moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Święto Wojsk Specjalnych. GROM

Misje najwyższego ryzyka to specjalność żołnierzy GROM-u. W Afganistanie uratowali życie kilkudziesięciu osobom, których odbili z rąk terrorystów. Aby dostać się do jednostki, trzeba przejść niezwykle trudną selekcję. W tym roku mija 9. rocznica utworzenia wojsk specjalnych. GROM jest jedną z pięciu jednostek, które weszły w skład tej struktury.

GROM powstał 26 lat temu jako pokłosie akcji „Most”. Ówczesny premier Tadeusz Mazowiecki zgodził się, aby rosyjscy Żydzi opuszczający ZSRR mogli z Warszawy wylatywać do Izraela. Niedługo potem fundamentaliści oświadczyli, że przestali uważać Polskę za kraj przyjazny i przeprowadzili w Bejrucie zamach na dwóch Polaków. Właśnie wtedy narodził się plan powstania antyterrorystycznej jednostki specjalnej. Jej zadaniem miało być reagowanie na zagrożenie terrorystyczne obywateli Polski poza granicami kraju. Mieli być szkoleni do działań na wodzie, lądzie i w powietrzu. Za pomysłem utworzenia GROM-u stał płk Sławomir Petelicki. Sam szukał pierwszych żołnierzy do jednostki. Ci, którzy przeszli selekcję, szkolili się z żołnierzami z amerykańskich jednostek specjalnych.

Spektakularna akcja na Bałkanach

Przez długi czas Polacy nie mieli pojęcia, że w kraju jest jednostka antyterrorystyczna. Pierwsze informacje prasowe o niej pojawiły się w 1994 roku, gdy żołnierze wylatywali na misję na Haiti. Pilnowali tam porządku, ale brali też udział w misjach antyterrorystycznych. Kolejna była misja na Bałkanach i znów sukces – polscy komandosi zatrzymali w Jugosławii Slavka Dogmanowica, zbrodniarza wojennego, odpowiedzialnego za śmierć 300 Chorwatów.

Wielkim sprawdzianem była misja w Zatoce Perskiej w 2002 roku. Żołnierze GROM-u wspólnie z komandosami z USA odbili m.in. platformę naftową w porcie Um Kasr. – Zajęcie platform przeładowujących ropę naftową nie dość, że przeszkodziło w zalaniu ropą zatoki, to jeszcze otworzyło drogę siłom koalicji do portu – wspominał w wywiadzie dla „Polski Zbrojnej” płk Piotr Gąstał. Świat obiegło zdjęcie operatorów GROM-u na zdobytej platformie, Polacy dowiedzieli się, że wojna w Iraku to także ich wojna.

Jednym z największych sprawdzianów jednostki była misja w Afganistanie po 11 września 2001 roku. „W jednostkę inwestowano przez lata niemałe pieniądze i nadszedł moment, by rzucić karty na stół i powiedzieć: Sprawdzam! Moim zdaniem to sprawdzam nie wyszło nam najgorzej”, mówił płk Gąstał. W czasie misji w Afganistanie operatorzy GROM-u uratowali życie kilkudziesięciu osobom, które odbijali z rąk terrorystów. Jedną z nich była posłanka afgańskiego parlamentu Fariba Kakar.

Czym strzelają operatorzy

Jaką bronią dysponują specjalsi? Żołnierze używają m.in. pistoletów Glock 17 i FN Five-seveN oraz karabinka szturmowego HK 416. Ich wyposażenie to też sprzęt termo- i noktowizyjny, spadochrony, sprzęt służący do desantowania z wysokości kilku kilometrów oraz roboty inżynieryjno-pirotechniczne. Podczas wczorajszych obchodów Święta Wojsk Specjalnych w Krakowie operatorzy zaprezentowali m.in. produkowaną w Polsce platformę bojową – rampę na samochodzie Ford S 550, dzięki której operatorzy mogą w łatwiejszy sposób dostać się na piętra budynków, oraz karabin maszynowy Minigun M134D 7,62 mm.

Aby dostać się do GROM-u, trzeba przejść selekcję, o której krążą legendy. To bardzo trudny sprawdzian zarówno fizyczny, jak i psychiczny, który odbywa się w górach. Zwykle selekcję kończy tylko około 10 procent jej uczestników. Ci, którzy ją przejdą, będą służyć w najbardziej elitarnej jednostce polskiej armii.

Patronami żołnierzy GROM-u są cichociemni, legendarni skoczkowie Armii Krajowej. Co roku jednostka wraz z Fundacją im. Cichociemnych organizuje zjazd rodzin skoczków AK. Gościem honorowym tegorocznego zjazdu był kpt. Aleksander Tarnawski, pseudonim „Upłaz”, ostatni żyjący cichociemny.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Michał Wajnchold, Piotr Rams

dodaj komentarz

komentarze

~magneto
1463813280
A nie przypadkiem na Fordzie f-550? S550 to wersja Mustanga i raczej ciężko do niego byloby doczepić rampę 😀
D7-4E-51-C0

Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Wojna w świętym mieście, epilog
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Broń Hitlera w rękach AK
Mobilne dowodzenie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nowe zadania szefa SKW
Orzeł dla bohaterów
Wioślarze i triatlonistka na podium
Krwawa noc pośród puszczy
Ameryka daje wsparcie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Pierwsi na oceanie
Pytania o europejską tarczę
Po przeprawie ruszyli do walki
Serwis K9 w Polsce
Śladami ojca
„Pierwsza Drużyna” na start
Bohater odtrącony
W obronie wschodniej flanki NATO
Pływacy i maratończycy na medal
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Polki pobiegły po srebro!
Układ nerwowy Mieczników
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
They Will Check The Training Results in Combat
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
„Ta ziemia do Polski należy…”
„Grand Quadriga ‘24”
Zmiany w dodatkach stażowych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Armia Andersa w operacji „Honker”
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Flota Bayraktarów w komplecie
Na straży nieba
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
NATO on Northern Track
Więcej hełmów dla żołnierzy
Abramsy w pętli
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zawsze gotowi do pomocy
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Polska wiktoria na Monte Cassino
Gry wojenne w szkoleniu
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO