W Lublinie odbyła się inauguracja działalności polsko-litewsko-ukraińskiej brygady. – Meldunki wskazują na dobre zgranie wszystkich trzech batalionów – mówił podczas uroczystości minister obrony Antoni Macierewicz. W spotkaniu wzięli także udział szefowie resortów Litwy i Ukrainy: Juozas Olekas i gen. Stepan Połtorak.
Inauguracja działalności wielonarodowej brygady odbyła się w Lublinie, gdzie ulokowano główną kwaterę nowej jednostki. – Przywiązujemy olbrzymią wagę do tego, aby brygada osiągnęła jak najszybciej gotowość operacyjną – mówił minister Antoni Macierewicz. Zapowiedział, że jednostka, która ma w przyszłości liczyć cztery tysiące żołnierzy, zdobędzie pełną gotowość bojową w styczniu 2017 roku.
Szef MON dodał, że współdziałanie w ramach LITPOLUKRBRIG to „jedna z zasadniczych form naszej współpracy wojskowej na wschodniej flance NATO". Podkreślał, że brygadę tworzy dwóch członków NATO – Polska i Litwa oraz Ukraina, która jest „pod presją agresji rosyjskiej". Macierewicz przypomniał również, że jedną z przesłanek do stworzenia wielonarodowej jednostki było właśnie zaangażowanie Ukrainy we współpracę z Sojuszem Północnoatlantyckim.
Film: MON
Głównym zadaniem wielonarodowej brygady ma być utrzymanie międzynarodowego pokoju, udział w zagranicznych operacjach stabilizacyjnych pod egidą Unii Europejskiej, NATO i ONZ, zacieśnianie regionalnej współpracy wojskowej, a także pomoc Ukrainie w reformowaniu jej sił zbrojnych.
Po uroczystości, odbyło się trójstronne spotkanie ministrów obrony. Antoni Macierewicz rozmawiał z szefem MON Litwy Juozasem Olekasem i ministrem obrony Ukrainy gen. Stepanem Połtorakiem. Tematem było bezpieczeństwo w regionie oraz dalsza współpraca polityczno-wojskowa.
Pomysł powołania wielonarodowej jednostki z udziałem wojsk Polski, Litwy i Ukrainy zrodził się w 2007 roku. Trójstronne porozumienie w tej sprawie podpisano dwa lata później. W 2011 roku w oparciu o wojska 3 Brygady Zmechanizowanej powstał w Lublinie polski komponent liczący około 350 żołnierzy. W 2014 roku rządy Polski, Litwy i Ukrainy podpisały umowę dotyczącą stworzenia wspólnej brygady. Rok później umowę ratyfikował prezydent Bronisław Komorowski.
Brygadę tworzą trzy bataliony narodowe i oddział specjalny. Choć kwatera główna LITPOLUKRBRIG znajduje się w Lublinie, to pododdziały wydzielane z Litwy, Polski i Ukrainy pozostają na terenie swoich rodzimych jednostek. Stanowisko dowódcy brygady ma być obsadzane rotacyjnie i będzie zmieniać się co dwa lata. Obecnie wielonarodową jednostką dowodzi generał brygady Adam Joks.
autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko / CO MON
komentarze