moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

75 lat od pierwszego zrzutu cichociemnych

W czasie II wojny światowej na tereny okupowanej Polski zrzucono na spadochronach 316 cichociemnych. Świetnie wyszkoleni m.in. w dywersji mieli organizować ruch oporu i walczyć z nazistami. Dla uczczenia pamięci legendarnych żołnierzy w weekend odbędą się skoki spadochronowe i biegi terenowe. Wkrótce ukaże się też okolicznościowa moneta wydana przez NBP.


W grudniu ubiegłego roku Sejm jednogłośnie zdecydował, że 2016 będzie Rokiem Cichociemnych. Właśnie zaczynają się jego obchody.

W najbliższych miesiącach odbędzie się wiele wydarzeń, które mają upamiętnić legendarnych żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych. W planach jest m.in. koncert w stołecznej filharmonii, piknik cichociemnych na Ursynowie oraz liczne wystawy i nadawanie imion cichociemnych szkołom. Pierwsze uroczystości odbędą się już w najbliższy weekend.

W sobotę 13 lutego w Dębowcu na Śląsku Cieszyńskim odbędą się obchody 75. rocznicy pierwszego zrzutu cichociemnych. – To właśnie u nas w Dębowcu, w nocy z 15 na 16 lutego 1941 roku, odbyło się pierwsze lądowanie spadochroniarzy w kraju i jednocześnie pierwszy zrzut na teren okupowanej Europy. Upamiętniamy te wydarzenia cyklicznie, ale uroczystości w tym roku będą miały szczególny charakter – zapowiada Karina Bogusz, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Dębowcu, który jest jednym ze współorganizatorów uroczystości jubileuszowych. Włączają się w nie także władze gminne i powiatowe.

Organizatorzy zapraszają m.in. na wystawę militarną, na której prezentowane będą zbiory: Muzeum Spadochroniarstwa i Wojsk Specjalnych w Wiśle, Fundacji Delta im. Cichociemnych i Spadochroniarzy PSZ, Stowarzyszenia Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie oraz Grupy Rekonstrukcji Historycznej POŁUDNIE – Polscy Spadochroniarze Wojskowi. Będzie można również zobaczyć skoki spadochronowe oraz inscenizację podjęcia cichociemnych, którą wykonają członkowie fundacji Delta oraz Stowarzyszenia PSZ. W uroczystościach w Dębowcu udział weźmie minister obrony narodowej Antonii Macierewicz, cichociemny kpt. Aleksander Tarnawski ps. Upłaz oraz Janusz Zabielski, syn cichociemnego Józefa „Żbika” Zabielskiego. Asystę honorową wystawi 18 Batalion Powietrznodesantowy 6 Brygady.

Stadion Narodowy cichociemnym

Rocznicę pierwszego zrzutu cichociemnych do Polski uczci również stadion PGE Narodowy. – 15 i 16 lutego od zmierzchu aż do godziny 22 warszawiacy i goście będą mogli zobaczyć napis „Hołd cichociemnym”, który będziemy wyświetlać na fasadzie stadionu PGE Narodowego – mówi Monika Borzdyńska, rzeczniczka prasowa stadionu.


Pomysł upamiętnienia legendarnych żołnierzy wyszedł od Fundacji imienia Cichociemnych. – To sposób na przypomnienie Polakom, że mamy Rok Cichociemnych. W zrealizowaniu akcji pomógł nam Andrzej „Wodzu” Kruczyński, jeden z byłych oficerów Jednostki Wojskowej GROM, czyli kontynuatorów tradycji legendarnych skoczków – wyjaśnia Tomasz Jasionek, historyk z Fundacji im. Cichociemnych. Napis będzie biało-czerwony. – Kolory oświetlenia stadionu nawiązują do świateł używanych na placówkach odbiorczych w okupowane Polsce – dodaje Jasionek.

