Ponad pół tysiąca osób zamierza odwiedzić jutro Wyższą Szkołę Oficerską Sił Powietrznych w Dęblinie. Podczas dni otwartych będą mogli obejrzeć m.in. szkolne śmigłowce Cabri, odrzutowe Iskry i symulatory lotu. Gości czeka też spotkanie z pilotem. – Liczę, że ta wizyta pomoże moim uczniom podjąć decyzję o przyszłym zawodzie – mówi Kamila Brodzik, nauczycielka z Puław.
Dni otwarte w dęblińskiej uczelni organizowane są raz w roku. Zawsze cieszą się ogromnym zainteresowaniem. – W poprzednich latach za każdym razem odwiedzało nas około pół tysiąca osób. Teraz będzie podobnie. Swój udział zadeklarowały szkoły średnie z Białegostoku, Kielc i Puław. Przyjadą także duże grupy uczniów z Ryk i Konina – mówi ppłk Jarosław Wojtyś, rzecznik Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych.
Choć dni otwarte adresowane są przede wszystkim do kandydatów na studia, to uczelnie może zwiedzić każdy. – Zapraszamy już w środę. Wejście na teren szkoły będzie otwierane co pół godziny albo szybciej, jeśli zbierze się grupa około 20–30 osób – dodaje rzecznik szkoły.
Nie tylko sprzęt lotniczy
Goście będą mogli obejrzeć nowoczesną flotę powietrzną, na której szkolą się obecni i przyszli piloci, m.in. szkolne śmigłowce Cabri, odrzutowe Iskry, a także samoloty Diamond i Zlin. Maszyny będą czekać na zwiedzających w hangarach Akademickiego Ośrodka Szkolenia Lotniczego.
Gratką dla uczniów będzie spotkanie z pilotem płk. Witoldem Sokołem. Oficer opowie o tajnikach szkolenia lotniczego, zawodzie pilota wojskowego i lotniczych pokazach.
Zwiedzający obejrzą także różne typy symulatorów lotu samolotów Orlik, Iskra i Bryza, śmigłowców Puszczyk oraz Schweizer 300 i Selekcjonera, czyli symulator śmigłowca Głuszec i samolotu F-16. Uczelnia pochwali się też symulatorem spadochronowym i urządzeniem treningowym do nauki katapultowania z pokładu samolotu. Ci, którzy pojawią się w koszarach szkoły, będą również mogli zobaczyć, jak działa system szkolno-treningowy do broni strzeleckiej Śnieżnik-1.
Uczniowie będą mogli zwiedzić także niemal wszystkie laboratoria: Silników Lotniczych, Rozwiązań Konstrukcyjnych i Wyposażenia Statków Powietrznych, Materiałów Lotniczych, Grafiki Inżynierskiej, Aerodynamiki i Mechaniki Płynów. A przy stoisku Naukowego Koła Młodych Instruktorów odbędzie się prezentacja statków bezzałogowych. – Choć pokazujemy zazwyczaj sprzęt, z którego na co dzień korzystają nasi podchorążowie i cywilni studenci, to dla zwiedzających jest to zawsze nowość – mówi ppłk Wojtyś.
Gimnazjaliści też chcą do Dęblina
– Do Dęblina jedziemy po raz pierwszy. Uczniowie bardzo chcą zobaczyć sprzęt lotniczy. To będzie dla nich jedyna okazja, by wejść na teren szkoły i poznać ją od kuchni – mówi Agnieszka Nizgorska, opiekun z Zespołu Szkół im. Mikołaja Kopernika w Koninie. Dęblińską uczelnię odwiedzi 80 uczniów z pięciu klas mundurowych z Konina.
Po raz pierwszy z wizytą będą też gimnazjaliści z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. KEN w Puławach. – Myślę, że dla moich uczniów dużą atrakcją okażą się nie tylko maszyny sił powietrznych, lecz także sam fakt, że będą mogli zobaczyć żołnierzy w mundurach i porozmawiać z podchorążymi – mówi Kamila Brodzik, nauczycielka z puławskiej szkoły.
Chętni będą mogli wziąć udział w konkursie wiedzy o uczelni. Na zwycięzców czekają m.in. pamiątkowe albumy o Szkole Orląt.
Podczas dni otwartych tradycyjnie już swoje stoiska wystawią Wydział Lotnictwa, Wydział Bezpieczeństwa Narodowego i Logistyki, biuro karier oraz samorząd uczniowski. Tu uczniowie będą mogli zapoznać się z zasadami rekrutacji i przebiegiem nauki. – Część chłopców z klasy jest zafascynowana wojskiem i samolotami. Dlatego nasz wyjazd do Dęblina traktuję trochę w kategoriach doradztwa zawodowego. Za rok uczniowie staną przed wyborem drogi zawodowej. Być może dzięki wizycie w Dęblinie zdecydują się na naukę w liceum lotniczym, a potem w szkole oficerskiej – dodaje Kamila Brodzik.
Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych kształci na dwóch wydziałach studentów wojskowych i cywilnych. Do wyboru są cztery kierunki: lotnictwo i kosmonautyka, nawigacja, bezpieczeństwo narodowe oraz logistyka.
W Dęblinie odbywają się także studia podyplomowe, kursy doskonalenia zawodowego oraz kursy kwalifikacyjne dla żołnierzy na kolejny stopień wojskowy.
autor zdjęć: arch. WSOSP, BBN
komentarze