z doświadczeń i umiejętności weteranów korzystają żołnierze należący do formacji.
Kadra instruktorska MZS-ów w stu procentach składa się z byłych mundurowych, często weteranów. Niemal wszyscy spośród nich uczestniczyli w misjach poza granicami kraju. Wśród tych osób są również weterani poszkodowani. Wszyscy oni uczą instruktorów i kadrę dowódczą WOT metodyki i taktyki.
Co istotne potencjał byłych żołnierzy wojsk specjalnych do tej pory nie był efektywnie wykorzystywany przez siły zbrojne. Wojska obrony terytorialnej oferują kompleksowe zagospodarowywanie potencjału weteranów. Doskonale sprawdzają się oni w roli mentorów i bezapelacyjnych autorytetów. Danie im szansy na służbę przy jednoczesnym wykorzystaniu ich wiedzy i umiejętności to umożliwienie im dalszego, aktywnego funkcjonowania w społeczności żołnierskiej.
Weterani to też niekwestionowane autorytety dla młodych żołnierz OT. Żołnierze ci są dumni, że mogą uczyć się walczyć właśnie od nich, cichych bohaterów realizujących swe zadania np. w Afganistanie czy w Iraku. Wojska obrony terytorialnej dążą do tego, by w Polsce zapanowało myślenie, że bycie weteranem to kolejny etap służby, który jest ważny zarówno dla samego żołnierza, ale też i dla państwa, któremu może on służyć.
Tekst: ppłk Marek Pietrzak/ rzecznik prasowy DWOT
autor zdjęć: DWOT
komentarze