Bieg pamięci

Natomiast 16 lutego w Kobyłce pod Warszawą odbędzie się Bieg Cichociemnych. Mogą w nim wziąć udział jedynie służby mundurowe oraz uczniowie klas mundurowych. – Trasa będzie liczyła około siedmiu kilometrów i prowadziła przez las w Kobyłce – mówi Jarosław Dąbrowski, wolontariusz Fundacji Sprzymierzeni z GROM, pomysłodawca oraz organizator biegu. – Zostało nam niewiele wolnych miejsc, więc jeśli ktoś chce się zapisać, musi się pospieszyć – zachęca.

Zapisy trwają do 14 lutego do godziny 21. Wystarczy wysłać e-mail z danymi osób z drużyny: imiona i nazwiska, nazwę jednostki lub szkoły oraz wiek zawodników. W biegu startują bowiem drużyny trzyosobowe. Jeśli zgłoszą się biegacze, którzy nie mają swojego zespołu, organizatorzy przydzielą ich do różnych drużyn. Zapisy w dniu biegu będą możliwe tylko wtedy, jeśli znajdą się wolne miejsca na liście startujących.


Zawodnicy będą pokonywali trasę w mundurach. – Niezbędne są buty wojskowe lub trekkingowe za kostkę – zaznacza Dąbrowski. – Trasa nie należy do ekstremalnie niebezpiecznych, ale trzeba pamiętać o tym, że warunki atmosferyczne o tej porze roku mogą być trudne – tłumaczy.

Organizatorzy podkreślają, że ideą biegu jest uczczenie pamięci trzech pierwszych cichociemnych: mjr. Stanisława Kostki-Krzymowskiego „Kostki”, rotmistrza Józefa Gabriela Zabielskiego „Żbika” oraz kuriera Czesława Raczkowskiego. – To właśnie oni wykonali skok w nocy z 15 na 16 lutego – wyjaśnia pomysłodawca wydarzenia.

Pamiątkowa moneta

To jednak nie wszystko. 16 lutego Narodowy Bank Polski rozpocznie emisję 15 tysięcy 10-złotowych monet okolicznościowych. Mają 32 milimetry średnicy i ważą 14 gramów. NBP wydał je z okazji 75. rocznicy pierwszego zrzutu cichociemnych. Okolicznościowa moneta będzie gratką dla kolekcjonerów. Na awersie znajduje się skoczek pod czaszą spadochronu, a na rewersie znak spadochronowy z wieńcem i symbolem Polski Walczącej. W tle umieszczono 316 ptaków, które symbolizują cichociemnych. Monety będą w sprzedaży do 16 lutego 2018 roku.

Magdalena Kowalska-Sendek, Ewa Korsak

autor zdjęć: NAC

dodaj komentarz

komentarze

~Aleksandra
1460216040
I ja w rodzinie miałam Cichociemnego... jestem taka dumna :)
DE-30-9B-D4

By Polska była bezpieczna
 
Śladami ojca
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Krwawa noc pośród puszczy
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
NATO on Northern Track
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Polki pobiegły po srebro!
Wojna w świętym mieście, epilog
Układ nerwowy Mieczników
Na straży nieba
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pływacy i maratończycy na medal
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Abramsy w pętli
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pytania o europejską tarczę
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Broń Hitlera w rękach AK
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Cień atomowej zagłady
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
„Grand Quadriga ‘24”
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Więcej hełmów dla żołnierzy
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Serwis K9 w Polsce
Nowe zadania szefa SKW
Polska wiktoria na Monte Cassino
Zawsze gotowi do pomocy
Po śladach polskich bohaterów
Wszystkie misje AWACS-a
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Mobilne dowodzenie
Ameryka daje wsparcie
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
They Will Check The Training Results in Combat
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
„Pierwsza Drużyna” na start
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Bohater odtrącony
Flota Bayraktarów w komplecie
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Wioślarze i triatlonistka na podium

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO