moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

PGZ przyzna stypendia studentom ASzWoj

Średnia powyżej 4,0, dorobek naukowy, nagrody za wyniki – to tylko kilka warunków, które musi spełnić student Akademii Sztuki Wojennej, aby otrzymać stypendium naukowe ufundowane przez Polską Grupę Zbrojeniową. 1000 zł netto miesięcznie przez cały rok akademicki dostanie 10 osób z najlepszymi wynikami w nauce. Wnioski można składać do 17 listopada.

Studenci w większości uczelni mają prawo do stypendium naukowego za dobre wyniki lub socjalnego, które wypłaca szkoła. Podobnie jest w Akademii Sztuki Wojennej. Teraz jednak studiujący w warszawskim Rembertowie mają szansę na dodatkowe wsparcie. Stypendia dla najlepszych postanowił ufundować największy w kraju koncern zbrojeniowy. Program stypendialny Polskiej Grupy Zbrojeniowej został ogłoszony podczas rozpoczęcia roku akademickiego.

– Jednym z naszych celów jest budowa bazy przyszłych kadr dla sektora obrony. Chcemy pokazać utalentowanym, młodym ludziom, że mogą realizować swoje plany zawodowe w kraju i czerpać z tego wiele satysfakcji – mówi Małgorzata Konopacka, dyrektor Biura Zarządzania Zasobami Ludzkimi w PGZ. Dodaje, że obecnie dla większości pracodawców dużym wyzwaniem jest znalezienie kandydatów o specjalistycznych kwalifikacjach. A PGZ chce konkurować w zatrudnianiu wysoko wykwalifikowanych pracowników z firmami na rynku zagranicznym. – Zależy nam, by polskiemu kapitałowi intelektualnemu stworzyć w krajowym sektorze obrony warunki rozwoju porównywalne do tych za granicą. Współpraca z uczelniami wyższymi jest właśnie tego typu inwestycją. Chcemy zapewnić rozwój najlepszych ekspertów, którzy potem zechcą związać się z grupą PGZ na długo – dodaje dyrektor Biura.

Kto może liczyć na pieniądze?

Oferta PGZ kierowana jest do najlepszych studentów studiów stacjonarnych: drugiego lub trzeciego roku I stopnia (licencjackich) oraz pierwszego i drugiego roku studiów II stopnia (magisterskich). – Osoba zainteresowana stypendium powinna złożyć na uczelni wniosek. Musi jednak spełniać kilka warunków. Jednym z nich jest średnia ocen z ostatniego roku powyżej 4,0 – mówi dr Monika Lewińska, rzecznik prasowy ASzWoj. We wniosku należy podać oceny zdobyte w ostatnim roku akademickim oraz wszelkie osiągnięcia naukowe i wyróżnienia. Czas na składanie dokumentów upływa 17 listopada.

Potem wszystkie aplikacje rozpatrzy Społeczna Rada Stypendialna PGZ. W jej skład, poza przedstawicielami firmy zbrojeniowej, wejdą też przedstawiciele Akademii. Oprócz osiągnięć naukowych pod uwagę będzie brana także sytuacja socjalna studenta. Poza tym każdy starający się o stypendium będzie musiał pisemnie odpowiedzieć na pytanie „Dlaczego mam zostać jednym z dziesięciu stypendystów programu stypendialnego PGZ.

Na podstawie oceny Rady powstanie lista rankingowa. Wsparcie finansowe zostanie przyznane dziesięciu studentom, którzy zbiorą największą liczbę punktów. – Każdy z nich otrzyma ufundowane przez PGZ stypendium o wartości 9 tys. zł netto. Będzie ono wypłacane w ratach, co miesiąc, w ciągu trwającego roku akademickiego – mówi dr Lewińska.

Warto jednak pamiętać, że Regulamin Programu Stypendialnego nie wyklucza również sytuacji skreślenia z listy stypendystów. Takie przypadki mogą mieć miejsce np. z powodu nagannego zachowania naruszającego dobro przedsiębiorstwa PGZ. Student pobierający stypendium straci je także, gdy w ciągu roku akademickiego zatrudni się lub podejmie współpracę z firmą konkurencyjną wobec koncernu.

Pracownicy PGZ w Akademii

Program stypendialny to drugi wspólny projekt Polskiej Grupy Zbrojeniowej i Akademii Sztuki Wojennej (pierwszym było uruchomienie studiów podyplomowych o kierunku zarządzanie przedsiębiorstwem w branży zbrojeniowej. Koncern chce rozwijać współpracę z uczelnią. W planach jest m.in. zaangażowanie pracowników PGZ w pracę dydaktyczną ze studentami oraz prowadzenie wspólnych projektów badawczo-rozwojowych. – Połączenie wiedzy akademickiej z doświadczeniem praktyków ułatwi młodym ludziom start w życie zawodowe. Zadowoleni będą także pracodawcy, do których będą trafiać lepiej wykwalifikowani kandydaci na stanowiska – mówi Małgorzata Konopacka.

Polska Grupa Zbrojeniowa SA jest liderem polskiego przemysłu i jednym z największych koncernów obronnych w Europie. Skupia ponad 60 spółek działających w branżach: zbrojeniowej, stoczniowej i nowych technologii. Zatrudnia w sumie 17,5 tys. specjalistów. Roczne obroty PGZ to 5 mld zł.

Akademia Sztuki Wojennej jest publiczną uczelnią kształcącą kadry oficerskie i osoby cywilne. Powstała 1 października ubiegłego roku w wyniku przeformowania Akademii Obrony Narodowej.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Jagoda Gawliczek

dodaj komentarz

komentarze


MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
 
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
W obronie wschodniej flanki NATO
They Will Check The Training Results in Combat
Wioślarze i triatlonistka na podium
Mobilne dowodzenie
Serwis K9 w Polsce
Zawsze gotowi do pomocy
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wszystkie misje AWACS-a
Polki pobiegły po srebro!
Krwawa noc pośród puszczy
Pływacy i maratończycy na medal
Flota Bayraktarów w komplecie
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej hełmów dla żołnierzy
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Ameryka daje wsparcie
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Broń Hitlera w rękach AK
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Na straży nieba
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
„Grand Quadriga ‘24”
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Układ nerwowy Mieczników
Abramsy w pętli
Orzeł dla bohaterów
Wojna w świętym mieście, epilog
Gry wojenne w szkoleniu
NATO on Northern Track
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Polska wiktoria na Monte Cassino
Nowe zadania szefa SKW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Pytania o europejską tarczę
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Bohater odtrącony
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
„Pierwsza Drużyna” na start
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
By Polska była bezpieczna
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Śladami ojca
Po przeprawie ruszyli do walki

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO