moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Podchorążowie na skałach

Trenują jumarowanie, czyli wchodzenie po linie z pomocą przyrządów alpinistycznych. Wspinają się na 30-metrowe skały i zjeżdżają na linach z wysokości. Budują kolejki tyrolskie oraz ćwiczą techniki ratownictwa w górach. W weekendowym kursie wspinaczkowym w Karkonoszach bierze udział 25 podchorążych Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych z Wrocławia.

Szkolący się w Karkonoszach wojskowi studenci to członkowie Sekcji Szkoleń Wysokogórskich działającej w WSOWL. – Do Szklarskiej Poręby przyjechali podchorążowie drugiego, trzeciego i czwartego roku studiów, którzy studiują specjalności: zmechanizowaną, aeromobilną i rozpoznanie – mówi ppłk Andrzej Demkowicz, kierownik sekcji i organizator szkolenia. – Poziom ich umiejętności jest różny, ale wszyscy ukończyli wcześniej podstawowy kurs wspinaczkowy Polskiego Związku Alpinizmu – dodaje.

Trzydniowe zajęcia zaczęły się w piątek i potrwają do niedzieli. Każdego dnia podchorążowie spędzają w górach kilka godzin. Uczą się jumarowania, zjazdów z wykorzystaniem przyrządów alpinistycznych, budują kolejki tyrolskie, ćwiczą wycofywanie się z wysokości przez punkty pośrednie oraz budowę stanowisk alpinistycznych. – Podchorążowie regularnie trenują techniki wspinaczkowe. Co jakiś czas przyjeżdżamy w góry, ale na co dzień szkolimy się we Wrocławiu. Korzystamy tam z kilkunastometrowej wieży spadochronowej – wyjaśnia kierownik Sekcji Szkoleń Wysokogórskich.

Trening w Karkonoszach podchorążowie zaczęli od trenowania podstaw, na przykład podstawowych węzłów. Dopiero potem ruszyli na skały. – Na początek mamy jumarowanie, czyli wspinanie się za pomocą przyrządów alpinistycznych – mówi instruktor kpr. pchor. Tomasz Kuś. – Podchorążowie wspinają się na kilkudziesięciometrowe skały. I choć to wymagające zadanie, to nie liczy się tu wcale siła fizyczna, a raczej znajomość odpowiedniej techniki – dodaje.

Instruktor podczas zajęć szczególną uwagę zwraca na prawidłowe używanie wyposażenia, właściwe zapięcie i zabezpieczenie karabinków oraz na dopasowanie sprzętu. – To ważne szczegóły. Bezpośrednio wpływają na nasze bezpieczeństwo podczas zajęć, sprawiają też, że jumarowanie idzie szybko i sprawnie – podkreśla pchor. Kuś.

Najtrudniejszym zadaniem dla podchorążych jest wycofywanie się na wysokości przez punkty pośrednie. – Studenci pracują w parach. Muszą być skupieni i ufać sobie – mówi ppłk Demkowicz. Jak wygląda takie ćwiczenie? Na początku podchorążowie wspinają się na skałę o wysokości około 30 metrów. Na górze muszą złożyć linę na pół, a następnie zaczepić ją o jakiś punkt – na przykład o drzewo. Dopiero wtedy pierwszy z żołnierzy zjeżdża na linie do punktu pośredniego. Tam musi zbudować stanowisko asekuracyjne i poczekać na kolegę. Później muszą wszystkie czynności powtórzyć, by w końcu zjechać na ziemię. – Jest to dość skomplikowane. Nie można pomylić kolejności wykonywanych zadań – przyznaje pchor. Tomasz Kuś.

Sekcja Szkoleń Wysokogórskich WSOWL działa od 2010 roku. Jej założycielem jest ppłk Andrzej Demkowicz. W organizacji działają wojskowi studenci, którzy pasjonują się wspinaczką i szkoleniem w górach. SSW organizuje różnego rodzaju szkolenia tematyczne, wykłady oraz treningi kondycyjne w Karkonoszach, Tatrach, Kotlinie Kłodzkiej, na skałkach Jury Krakowsko-Częstochowskiej oraz w różnych jaskiniach i sztolniach. Podchorążowie trenują wspinaczkę i doskonalą umiejętności linowe, narciarstwo skiturowe (elementy zjazdowe i biegowe, czyli narciarstwo po terenie górskim, gdzie występują odcinki płaskie, strome podejścia, zjazdy) i wysokogórskie. Mają także zajęcia z lawinoznawstwa i uczą się przetrwania w niskich temperaturach.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: WSOWL

dodaj komentarz

komentarze


Mundury w linii... produkcyjnej
 
Ocalały z transportu do Katynia
Kolejne FlyEle dla wojska
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Sprawa katyńska à la española
Szpej na miarę potrzeb
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
V Korpus z nowym dowódcą
Charge of Dragon
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Odstraszanie i obrona
Głos z katyńskich mogił
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
NATO on Northern Track
NATO na północnym szlaku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wojna w świętym mieście, epilog
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Szarża „Dragona”
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Ramię w ramię z aliantami
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Strażacy ruszają do akcji
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Przygotowania czas zacząć
25 lat w NATO – serwis specjalny
Wojna w świętym mieście, część druga
Sandhurst: końcowe odliczanie
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Rakiety dla Jastrzębi
Zmiany w dodatkach stażowych
SOR w Legionowie
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Na straży wschodniej flanki NATO
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Barwy walki
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Optyka dla żołnierzy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Front przy biurku
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Zbrodnia made in ZSRS
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Kadisz za bohaterów
Święto stołecznego garnizonu
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Zachować właściwą kolejność działań
Prawda o zbrodni katyńskiej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO