moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polonia bliżej marynarki

Imię Marynarki Wojennej RP otrzymała w weekend Polska Szkoła w Bergen. Część uroczystości, w której wzięli udział m.in. przedstawiciele ambasady w Oslo i Dowództwa Generalnego RSZ, odbyła się na pokładzie fregaty ORP „Gen. K. Pułaski”. W szkole uczy się 140 dzieci polskich emigrantów.


ORP „Gen. K. Pułaski” bierze udział w międzynarodowych manewrach TG-18 na Morzu Północnym. W weekend okręt zawinął do Bergen, by wziąć udział w uroczystości, o której marynarze i miejscowa Polonia zgodnie mówią: wyjątkowa. Oto Szkoła Polska w Bergen jako pierwsza placówka edukacyjna poza granicami Rzeczypospolitej otrzymała imię Marynarki Wojennej RP. Świadkami tej chwili byli między innymi przedstawiciele ambasady w Oslo, Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych i Stowarzyszenia Oficerów MW w Gdyni. Dzieci wraz z nauczycielami gościły na pokładzie fregaty, zaprezentowały program artystyczny, miały też okazję wysłuchać opowieści o służbie na morzu. Później reprezentanci stowarzyszenia, które prowadzi szkołę rozegrali przeciwko marynarzom z „Pułaskiego” mecz siatkówki. Goście wygrali 3:2.

– Niezwykle ważnym elementem działalności marynarki wojennej jest morska dyplomacja. Nasze okręty zawijają do portów całej Europy, czasem pojawiają się nawet poza nią. To doskonała okazja do prezentacji biało-czerwonej bandery, promocji kraju, podtrzymywania tradycji – podkreśla kmdr por. Czesław Cichy, rzecznik Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. – Nadanie szkole w Bergen imienia polskich sił morskich, to doskonały przykład owoców, które taka dyplomacja może przynosić – dodaje.

W podobnym tonie wypowiedział się minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, który z okazji uroczystości wysłał do Polonii w Bergen list. Przypomniał, że Polska miała marynarkę wojenną zanim jeszcze zyskała dostęp do morza. Podpisując decyzję o jej odbudowie marszałek Józef Piłsudski, co podkreślał szef MON-u, „doskonale wiedział, jak wielkie znaczenie dla narodowej dumy i poczucia bezpieczeństwa Polaków, dla niepodległości i ekonomicznego rozwoju państwa ma posiadanie narodowej floty wojennej”. Minister Błaszczak wspomniał o służbie marynarzy podczas wojny, a przy okazji przywołał wątek norweski. „Polskie okręty walczyły (…) w bitwie o Narwik. Sławny ORP „Orzeł” zatopił „Rio de Janeiro”, transportujący niemiecki oddział desantowy, który miał dokonać inwazji na Bergen” – zaznaczał.


O nadanie imienia Marynarki Wojennej RP szkoła w Bergen zabiegała przez dwa lata. Ostateczną zgodę wydało MON. – W mieście znajduje się port regularnie odwiedzany przez polskie okręty. Każda taka wizyta jest dla nas wielkim przeżyciem – podkreśla Marcin Tomasik, zastępca prezesa Zarządu Polskiej Szkoły w Bergen. I żadna nie przechodzi bez echa. Wszystko zaczęło się od korwety ORP „Kaszub”, która w 2015 roku pojawiła się w miejscowym porcie przy okazji manewrów „Dynamic Mongoose”. – Akurat wracałem z rodzinnej wycieczki w góry. Patrzę: przy nabrzeżu stoi polski okręt. Rozpoznałem go od razu. Zainteresowanie morzem jest u nas rodzinne, bo tata służył w sztabie Marynarki Wojennej RP – wspomina Tomasik. – Pomyślałem wtedy, że taką okazję trzeba wykorzystać – dodaje.

Jak opowiada, chwycił za telefon i zadzwonił do ojca. On wykonał kolejny telefon, a wieczorem przyszła wiadomość, że załoga jest gotowa oprowadzić po okręcie. – Do późnego wieczoru tworzyliśmy z żoną listę chętnych. Wśród nich byli przede wszystkim ludzie związani ze szkołą w Bergen – wspomina Tomasik. Na potrzeby zwiedzania, stworzył krótką notkę z informacjami o okręcie. Nazajutrz „Kaszuba” zwiedziło kilkadziesiąt osób. A potem poszło już z górki. Polacy z Bergen wspólnie z marynarzami z okrętu dowodzenia ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki” obchodzili święto 3 maja. Podczas wizyty w Bergen fregaty ORP „Gen. T. Kościuszko” uczniowie wzięli udział w lekcji poświęconej samemu okrętowi oraz specyfice pracy marynarza. – Przez pokład przewinęło się wówczas około tysiąca osób, a zarząd szkoły został podjęty obiadem w mesie oficerskiej. Od ówczesnego dowódcy okrętu kmdr. por. Grzegorza Muchy otrzymaliśmy biało-czerwoną banderę, która towarzyszy nam podczas wszystkich szkolnych uroczystości – podkreśla Tomasik. Nadanie szkole patrona jest, jak mówi, symbolicznym zwieńczeniem tej współpracy.


Polska Szkoła w Bergen powstała w 2009 roku. Dzieci emigrantów spotykają się w niej kilka razy w miesiącu, by uczyć się języka polskiego, historii, geografii, wiedzy o społeczeństwie. Ważnym elementem jest też wspólne obchodzenie narodowych świąt. Placówka działa na podstawie wytycznych polskiego ministerstwa edukacji i ma blisko 140 uczniów – od przedszkolaków aż po dzieci w wieku gimnazjalnym. – Niektórzy docierają do nas z miejscowości oddalonych o dwie godziny jazdy samochodem – podkreśla Tomasik. Szkołę prowadzi stowarzyszenie „Razem w Bergen”. – Osoby za nią odpowiedzialne tworzą tzw. drużynę Polskiej Szkoły w Bergen. To przede wszystkim nasi nauczyciele: dyrektor Iwona Mazurek-Orłowska, prezes Zarządu Szkoły Ela Kopera, skarbnik Magdalena Stromska, sekretarz Sylwia Dębska, Olga Giak, Bogusław Kasprzyk. Oczywiście lista jest znacznie dłuższa. Bez ogromnego zaangażowania wszystkich tych osób, funkcjonowanie placówki nie byłoby możliwe. A przecież to jeden z najlepszych sposobów, by podtrzymać więzy z Polską – podsumowuje Marcin Tomasik.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: chor. Kacper Konkol, st. chor. mar. Piotr Leoniak

dodaj komentarz

komentarze


Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
 
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Przysięga w Limanowej
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
Nowe zadania szefa SKW
Flota Bayraktarów w komplecie
Pokazali bojowego ducha
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
„Grand Quadriga ‘24”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
By Polska była bezpieczna
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
NATO on Northern Track
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Po śladach polskich bohaterów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ratownicy na medal
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Wojna w świętym mieście, epilog
Wszystkie misje AWACS-a
WAM wraca po latach
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Polki pobiegły po srebro!
„Pierwsza Drużyna” na start
Ameryka daje wsparcie
Serwis K9 w Polsce
„Ryś” z laserem
Pływacy i maratończycy na medal
Mobilne dowodzenie
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
They Will Check The Training Results in Combat
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Broń Hitlera w rękach AK
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Podróż po AWACS-ie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nie szpital, a instytut
Zawsze gotowi do pomocy
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Ostatnia droga Pileckiego
Cień atomowej zagłady
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Piedimonte – samobójcza misja

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO