moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Warszawski zjazd rodzin cichociemnych

Cichociemni byli przez lata konsekwentnie wymazywani z pamięci społeczeństwa. Żołnierze i krewni tych bohaterów mają obowiązek o tę pamięć dbać – mówi płk Piotr Gąstał, dowódca Jednostki Wojskowej GROM, która dziedziczy tradycje legendarnych skoczków AK. Na ich grobach żołnierze złożyli dziś kwiaty i spotkali się z bliskimi skoczków na Zamku Królewskim w Warszawie. Najważniejszym uczestnikiem zjazdu był kpt. Aleksander Tarnawski, jeden z ostatnich żyjących cichociemnych.

Spotkania z rodzinami i przyjaciółmi bohaterskich żołnierzy odbywają się od wielu lat, zawsze w trzecią niedzielę maja. Ich organizatorami są Jednostka Wojskowa GROM oraz Fundacja im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK. W tym roku patronatem honorowym objął spotkanie prezydent Andrzej Duda. List w jego imieniu odczytał Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. „Bardzo się cieszę, że w ogłoszonym przez Sejm RP Roku Cichociemnych spotykają się Państwo w stolicy suwerennej Rzeczypospolitej. Tej samej, którą wspominali spadochroniarze Armii Krajowej, żegnając się przed skokiem słowami: Do zobaczenia w Polsce. Cichociemni należeli do najwybitniejszych oficerów Polski Walczącej, kierowali oddziałami podziemia, szkolili kadry żołnierskie, wykonywali szczególnie trudne zadania specjalne. Zapisali wiele spośród najpiękniejszych kart w księdze chwały oręża polskiego” – napisał prezydent Duda.

Rodziny i przyjaciele cichociemnych podczas spotkania powtarzali, że są tu po to, by wspominać swoich bliskich, ale też po to, by o nich przypominać. – Cichociemni byli przez lata konsekwentnie wymazywani z pamięci społeczeństwa. Powstanie Jednostki Wojskowej GROM dało szansę na przypomnienie o 316 wspaniałych bohaterach – podkreślał płk Piotr Gąstał, dowódca GROM-u. – 20 lat temu przejęliśmy tradycje cichociemnych, był to dla nas zaszczyt i zobowiązanie do wykonywania zadań z największym poświęceniem. Żołnierze, ale również krewni tych bohaterskich skoczków mają obowiązek pielęgnowania pamięci o nich i propagowania ich historii wśród młodszych pokoleń – dodał.

Najważniejszym gościem spotkania był kpt. Aleksander Tarnawski, jeden z ostatnich żyjących 316 cichociemnych, których zrzucono do Polski. – Jestem speszony tym wszystkim. Nie zasłużyłem na takie rzeczy, bo nie zrobiłem nic, ani w czasie wojny, ani po wojnie, co mogłoby mnie wyróżniać pośród tysięcy innych żołnierzy – mówił Aleksander Tarnawski. Wczoraj 96-letni „Upłaz” równie skromnie odpowiadał na życzenia, które mieszkańcy Warszawy składali mu podczas Dnia Cichociemnych obchodzonego na Ursynowie.

W spotkaniu na Zamku Królewskim wzięli też udział gen. bryg. Jerzy Gut, szef Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych, oraz płk Sławomir Drumowicz, dowódca Jednostki Wojskowej AGAT. Wcześniej, razem z żołnierzami JW GROM, przedstawicielami Fundacji im. Cichociemnych i harcerzami, złożyli kwiaty pod pomnikiem Cichociemnych, który postawiono w okolicy Sejmu RP, oraz na grobach cichociemnych na wojskowych Powązkach.

Cichociemni byli w czasie II wojny światowej specjalnie szkolonymi żołnierzami polskiej armii na Zachodzie, którzy zrzucani byli na spadochronach na terytorium okupowanego kraju. Ich zadaniem była organizacja ruchu oporu i walka z okupantem. Skoczkami zostawali wyłącznie ochotnicy. Pierwszy lot i zrzut do Polski odbył się w nocy z 15 na 16 lutego 1941 roku. Do końca wojny do Polski trafiło tą drogą 316 żołnierzy. Wśród nich byli m.in. gen. bryg. Leopold Okulicki „Niedźwiadek”, mjr Jan Piwnik „Ponury”, Jan Nowak Jeziorański oraz Elżbieta Zawacka „Zo” – jedyna kobieta w tej formacji. 260 cichociemnych – żołnierzy i kurierów – zakwalifikowanych do działań w Polsce nie zostało przerzuconych do kraju.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Przysięga w Limanowej
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Grand Quadriga ‘24”
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Wojna w świętym mieście, epilog
Cień atomowej zagłady
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Ostatnia droga Pileckiego
WAT-owskie eksperymenty na ISS
„Pierwsza Drużyna” na start
WAM wraca po latach
Polki pobiegły po srebro!
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
„Ryś” z laserem
Serwis K9 w Polsce
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Piedimonte – samobójcza misja
Ameryka daje wsparcie
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
NATO on Northern Track
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Pływacy i maratończycy na medal
Wszystkie misje AWACS-a
Centrum Szkolenia WOT świętuje
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Podróż po AWACS-ie
Zawsze gotowi do pomocy
They Will Check The Training Results in Combat
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Broń Hitlera w rękach AK
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Nie szpital, a instytut
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Flota Bayraktarów w komplecie
Mobilne dowodzenie
Po śladach polskich bohaterów
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pokazali bojowego ducha
By Polska była bezpieczna
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Nowe zadania szefa SKW

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO