moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Manewry „Baltops 2016”

Kilkadziesiąt okrętów, samolotów i śmigłowców z 17 państw NATO i krajów partnerskich weźmie udział w rozpoczynających się właśnie manewrach „Baltops 2016”. Dziś w Tallinie rozpoczyna się faza portowa, za dwa dni ćwiczący wyjdą w morze, a za dwa tygodnie na poligonie w Ustce zostanie przeprowadzona operacja desantowa.

Dla polskich żołnierzy tegoroczne ćwiczenia będą miały wyjątkowy charakter. – Zadania realizowane przez okręty naszej marynarki podczas „Baltops 2016” wpisują się w scenariusz największych tegorocznych ćwiczeń Sił Zbrojnych RP pod kryptonimem „Anakonda-16” – mówi kadm. Mirosław Mordel, inspektor marynarki wojennej w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Już pierwszego dnia w „Baltopsie” weźmie udział okręt podwodny ORP „Kondor”. – Jego głównym zadaniem będzie prowadzenie rozpoznania i zwalczanie okrętów nawodnych potencjalnego przeciwnika – wyjaśnia kadm. Mordel. Do Tallina pojechało też kilku oficerów z Centrum Operacji Morskich. – Wejdą oni na pokład amerykańskiego okrętu dowodzenia USS „Mount Whitney”. Pracujący na nim specjaliści będą odpowiadać za koordynację działań jednostek biorących udział w ćwiczeniach – zapowiada kmdr ppor. Piotr Adamczak z COM. USS „Mount Whitney” zawinął do Estonii wczoraj. To okręt flagowy 6 Floty Stanów Zjednoczonych, który na co dzień stacjonuje we włoskim porcie Gaeta.

W sumie w „Baltopsie” weźmie udział prawie 50 okrętów, kilkadziesiąt samolotów i śmigłowców, a także sześć tysięcy żołnierzy z 17 krajów NATO i państw partnerskich, m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Włoch, Hiszpanii, Szwecji i Finlandii. Działania na Bałtyku mają się rozpocząć zgodnie z planem 5 czerwca.

Najpierw okręty będą operować w okolicach Skandynawii. Potem przemieszczą się na południowy Bałtyk. Właśnie tutaj, na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych nieopodal Ustki, odbędzie się zakrojona na dużą skalę operacja desantu morskiego. Została ona zaplanowana na 16 czerwca. – Lądowanie będą wspierać dwie grupy okrętów przeciwminowych wydzielonych z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża – zapowiada kadm. Mordel. – Będą one prowadzić rozpoznawcze poszukiwanie min na podejściu do rejonu wysadzenia desantu oraz zapewniać drożność linii komunikacyjnych.

Podczas operacji w rolę przeciwnika, który broni dostępu do plaży, wcielą się żołnierze z kompanii zmechanizowanej 7 Brygady Obrony Wybrzeża. Polska armia do udziału w ćwiczeniach zgłosiła też cztery samoloty wielozadaniowe F-16, patrolowo-rozpoznawczą Bryzę oraz trzy śmigłowce lotnictwa morskiego: parę Mi-14PŁ przeznaczonych do zwalczania okrętów podwodnych i ratowniczą Anakondę. Wszystkie będą operować z polskich lotnisk.

Manewry „Baltops” są prowadzone na Bałtyku od 1972 roku. Polska dołączyła do nich 21 lat później. Podstawowym celem jest przećwiczenie współdziałania sił państw NATO i uczestników programu „Partnerstwo dla pokoju”. Manewry organizuje STRIKFORNATO, czyli Dowództwo Sił Uderzeniowych i Wsparcia Sojuszu Północnoatlantyckiego z siedzibą w Lizbonie. Tegoroczny „Baltops” potrwa do 19 czerwca i zakończy się – już tradycyjnie – w niemieckiej Kilonii. W przyszłym roku gospodarzem „Baltopsa” będzie Polska.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: mjr Tomasz Mielczarek

dodaj komentarz

komentarze


Wszystkie misje AWACS-a
 
By Polska była bezpieczna
Nowe zadania szefa SKW
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Po przeprawie ruszyli do walki
Krwawa noc pośród puszczy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Śladami ojca
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Na straży nieba
Mobilne dowodzenie
W obronie wschodniej flanki NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Broń Hitlera w rękach AK
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Ameryka daje wsparcie
Pytania o europejską tarczę
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
„Pierwsza Drużyna” na start
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Polki pobiegły po srebro!
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Bohater odtrącony
Więcej hełmów dla żołnierzy
Zawsze gotowi do pomocy
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Wioślarze i triatlonistka na podium
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
„Grand Quadriga ‘24”
Pływacy i maratończycy na medal
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Gry wojenne w szkoleniu
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
NATO on Northern Track
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Polska wiktoria na Monte Cassino
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Układ nerwowy Mieczników
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Abramsy w pętli
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
They Will Check The Training Results in Combat
Serwis K9 w Polsce
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Orzeł dla bohaterów
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Flota Bayraktarów w komplecie
Sejmowa debata o bezpieczeństwie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO