As lotnictwa, bohater walk kampanii wrześniowej oraz Bitwy o Anglię – gen. bryg. pil. Stanisław Skalski został patronem 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku. Uroczystości odbyły się dokładnie w setną rocznicę urodzin wybitnego pilota. – Jesteśmy dumni, że to właśnie as myśliwski został naszym patronem – mówią lotnicy.
W 22 Bazie Lotnictwa Taktycznego odbył się dziś uroczysty apel i odsłonięto tablicę pamiątkową. – Nadanie imienia tak wspaniałego pilota i Polaka jest dla nas zaszczytem. To z jednej strony ogromne wyróżnienie, ale dla żołnierzy także zobowiązanie do pielęgnowania pamięci o naszym patronie oraz wszystkich lotnikach, którzy latali z biało-czerwoną szachownicą – mówił płk pil. Leszek Błach, dowódca 22 Bazy.
Podczas uroczystości można było obejrzeć wystawę poświęconą generałowi Skalskiemu, którą na tę okazję wypożyczyło Muzeum Sił Powietrznych z Dęblina. A piloci MiG-ów-29 zaprezentowali samolot, który otrzymał, nowe – jubileuszowe malowanie. Stateczniki odrzutowca przyozdobiono portretami gen. Skalskiego.
Jednogłośnie Skalski!
– Od kilku lat zastanawialiśmy się, kto powinien zostać patronem naszej jednostki – przyznaje mjr Dariusz Mazurkiewicz, oficer prasowy 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku. – W lutym odbyło się spotkanie żołnierzy naszej bazy. Wówczas jednogłośnie zgodziliśmy się, że to właśnie generał Skalski powinien być naszym „opiekunem”. To niedościgniony wzór męstwa i patriotycznej postawy – dodaje rzecznik.
Jednostka przygotowała wniosek w tej sprawie i wysłała go do ministra obrony narodowej. Prośbę lotników z Malborka poparła także działająca w resorcie obrony komisja historyczna. – Nasze starania zakończyły się sukcesem. Decyzją ministra obrony z 2 listopada 2015 roku bazie nadano imię patrona – mówi mjr Mazurkiewicz.
Wybór gen. Skalskiego na patrona 22 Bazy Lotnictwa nie był przypadkowy. Wśród jednostek, których tradycje żołnierze dziedziczą jest m.in. 142 Eskadra Myśliwska 4 Pułku Lotniczego z Torunia. To tam zaraz po promocji służył Stanisław Skalski. Jednostka z Malborka kultywuje także tradycje 306 Dywizjonu. – To formacja, w której w przeszłości również służył nasz patron – mówi mjr Mazurkiewicz.
Jednak uczczenie urodzin wybitnego pilota żołnierze 22 Bazy planowali od dawna. Samolot, który zaprezentowali podczas apelu, już w lipcu otrzymał okolicznościowe malowanie. Szkolno-bojowy MiG-29 o numerze 4105 na statecznikach ogonowych ma namalowane portrety gen. Skalskiego. Autorem projektu jest st. chor. sztab. Marek Bojcun z 22 Bazy.
As myśliwski
Stanisław Skalski urodził się 27 listopada 1915 roku w Kołymie koło Odessy. Był absolwentem Szkoły Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie. Uczelnię ukończył w 1938 roku i rozpoczął służbę w 4 Pułku Lotniczym w Toruniu. W kampanii wrześniowej 1939 roku Skalski odniósł sześć zwycięstw nad samolotami wroga. Po klęsce wrześniowej, przez Rumunię, Liban i Francję przedostał się do Anglii, gdzie po przeszkoleniu został przydzielony do 302 Dywizjonu Myśliwskiego. Brał udział w Bitwie o Anglię, a w kolejnych latach walczył w polskich i brytyjskich dywizjonach myśliwskich (601, 306, 316, 317). W Afryce Północnej dowodził Polish Fighting Team i 601 Dywizjonem Myśliwskim. Został także dowódcą 131 i 133 Polskiego Skrzydła Myśliwskiego. Służył również w dowództwie Lotnictwa Brytyjskiej Strefy Okupacyjnej (British Air Force of Occupation) w Niemczech.
W walkach powietrznych był niezwykle skuteczny. Podczas Bitwy o Anglię zestrzelił siedem samolotów (oficjalnie przypisano mu tylko 5). Dowodząc Polish Fighting Team w Afryce zestrzelił trzy maszyny wroga, jako zaś dowódca 133 Polskiego Skrzydła Myśliwskiego – dwa. Za swoje sukcesy w walce został odznaczony Srebrnym i Złotym Krzyżem Orderu Wojennego Virtuti Militari (z numerem 00032). Podczas służby pilotował kilka różnego rodzaju samolotów. Latał m.in. P.11c, Hawker Hurricane, Supermarine Spitfire, P-51 Mustang.
Po zakończeniu II wojny wrócił do Polski i w 1947 roku wstąpił do nowo formowanego Wojska Polskiego. Rok później został aresztowany pod zarzutem szpiegostwa i osadzony w więzieniu. Był katowany i skazany na śmierć (wyrok ten zamieniono na dożywocie). Skalski doczekał się rehabilitacji i ponownie założył mundur po 1956 roku. Ze służby odszedł w 1972 roku, a czternaście lat później został mianowany na stopień generała brygady.
Generał Stanisław Skalski zmarł 12 listopada 2004 r. Za zasługi wojenne został odznaczony Złotym i Srebrnym Krzyżem Virtuti Militari, czterokrotnie Krzyżem Walecznych i jako jedyny cudzoziemiec trzykrotnie otrzymał Brytyjski Krzyż Lotniczy.
autor zdjęć: Mirosław Gawroński / airshow.wp.mil.pl, arch. MW
komentarze