moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Mural z portretami asów lotnictwa

Dziewięć metrów wysokości i 16 szerokości ma mural, który powstał na ścianie jednego z warszawskich gimnazjów. Upamiętnia mistrzów polskiego lotnictwa: generała Stanisława Skalskiego i majora pilota Eugeniusza Horbaczewskiego, asów myśliwskich z czasów II wojny światowej. Pieniądze na mural pochodziły z budżetu partycypacyjnego stolicy.

Miasto widziane znad chmur, lotnicza szachownica, portrety dwóch asów przestworzy II wojny światowej oraz samoloty: Messerschmitt Bf 109, Hs 126 i Junkersy, które gen. Stanisław Skalski i mjr pil. Eugeniusz Horbaczewski zestrzelili podczas podniebnych walk. Tak wygląda najnowszy mural Gocławia.

Jego pomysłodawczynią jest Iwona Szatkowska, mieszkanka tej warszawskiej dzielnicy. Zgłosiła wykonanie ściennego malowidła ku czci znanych pilotów jako jedną z propozycji do sfinansowania z budżetu partycypacyjnego Warszawy. O tym, które zostaną zrealizowane, decydują w głosowaniu mieszkańcy i lotniczy mural uzyskał ich poparcie – oddano na niego 635 głosów. Na projekt przeznaczono 30 750 zł.

– Pomysł na zgłoszenie murala do realizacji w ramach budżetu partycypacyjnego powstał z kilku powodów. Po pierwsze teren Gocławia miał być przed wojną przeznaczony na lotnisko komunikacyjne. Plany te pokrzyżował jednak wybuch wojny. Potem zdecydowano się na lotnisko sportowe, ale w latach 70. zostało ono zlikwidowano – tłumaczy Szatkowska. Podkreśla, że Gocław to „lotnicza” dzielnica: są tu osiedla nazwane Orlik, Iskra, Jantar, a ulice noszą nazwiska wielkich pilotów, w tym właśnie Skalskiego i Horbaczewskiego. – Mieszka tu wielu byłych pilotów wojskowych, jak mój tata, który latał w 36 Specjalnym Pułku Lotnictwa Transportowego – mówi pomysłodawczyni wielkoformatowego malowidła ściennego.

Mural zaprojektowali oraz wykonali Wojtek Woźniak i Marcin Budziński. Obaj artyści mają na swoim koncie wiele prac związanych z historią Polski, m.in. mural „Wilki” umieszczony w Gdańsku wzdłuż alei Żołnierzy Wyklętych czy malowidło poświęcone pamięci obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku, wykonane na bloku mieszkalnym w gdańskim Przymorzu.

Malunek na temat lotników umieścili na ścianie Gimnazjum nr 28, które mieści się przy ulicy Władysława Umińskiego 11. – W ten sposób chcemy pokazać młodym ludziom sylwetki dwóch zapomnianych bohaterów, którzy swoim talentem i wytrwałością przyczynili się do wielkich strat niemieckiego agresora. To ważne szczególnie teraz, w czasach kryzysu autorytetów – uważa Iwona Szatkowska.

Marcin Budziński opowiada o pracy nad muralem. – Ma 146 m2 powierzchni, około 9 m wysokości i 16 szerokości. Aby stworzyć tak wielką grafikę, model najpierw rysujemy w znacznie mniejszej skali. Następnie działamy metodą, którą często stosuje się w nauce rysowania: dzielimy obraz na kratki, a potem każdą kratkę w dużo większej skali przenosimy na ścianę budynku – wyjaśnia.

Gen. bryg. Stanisław Skalski walczył w kampanii wrześniowej i w bitwie o Anglię. Dowodził Polskim Zespołem Myśliwskim w Tunezji i na Malcie, który nazywano „Cyrkiem Skalskiego”. Znany był ze swojej olbrzymiej skuteczności. Podczas II wojny światowej zestrzelił 21 niemieckich maszyn (w tym 18 samodzielnie). As polskiego lotnictwa zmarł w 2004 roku. Jego grób znajduje się na wojskowych Powązkach.

Mjr pil. Eugeniusz Horbaczewski, pseudonim „Dziubek”, był lotnikiem 303 Dywizjonu Myśliwskiego i „Cyrku Skalskiego”. Zestrzelił 16 samolotów wroga i jeden uszkodził. Zginął 18 sierpnia 1944 roku w drodze powrotnej z walki nad Francją. Został pochowany na cmentarzu w Creil we Francji. Jest patronem 41 Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Wioślarze i triatlonistka na podium
 
Więcej hełmów dla żołnierzy
Wojskowe Oscary przyznane!
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Polska wiktoria na Monte Cassino
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
I zdobyliśmy!
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Rajd ku czci saperów
Abramsy w pętli
Po przeprawie ruszyli do walki
Wojna w świętym mieście, epilog
Ameryka daje wsparcie
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Ta ziemia do Polski należy…”
Armia Andersa w operacji „Honker”
Pierwsi na oceanie
NATO on Northern Track
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
„Pierwsza Drużyna” na start
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Układ nerwowy Mieczników
Na straży nieba
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Uwaga, transformacja!
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Zmiany w dodatkach stażowych
Polki pobiegły po srebro!
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Serwis K9 w Polsce
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Pływacy i maratończycy na medal
Mobilne dowodzenie
Zapraszamy na Festiwal
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Gry wojenne w szkoleniu
Bohater odtrącony
Pytania o europejską tarczę
Krwawa noc pośród puszczy
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
W obronie wschodniej flanki NATO
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Flota Bayraktarów w komplecie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO