Stu oficerów z Litwy, Polski i Ukrainy ćwiczyło razem w Lublinie. Przez prawie dwa tygodnie doskonalili swoje umiejętności w kierowaniu podległymi jednostkami. Dziś kończy się pierwszy trening sztabowy „Brave Band” dowództwa Wielonarodowej Brygady LITPOLUKRBRIG. To cykl szkoleń przygotowujących tę formację do ćwiczenia „Triple Brave”.
Brygada 25 stycznia osiągnęła wstępną gotowość operacyjną. Opracowano już związane z nią dyrektywy i procedury. Są one testowane podczas ćwiczeń i w razie potrzeby weryfikowane. – „Brave Band” to pierwszy krok do osiągnięcia przez brygadę pełnej zdolności operacyjnej. Ćwiczenia te zwiększą naszą gotowość do reagowania na zagrożenia oraz umiejętność wspólnej pracy – mówi generał brygady Adam Joks, dowódca LITPOUKRBRIG.
Trwające od 2 do 12 lutego szkolenie prowadził ppłk Eligijus Senulis, szef sztabu brygady. – Uczymy się działać w wielonarodowym zespole, wymieniać informacje między sekcjami oraz rozdzielać rozkazy do batalionów litewskich, polskich i ukraińskich – opisuje cel ćwiczeń ppłk Oleksandr Gain, oficer prasowy brygady. Mjr Wojciech Jakubczuk, szef sekcji wizyt i protokołu LITPOUKRBRIG dodaje, że głównym zadaniem ćwiczeń jest zgranie ze sobą komórek sztabowych dowództwa brygady, szczególnie tych obsadzonych przez wielonarodowy personel. – Trening podzielono na dwie fazy. Pierwsza trwała pięć dni i dotyczyła planowania. Proces ten był kontynuowany w drugim etapie, tylko tym razem sztab brygady przygotowywał plany w oparciu o rozwinięte stanowisko dowodzenia – wyjaśnia major.
„Brave Band” (w tłumaczeniu: Odważna drużyna) to cykl szkoleń zaplanowanych na ten rok, które przygotują brygadę do ćwiczenia „Triple Brave” (Potrójna odwaga). Ćwiczenia te przeprowadzi we wrześniu Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, wspólnie ze sztabem brygady. W styczniu 2017 roku DG RSZ ma sprawdzić przygotowanie brygady do osiągnięcia pełnej gotowości operacyjnej. Stopień jej gotowości do dowodzenia wyznaczonymi pododdziałami w operacji poza granicami kraju, oceni wówczas Dowództwo Operacyjne RSZ.
Dowództwo i sztab Wielonarodowej Brygady mieści się w Lublinie. Jej trzonem operacyjnym są trzy bataliony: polski 5 Batalion Strzelców Podhalańskich z Przemyśla, ukraiński batalion aeromobilny i litewski zmechanizowany. Brygadą dowodzi obecnie gen. Adam Joks, jego zastępcą jest oficer ukraiński, a szefem sztabu Litwin.
Docelowo brygada ma liczyć 4000 żołnierzy. Nie będzie miała jednego miejsca stacjonowania. Przypisane jej bataliony szkolą się w swoich krajach. W przypadku rozkazu wyjazdu na misję, brygada będzie się formować w wyznaczonym miejscu. Mogą ją wówczas wesprzeć inne specjalistyczne oddziały wchodzące w skład poszczególnych armii.
autor zdjęć: MON Ukrainy
komentarze