W centrum Rzeszowa przy pomniku płk. Leopolda Lisa Kuli odbyły się uroczystości z okazji 97. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.
Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 11.00 Mszą Święta w intencji Ojczyzny, odprawiona w kościele „Farnym” w Rzeszowie. Dalsze uroczystości z udziałem wojskowej asysty honorowej, wystawionej jak zawsze przez 21 Brygadę Strzelców Podhalańskich, Straż Pożarną, Policję, Służbę Więzienną, harcerzy oraz Związek Strzelecki „Strzelec”, odbyły się pod Pomnikiem płk Leopolda Lisa-Kuli.
W Apelu, obok żołnierzy na czele z dowódcą podhalańczyków płk dypl. Zenonem Brzuszko oraz przedstawicieli służb mundurowych udział wzięli parlamentarzyści, władze wojewódzkie, władze Miasta Rzeszowa, grupy rekonstrukcji, kombatanci i bardzo licznie przybyli mieszkańcy Rzeszowa.
„11 listopada 1918 roku, po latach niewoli, odrodziła się wolna Polska. Dziś, my spadkobiercy polskiej tradycji niepodległościowej sięgamy do skarbnicy cnót naszych walecznych przodków. Przywołujemy pamięć uczestników powstań narodowych, twórców II Rzeczypospolitej i obrońców odzyskanej niepodległości.
Wspominamy również żołnierzy pól bitewnych II wojny światowej, Polskiego Państwa Podziemnego oraz powojennego podziemia niepodległościowego. Wzywam rodaków, którzy nie ugięli się pod jarzmem zaborców i nigdy nie przestaliście wierzyć w niepodległą Polskę” – czytał w czasie Apelu Pamięci porucznik Łukasz Misiora.
Następnie zgromadzeni usłyszeli salwę honorową, strzeloną przez pododdział, który wystawił 1 Batalion Strzelców Podhalańskich. Przed samą defiladą pododdział strzelecki składający się z dziewcząt z XIV LO zaprezentował pokaz musztry paradnej. Uroczystość zakończyła się złożeniem wieńców przed pomnikiem płk Leopolda Lisa Kuli i defiladą pododdziałów służb mundurowych oraz strzelców i grup rekonstrukcyjnych. Dodatkową atrakcją był udział w defiladzie kawalerzystów 20 Pułku Ułanów, których zaprezentowało stowarzyszenie Konnej Straży Ochrony Przyrody i Tradycji.
Podhalańczycy wzięli udział w obchodach Święta Niepodległości nie tylko w Rzeszowie, ale także we wszystkich swoich garnizonach i wielu miejscowościach na terenie Podkarpacia, jak i Dolnego Śląska. Żołnierze z szarotkami na rękawach, w tym ważnym dniu, byli obecni w Przemyślu, Radymnie, Żurawicy, Krośnie, Jarosławiu, Sanoku, Strzyżowie, Ustrzykach Dolnych, Nowym Żmigrodzie, Nisku, Stalowej Woli, oraz Kłodzku.
Tekst: kpt. Konrad Radzik
autor zdjęć: kpt. Konrad Radzik
komentarze