moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polska w grze o amerykańską brygadę

Polska jest brana pod uwagę jako miejsce stacjonowania żołnierzy amerykańskiej brygady artylerii rakietowej – potwierdza ppłk Anna Pęzioł-Wójtowicz z Ministerstwa Obrony Narodowej. Wcześniej Amerykanie mieli wątpliwości, czy taka lokalizacja nie łamie ustaleń Aktu Stanowiącego NATO-Rosja.

Informację o amerykańskiej brygadzie, która miałaby stacjonować na Starym Kontynencie jako pierwszy podał 18 września portal defence24.pl. Z informacji przekazanych przez Dowództwo Wojsk Amerykańskich w Europie wynikało jednak, że Polska nie jest brana pod uwagę jako miejsce jej lokalizacji. Powód? Amerykanie mieli wątpliwości, czy takie rozwiązanie nie narusza zapisów Aktu Stanowiącego. W 1997 roku przedstawiciele NATO podpisali z Rosją dokument, w którym zobowiązali się, że w nowo przyjętych krajach nie zostanie rozmieszczona broń nuklearna, ani „stałe znaczące siły bojowe”. Z drugiej jednak strony eksperci nie byli zgodni, jak dokładnie definiować owo sformułowanie. W dodatku obecny sekretarz obrony James Mattis podczas sierpniowej wizyty na Ukrainie przyznał, że to strona rosyjska narusza umowy.

Pięć dni po pierwszym komunikacie, amerykańskie dowództwo wydało kolejny. Tym razem nie było już w nim kategorycznego stwierdzenia wykluczającego Polskę jako miejsce dyslokacji brygady. – Sprawa bezpieczeństwa w regionie była przedmiotem rozmów, które minister Antoni Macierewicz podczas wizyty w USA przeprowadził z sekretarzem Mattisem. W ich wyniku stanowisko Departamentu Obrony uległo pewnej modyfikacji – przyznaje ppłk Anna Pęzioł-Wójtowicz, rzecznik szefa MON.

Oczywiście droga do ewentualnego przerzucenia do Polski kolejnych amerykańskich żołnierzy jest jeszcze daleka. Na razie zwiększenie obecności wojsk USA w Europie zarekomendował Departament Dowództwa Armii. W tej części świata na stałe miałyby zostać rozlokowane dwa bataliony wyposażone w wyrzutnie rakiet MLRS, batalion obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu oraz kompania zajmująca się zaopatrzeniem. Koncepcja musi jednak zostać zatwierdzona przez Departament Obrony. Jeśli tak się stanie, Amerykanie zaczną rozważać konkretną lokalizację. Zdaniem defence24.pl ciągle największe szanse mają kraje zachodniej Europy, gdzie armia Stanów Zjednoczonych posiada rozbudowaną infrastrukturę. Polska jednak przez cały czas jest w grze. – Liczymy na to, że współpraca z wojskami amerykańskimi zostanie jeszcze pogłębiona – zaznacza ppłk Pęzioł-Wójtowicz. – Stanowisko USA potwierdza, że Polska jest pełnoprawnym członkiem NATO. Polityka wzmacniania naszego bezpieczeństwa będzie kontynuowana, a współdziałanie z USA jest tego najlepszym wyrazem – przekonuje.

US Army jest obecna w Polsce od dłuższego czasu. W styczniu misję na wschodniej flance NATO rozpoczęła ABCT, czyli Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa. Żołnierze stacjonują w Żaganiu, Bolesławcu, Skwierzynie i Świętoszowie, zaś ich obecność to element operacji „Atlantic Resolve”. W tej chwili trwa rotacja. W ramach drugiej zmiany do Polski ściągają żołnierze 2 Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej 1 Dywizji Piechoty z Fort Riley w Kansas. Łącznie będzie ich 3300. Do tego dochodzi 2500 sztuk sprzętu, w tym czołgi M1 Abrams, haubice Paladin i wozy bojowe Bradley.

Prócz tego na wschodzie Polski rozlokowana została batalionowa grupa bojowa NATO, której trzon również stanowią Amerykanie. Z kolei pod koniec ubiegłego tygodnia dobiegła końca kolejna zmiana Aviation Detachment. W bazie na poznańskich Krzesinach stacjonowało sześć amerykańskich F-16 i kilkudziesięciu żołnierzy: pilotów i specjalistów od obsługi technicznej. Samoloty odleciały już do Niemiec, wkrótce jednak w ich miejsce pojawią się kolejne. Podstawą obecności Amerykanów na polskich lotniskach jest umowa podpisana jeszcze w 2011 roku.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: US Army

dodaj komentarz

komentarze


Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
 
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Szef MON odwiedził USA
Emerytura wypłacana w … karmie
Course on Diplomacy
Ogień na alpejskich szczytach
Więcej żołnierzy na granicy
Dołącz do sportowców w mundurach!
Koncern Boeing dostarczył kolejny samolot dla VIP-ów
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Czy mur powstrzyma falę uchodźców?
„Ryś ‘21”, czyli przerzut wojsk
Polscy żandarmi wspierają Gruzinów
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
Przeprawa przez Narew
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
77 lat temu powstańcy zakończyli bój o Warszawę
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Ciemne strony Facebooka
Wybierz się na wojskowe studia
Afganistan. Czas wracać do domu
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Polityka nie znosi próżni
Uzbrojenie dla „Kormoranów”
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Zbrodnia w Zakroczymiu
Gala stulecia „Polski Zbrojnej”
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Żołnierze bez testów z WF-u
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Advantages of Efficient Organization
W jedynym słusznym kierunku
Strzelec do zadań specjalnych
Ostatnie dni kampanii 1939
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
KFOR: wyższy stopień gotowości
Maraton po bieszczadzkich bezdrożach
Ciężki, ale sprytny. Kolejny z rodziny KTO
Polsko-tureckie obrady
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Na granicy stratosfery
Legia Akademicka po raz piąty
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Będzie więcej oddziałów przygotowania wojskowego
Test mobilności 12 Dywizji
Ziemia z misji na pamiątkę
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
Współpraca i wspólna pamięć
Duch Invictus jest, czas na formę
Szef MON-u w Forcie Sill
Sztandar dla krakowskich żandarmów
Black Hawk na potrzeby GROM-u
Wilk na poligonie
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Wirtualne strzelanie, realne efekty
„Kormoran” zagraniczny debiut ma za sobą

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO