moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

NATO pomoże walczyć z cyberterroryzmem w energetyce

Będą ćwiczyć na Ukrainie walkę z cyberterroryzmem i atakami informatycznymi na sieci energetyczne. Zbadają stan bezpieczeństwa energetycznego Polski i rozważą, jak włączyć Siły Zbrojne RP w ochronę infrastruktury służącej do przesyłu energii. Centrum Eksperckie NATO z Wilna i Polskie Sieci Elektroenergetyczne podpisały umowę o współpracy.


– Chcemy zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne nie tylko w Polsce, ale także w Europie – mówił Eryk Kłossowski, prezes PSE S.A. W siedzibie spółki w Konstancinie-Jeziornej pod Warszawą podpisał wczoraj umowę z pułkownikiem Gintarasem Bagdonasem, dyrektorem Centrum Eksperckiego NATO ds. Bezpieczeństwa Energetycznego (Energy Security Center of Excellence – ENSEC COE), działającego w Wilnie. Umowa dotyczy współpracy przy ochranianiu krytycznej infrastruktury elektroenergetycznej, w tym przypadku – służącej do przesyłania energii.

Nie dopuścić do ataków

Kłossowski podał przykład zagrożenia, przed jakim trzeba się bronić: atak informatyczny na jednego z lokalnych dostawców energii elektrycznej na Ukrainie w grudniu 2015 roku. Prawie milion mieszkańców zostało wtedy pozbawionych energii na kilka godzin.

– Zwiększenie bezpieczeństwa to jedno z najważniejszych wyzwań dla operatora systemu przesyłowego. Szczególnie teraz, kiedy pojawiły się nowe zagrożenia dla elektroenergetyki, związane z terroryzmem, cyberterroryzmem, czy wojną informacyjną – mówił prezes. Dlatego Polskie Sieci Elektroenergetyczne chcą się wymieniać doświadczeniami z innym operatorami, mając za partnera wyspecjalizowaną jednostkę NATO.

Wspólne plany ochronne

Pierwsze plany współpracy już są. Wśród nich – jesienne szkolenia pracowników PSE w natowskim Centrum oraz przyszłoroczne ćwiczenia na Ukrainie dotyczące zapobieganiu zagrożeniom w sieci energetycznej.

– Chcemy też, dzięki wsparciu ENSEC, przeprowadzić analizę bezpieczeństwa energetycznego Polski. Potem zastanowić się nad ochroną elementów infrastruktury służącej do przesyłu energii i nad ewentualnym udziałem sił zbrojnych w tym zadaniu – wylicza Łukasz Kister, dyrektor Biura Infrastruktury Krytycznej PSE.

Jak zaznaczył Kłossowski, podpisana właśnie umowa jest pierwszą zawartą przez polską instytucję z ENSEC. – Dzięki niej nasza spółka weźmie udział w tworzeniu systemu zapobiegającego zagrożeniom, które mają wpływ na bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej i jej przesyłu – stwierdził prezes.

Trzy obszary współpracy NATO

– Bezpieczeństwo energetyczne wpływa na bezpieczeństwo międzynarodowe, a przez to dotyka interesów państw członkowskich NATO – zaznaczył płk Gintaras Bagdonas.

NATO – jak podkreślał – zdefiniowało trzy obszary, w których może współpracować w dziedzinie energetyki. Jednym z nich jest ochrona energetycznej infrastruktury krytycznej. Drugim – podnoszenie świadomości skutków wydarzeń związanych z atakami na surowce energetyczne. Trzecim zaś jest oszczędzanie energii podczas operacji wojskowych.

Oficer tłumaczył, że w tych kwestiach Centrum wymienia się doświadczeniami z trzema sektorami: militarno-rządowym, naukowym i prywatnym. – Teraz dołączy do nas PSE, które ma ogromną wiedzę i doświadczenie w zapewnianiu bezpieczeństwa energetycznego – dodał płk Bagdonas.

Powstałe w 2012 roku w Wilnie Centrum Eksperckie NATO doradza w kwestiach związanych z bezpieczeństwem energetycznym. Współpracuje z 16 krajami Sojuszu i państwami partnerskimi, m.in. Ukrainą i Gruzją.

PSE SA jest spółką Skarbu Państwa. Zajmuje się przesyłaniem energii elektrycznej, odpowiada też za utrzymanie i rozwój infrastruktury sieciowej służącej do tego przesyłu. Spółka dysponuje ponad 13 400 kilometrami linii oraz ponad setką stacji elektroenergetycznych.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Anna Dąbrowska

dodaj komentarz

komentarze


W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
 
Zmiany w dodatkach stażowych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część druga
Kurs z dzwonem
Optyka dla żołnierzy
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Będzie można zostać snajperem lądowym
Wojskowi medycy ratują i leczą
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Szpej na miarę potrzeb
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
10 kwietnia 2010 – pamiętamy!
Ogień w podziemiu
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
NATO na północnym szlaku
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Animus Fortis, czyli mężny duch
Cena wolności
Wojsko inwestuje w Limanowej
Wojna w świętym mieście, epilog
Zwycięstwo pod Racławicami dało Polakom nadzieję
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Psiakrew, harmata!
Rakiety dla Jastrzębi
Jeśli nie Jastrząb, to…
25 lat w NATO – serwis specjalny
Weterani i bokser „Master”
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Przygotowania czas zacząć
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pamięci ofiar katastrofy pod Smoleńskiem
Mundury w linii... produkcyjnej
Hiszpański palimpsest
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Święto wojskowego sportu
Jak wyszkolić pilota F-16?
Zgłoś się na kurs i zostań kapralem!
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
V Korpus z nowym dowódcą
Odstraszanie i obrona

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO