moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Jaki będzie nowy film o ORP „Orzeł”?

W 2017 roku na ekrany telewizyjne wejdzie 20-odcinkowy serial o epopei załogi ORP „Orzeł”, a do kin film pełnometrażowy. Flota wojenna nie poddała bandery w czasie II wojny światowej, a na żaden okręt pod białoczerwoną nie wszedł wróg – chyba że jako jeniec. Nowy serial i film będą więc głosem w dyskusji na temat postaw polskich żołnierzy i marynarzy w walce o wolność w czasie II wojny światowej.

Film Jana Kidawy-Błońskiego o okręcie podwodnym ORP „Orzeł” nie będzie pierwszym w historii polskiego kina obrazem poruszającym ten temat. W 1958 roku na ekrany wszedł „Orzeł” Leona Buczkowskiego. Zawsze oglądam go z wielkim przejęciem i szacunkiem dla twórców i wykonawców.

Nowy film i serial o epopei załogi okrętu podwodnego powstanie w 2017 roku. Czy będzie równie ekscytujący? Nie chciałbym już teraz wyrokować, ale też przyznaję, że nie jestem obiektywny, ponieważ mnie wszystkie filmy o marynarce wojennej się podobają. Nie wszystkie jednak, które widziałem, odnoszą się do realiów, prawdy historycznej czy też odpowiadają moim wyobrażeniom o tym, jak floty wojenne funkcjonują. Jako marynarz wiem z własnego doświadczenia, jak wygląda rzeczywistość. Mogę czepiać się szczegółów, zwracać uwagę na detale, zauważać błędy. Nie będę tego robił, ponieważ wiem, że filmy nie są robione po to, by oddać jedynie prawdę historyczną, lecz także mają wzbudzać emocje. Pokazują poświęcenie marynarzy, którzy rzadko są bohaterami fabularnych opowieści, wyjaśniają zawiłe marynarskie losy.

Reżyseria Jana Kidawy-Błońskiego oraz zaangażowanie marynarki wojennej dają gwarancje realizmu, natomiast może mniejszą pewność efektów specjalnych. Film Leona Buczkowskiego konsultował komandor Bolesław Romanowski, marynarz i dowódca okrętów podwodnych w czasie II wojny światowej i po niej. Można zarzucać Buczkowskiemu i jego filmowi odstępstwa od prawdy historycznej – ale kto tak naprawdę może powiedzieć, że ją zna, lub jaka jest nadzieja, że kiedyś ją poznamy, skoro kluczowi aktorzy tego epizodu po prostu polegli w nieznanych okolicznościach. Kmdr Romanowski z pewnością poszedł na ustępstwa, które w jego mniemaniu, marynarza, dowódcy i wojownika, nie zaszkodziły przekazowi, a jedynie uprościły zawiłości historii.

Buczkowskiemu było z pewnością łatwiej osiągnąć realizm dzięki temu, że w produkcji użyto bliźniaka ORP „Orzeł” – ORP „Sęp”. Nie miał jednak do dyspozycji komputerów do grafiki i efektów przestrzennych. Mam nadzieję, że twórcy nowego filmu nie przesadzą z komputerową rzeczywistością. Lubię dobre zdjęcia w filmie, a dodatkowo nadmiar efektów może zburzyć przekaz edukacyjny.

Merytoryczną opiekę ze strony Ministerstwa Obrony Narodowej zapewnia w nowej produkcji mój wieloletni dowódca, admirał floty w stanie spoczynku Ryszard Łukasik. Znając jego zamiłowanie do szczegółów i realizmu oraz zaangażowanie w sprawy marynarki wojennej, jej działań, tradycji i kultu bohaterstwa naszych poprzedników, mam dodatkową gwarancję, że przekaz nie będzie efekciarski, lecz realny, jak choćby w obrazie „Karbala”, który niedawno wszedł na polskie ekrany.

Tymczasem trwają wizje lokalne, poszukiwanie planów zdjęciowych w Polsce i Tallinie, konsultacje z historykami oraz podwodniakami, planowanie scenografii i przygotowania do budowy makiety ORP „Orzeł”.

kmdr Janusz Walczak z Centrum Operacyjnego Ministra Obrony Narodowej

dodaj komentarz

komentarze


Mocny sygnał od NATO
 
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Air Show ’25 – do zobaczenia
Offset dla „Wisły”
Eurofightery znowu w Polsce
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Palmiry – miejsce kaźni
Wojenny bohater na szubienicy
Podwójny Półmaraton Komandosa
Wojna o porządek świata
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Rusza kwalifikacja wojskowa
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
„Avenger” na Monte Cassino
Zamiana po włosku
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Lista trupich główek
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Nowoczesna łączność dla armii
Tajna misja polskiej agentki
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Którą drogą do armii?
Zachód przeciwko „korsarzom”
Abramsy pod dobrą opieką
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Bruksela przed szczytem
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Pierwszy skok
Cud w Trewirze
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Skromny początek wielkiej wojny
Nowy szef CWCR
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Dobrowolsi – czas start!
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Polska przystań brytyjskich jeńców
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Zimowy sprawdzian podchorążych
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO