To był rekordowy rok. W 2018 też nie zamierzamy zwalniać tempa – zapewniał gen. dyw. Wilhelm Grün, dowódca Centrum Szkolenia Sił Połączonych (JFTC) na tradycyjnym spotkaniu podsumowującym działalność bydgoskiej placówki. W JFTC treningi sztabowe przechodzą natowskie dowództwa przed rozpoczęciem misji i sojuszniczych operacji.
– Dla JFTC był to kolejny, bardzo produktywny i pełen sukcesów rok. Łącznie przez nasze mury na różnego rodzaju ćwiczeniach przewinęło się w 2017 roku ponad 4 tys. osób. To był rekordowy rok – tak gen. dyw. Wilhelm Grün, dowódca Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO w Bydgoszczy podsumował minione dwanaście miesięcy. JFTC to najważniejsza instytucja Sojuszu Północnoatlantyckiego w naszej części Europy.
Najważniejszymi ćwiczeniami zorganizowanymi w JFTC w 2017 roku były: trzy szkolenia z serii „Resolute Support” (trening dowództw przygotowywanych do misji NATO w Afganistanie), w których uczestniczyło łącznie ponad 1200 żołnierzy z 30 państw, ćwiczenie „Trident Joust” dla 500 żołnierzy i pracowników wojska z Dowództwa Sił Połączonych z Neapolu oraz ćwiczenie koalicyjnej interoperacyjności bojowej o kryptonimie CWIX, w którym wzięło udział ponad 900 osób.
Generał Grün zapowiedział, że w 2018 roku JFTC nie zamierza zwalniać tempa. – Największym organizowanym u nas ćwiczeniem będzie CWIX, w którym weźmie udział ponad tysiąc osób – zadeklarował. Niewiele mniej liczne, bo przygotowywane na ponad 700 osób, będzie szkolenie Dowództwa Sił Połączonych z Brunssum, a także cztery edycje ćwiczenia na potrzeby misji „Resolute Support”.
Istniejące w Bydgoszczy Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO, czyli Joint Force Training Centre NATO, zgodnie z wytycznymi przyjętymi na szczycie Paktu w Pradze (w 2002 roku), zajmuje się przygotowywaniem żołnierzy NATO do połączonych operacji militarnych. Podobne centra działają tylko w dwóch krajach Sojuszu: Joint Warfare Center w norweskim Stavanger i Joint Analysis Lessons Learned Centre w Monsanto w Portugalii.
W 2007 roku priorytetowym zadaniem JFTC stało się przygotowywanie różnego rodzaju sztabów i dowództw na misję NATO w Afganistanie. Oprócz tego w Centrum szkolą się również oficerowie z wielonarodowych korpusów wyznaczonych do dyżurów w ramach natowskich sił szybkiego reagowania – VJTF (Very High Readiness Joint Task Force) – czyli „szpicy”.
autor zdjęć: Krzysztof Wilewski
komentarze