moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Legia Warszawa wspiera weteranów

Weterani będą mogli za darmo oglądać wszystkie mecze Legii Warszawa. Klub o wojskowym rodowodzie zapowiedział nie tylko przekazywanie darmowych biletów, lecz także utworzenie na stadionie Legii specjalnej trybuny weterana. – To wyraz szacunku dla tych, którzy służyli poza granicami kraju – ocenia Bartosz Kownacki, wiceminister obrony.

O inicjatywie mającej uhonorować weteranów zagranicznych misji poinformowali Bartosz Kownacki, wiceminister obrony narodowej, oraz Jakub Szumielewicz, wiceprezes zarządu Legii Warszawa. – Jestem wzruszony, że mogę uczestniczyć w takiej uroczystości. Jestem kibicem Legii Warszawa i pamiętam sukcesy klubu w lidze wicemistrzów – mówił wiceminister Kownacki podczas konferencji zorganizowanej w warszawskim Centrum Weterana.

Z kolei Jakub Szumielewicz, wiceprezes Legii, przypomniał, że klub obchodzi w tym roku stulecie istnienia. Podkreślił, że Legia od zawsze była związana z Wojskiem Polskim. – Klub zakładali żołnierze Legionów. Można więc powiedzieć, że wojskową tradycję mamy zapisaną w DNA – mówił prezes Legii. Dodał, że tę tradycję klub traktuje jako zobowiązanie. Stąd pomysł, by weteranom przekazywać darmowe bilety. - To jedyne, co możemy zrobić, aby oddać cześć ludziom, którzy byli gotowi poświęcić swoje zdrowie, by Polska była bezpieczna. Ten gest ma udowodnić, że nie są to puste słowa, ale prawdziwa wdzięczność – zaznaczył Szumielewicz.

Bezpłatne bilety otrzymają ci żołnierze i pracownicy cywilni wojska, którzy uczestniczyli w operacjach poza granicami kraju i mają legitymację weterana. Bilety można będzie odebrać w kasach (po okazaniu legitymacji). Klub chciałby również zapraszać weteranów na tzw. supermecze. Wejściówki na te rozgrywki będą bezpłatne, jednak o tym, ile ich będzie oraz jak będą dystrybuowane, ma informować Centrum Weterana za pośrednictwem strony internetowej oraz fanpage’a na Facebooku. Z myślą o żołnierzach, którzy kiedyś służyli na zagranicznych misjach, na stadionie Legii Warszawa zostanie utworzona specjalna trybuna weterana.

Zdaniem ppłk. Leszka Stępnia, dyrektora Centrum Weterana, inicjatywa sportowego klubu jest nie tylko formą uhonorowania misjonarzy, lecz także sposobem na rozpowszechnianie informacji o działaniach wojska poza granicami kraju. – Dopiero budujemy społeczną świadomość dotyczą weteranów. Chcielibyśmy, aby postrzegano ich tak jak w Stanach Zjednoczonych, ale Amerykanie tworzą tę świadomość już 80 lat – zauważył.

Podczas konferencji Jakub Szumielewicz podarował Centrum koszulkę Legii z napisem „weteran” oraz numerem „100” – symbolizującym stulecie utworzenia klubu. – Na pewno znajdziemy dla niej specjalne miejsce w naszej sali tradycji – zapewnił ppłk Stępień.

Legia wielokrotnie wspierała wojskowych. W 2015 roku podczas akcji Charytatywna Wiosna Legii Warszawa część dochodu ze sprzedaży biletów na mecz Legia Warszawa–Zawisza Bydgoszcz została przekazana organizacjom, które opiekują się weteranami oraz rodzinami poległych żołnierzy. Stowarzyszenie Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju oraz Stowarzyszenie Pamięć i Przyszłość otrzymały wówczas od Legii 21 tysięcy zł. Również w 2015 roku przed meczem z Pogonią Szczecin zawodnicy z warszawskiego klubu trenowali w koszulkach z nadrukiem „Wspieramy naszych żołnierzy”, a po meczu z Lechem Poznań weterani wnieśli na murawę stadionu puchar za zdobycie mistrzostwa.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Zmiany w dodatkach stażowych
Wioślarze i triatlonistka na podium
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Pierwsi na oceanie
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Na straży nieba
Wojna w świętym mieście, epilog
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Ameryka daje wsparcie
Uwaga, transformacja!
Po przeprawie ruszyli do walki
Wojskowe Oscary przyznane!
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Polska wiktoria na Monte Cassino
Flota Bayraktarów w komplecie
W obronie wschodniej flanki NATO
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
„Pierwsza Drużyna” na start
Armia Andersa w operacji „Honker”
Krwawa noc pośród puszczy
Polki pobiegły po srebro!
I zdobyliśmy!
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Wyszkolenie sprawdzą w boju
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Abramsy w pętli
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
„Ta ziemia do Polski należy…”
Więcej hełmów dla żołnierzy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Rajd ku czci saperów
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Serwis K9 w Polsce
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
NATO on Northern Track
Pytania o europejską tarczę
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Gry wojenne w szkoleniu
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Zapraszamy na Festiwal
Bohater odtrącony
Układ nerwowy Mieczników
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Pływacy i maratończycy na medal
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mobilne dowodzenie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO