Widowisko upamiętniające obławę augustowską, ekspozycja w Muzeum Katyńskim oraz kampania poświęcona powstaniu wielkopolskiemu – to projekty związane z wojskowością, które biorą udział w konkursie „Wydarzenie historyczne roku 2015”. O wynikach plebiscytu organizowanego przez Muzeum Historii Polski zdecydują internauci. Głosować można do 8 maja, wybierając spośród 15 inicjatyw.
– Celem konkursu jest wyróżnienie autorów najciekawszych inicjatyw historycznych minionego roku oraz popularyzowanie dziejów Polski – mówi Marek Stremecki, rzecznik Muzeum Historii Polski, które od kilku lat organizuje plebiscyt „Wydarzenie historyczne roku”.
Przedsięwzięcia związane z historią Polski mogą zgłaszać do konkursu osoby prywatne oraz instytucje. W tym roku nadesłano prawie 200 propozycji, to więcej niż rok temu.
Pacyfikacja podziemia
Swoje inicjatywy przedstawiły muzea, wydawnictwa, stowarzyszenia, fundacje oraz instytucje samorządowe. Wśród zgłoszeń znalazły się m.in. akcje edukacyjne, wystawy, festiwale, rekonstrukcje historyczne, targi oraz filmy dokumentalne.
Spośród tych przedsięwzięć jury wybrało 15 najważniejszych z trzech kategorii: „wydarzenie”, „wystawa” oraz „edukacja i multimedia”. Kilka z nich jest związanych z historią wojskowości. W kategorii „wydarzenie” znalazło się widowisko historyczne „Obława Augustowska. Lipiec 1945”. Zorganizowały je 19 lipca 2015 roku w Gibach Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Garnizon Suwałki” i Muzeum Okręgowe w Suwałkach.
Rekonstrukcja, w której uczestniczyło około 70 osób, dotyczyła pacyfikacji przez Sowietów w 1945 roku niepodległościowego podziemia na Suwalszczyźnie. Historycy szacują, że zamordowano wówczas co najmniej 600 osób. Członkowie „Garnizonu Suwałki” na portalu społecznościowym napisali, że ich celem było upamiętnienie tamtych wydarzeń i oddanie hołdu ofiarom. – Cieszymy się, że trud wielu osób zaangażowanych w realizację widowiska został dostrzeżony – dodają rekonstruktorzy.
Katyń i powstanie
Do miana „wydarzenie roku” została zgłoszona także ekspozycja w Muzeum Katyńskim. Placówkę, będącą oddziałem Muzeum Wojska Polskiego, otwarto niespełna rok temu na Cytadeli Warszawskiej. Zgromadziła dotychczas ponad 42 tys. artefaktów, archiwaliów, fotografii i książek związanych ze zbrodnią katyńską. – Misją placówki jest dokumentowanie zbrodni i oddanie hołdu jej ofiarom, a także bohaterom, którzy przez dziesięciolecia walczyli o ujawnienie prawdy o Katyniu – mówił podczas konferencji katyńskiej Sławomir Frątczak, doradca podsekretarza stanu w MON, niegdyś dyrektor Muzeum Katyńskiego.
W kategorii „edukacja i multimedia” jury nominowało akcję „Głosu Wielkopolskiego” pod hasłem „Chwalimy się powstaniem”. W grudniu ubiegłego roku, w 97. rocznicę powstania wielkopolskiego dziennik zachęcał czytelników, aby nie zapominali o najważniejszym dla regionu zrywie wolnościowym. Gazeta na swoich łamach przypominała o powstaniu, a do egzemplarzy dołączyła karty i koperty z motywami powstańczymi. „Mieliśmy jeden cel: pochwalić się Polsce i światu powstaniem wielkopolskim, które choć jest dumą każdego Wielkopolanina rzadko przebija się do ogólnopolskiej świadomości” – napisano w dzienniku.
Decyzja internautów
Wśród 15 nominowanych do konkursu są m.in. Muzeum Toruńskiego Piernika, „Historia Polski” na Multimedialnej Platformie Edukacyjnej czy „Kronika narodzin Solidarności”. O wszystkich projektach można przeczytać na stronie www.whr.muzhp.pl. Który wygra – zdecydują internauci. Głosować można na stronie konkursu, na jedno wydarzenie z każdej kategorii.
W poprzednich edycjach plebiscytu głosujący kilkakrotnie wybierali wydarzenia związane z historią wojskowości. Wśród zwycięzców znalazły się m.in. Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, rekonstrukcja bitwy warszawskiej w Ossowie czy uroczysty pochówek dowódcy obrony odcinka Wizna kpt. Władysława Raginisa i por. Stanisława Brykalskiego.
Czas, aby wybrać swoje wydarzenie historyczne roku, mija 8 maja. Wyniki zostaną ogłoszone 24 maja podczas uroczystej gali.
autor zdjęć: M. Skoczeń/ MWP, płk Tomasz Szulejko, Andrzej Sidor/ FORUM
komentarze