W piątek, 25 sierpnia, żołnierze 1 Batalionu Czołgów zgromadzili się w rejonie Placu Ćwiczeń Ogniowych, żeby wspólnie obchodzić swoje święto.
1 Batalion Czołgów święto obchodzi w rocznicę bitwy w Normandii o wzgórze 262 (Mont Ormel), która miała miejsce 19 - 21 sierpnia 1944 roku. Bitwa stoczona była pomiędzy wojskami polskimi, a niemieckimi o kontrolę nad masywem dwóch wzgórz o wysokości 262 metry na poziomem morza (w polskiej tradycji militarnej zwanym również jako Maczuga). Starcie to było jednym z kluczowych epizodów końcowej fazy Operacji Overlord. Data 19 sierpnia stała się świętem 1 pułku pancernego. Żołnierze 1 batalionu czołgów, kultywujący tradycje 1 i 2 pułku pancernego są dumni z osiągnięć swoich poprzedników, a świętując oddają hołd pamięci żołnierzy generała Stanisława Maczka.
Uroczystość rozpoczęła się od złożenia meldunku dowódcy batalionu podpułkownikowi Renartowi Skrzypczakowi przez majora Jerzego Biryłko. Oprócz żołnierzy 1 batalionu czołgów na apelu obecni byli także kombatanci oraz ich najbliżsi, byli dowódcy batalionu oraz sympatycy czołgistów z 10 Brygady Kawalerii Pancernej, w tym fundator repliki sztandaru oraz reprezentacja szkoły z Koronowa im. gen. Maczka.
Dowódca batalionu, podpułkownik Renart Skrzypczak, po przywitaniu zaproszonych gości, zwrócił się do wszystkich przybyłych słowami: „Mając na uwadze chlubne tradycje oręża polskiej broni pancernej, kształtując patriotyczne postawy i pamięć historyczną, z dumą stwierdzam, iż żołnierze z oddaniem realizują ideę swoich poprzedników. 1 batalion czołgów uczestniczy w większości ćwiczeń z wojskami, był wielokrotnie wyróżniany tytułem przodującego pododdziału, zwyciężał w zawodach użyteczno – bojowych plutonów Pododdziałów Wojsk Pancernych i Zmechanizowanych na Szczeblu Wojska Polskiego. Wszystkim żołnierzom składam wyrazy mojego podziękowania, szacunku i uznania za trud codzienny oddany służbie Ojczyzny. Dziękuję za zdolność i gotowość bojową, przejawiającą się między innymi w wykonywaniu planowych i nieplanowych zadań. Dziękuję za samodzielne działanie na wielu kierunkach, ku chwale 1 batalionu czołgów. Nie możemy zapominać jednak, że wszystko to nie byłoby możliwe, gdyby nie wyrozumiałość i zrozumienie Naszych żon, mężów oraz najbliższych, którzy Nas wspierają w wykonywaniu zadań służbowych. Całemu stanowi osobowemu życzę dalszych zaszczytnych osiągnięć, sukcesów zawodowych i osobistych, samorealizacji, poczucia dobrze wykonywanego obowiązku wobec Ojczyzny, a także powodzenia w życiu osobistym".
Po przemówieniach nadszedł czas na wręczenie wyróżnień. Odczytane zostały rozkazy o wręczeniu oznaki pamiątkowej 10 Brygady Kawalerii Pancernej oraz oznaki pamiątkowej batalionu. Ponadto dowódca batalionu wyróżnił żołnierzy ryngrafami, monetami pamiątkowymi, listami gratulacyjnymi, a także urlopami nagrodowymi i pochwałami.
Odegranie Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego, a następnie defilada pododdziałów batalionu zakończyły oficjalną część uroczystości. Po niej przyszedł czas na świętowanie wraz z rodzinami. Wśród atrakcji zaplanowanych na piątkowe popołudnie był między innymi pokaz statyczny sprzętu, pokaz walki w bliskim kontakcie, strzelanie z wiatrówki, przejażdżki konne, zamki dmuchane dla najmłodszych. Kilka godzin, które czołgiści spędzili wspólnie był to czas na odpoczynek od codziennej służby, integrację oraz nabranie sił przed przedsięwzięciami, które czekają pancerniaków już za kilka tygodni. Licznie przybyli na święto żołnierze 1 batalionu czołgów oraz ich najbliżsi już oczekują na kolejne święto batalionu w przyszłym roku.
Tekst: kpt. Katarzyna Sawicka
autor zdjęć: plut. Karol Kubala
komentarze