Wicepremier, minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak wraz z premier Ewą Kopacz uczestniczyli w piątek, w Bratysławie w szczycie państw Grupy Wyszehradzkiej z udziałem prezydenta Francji Francois’a Hollanda.
Podczas rozmów poruszono kwestie bezpieczeństwa regionalnego, sytuacji na Ukrainie, bezpieczeństwa energetycznego oraz zagadnienia bieżącej agendy unijnej, a w szczególności przygotowań do Rady Unii Europejskiej, która w przyszłym tygodniu poświęcona będzie Wspólnej Polityce Bezpieczeństwa i Obrony.
W sesji plenarnej premierów państw V4, z udziałem prezydenta Francji, uczestniczył także wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej i komisarz ds. Unii Energetycznej Maroš Šefčovič.
Ponadto dyskutowano nt. polityki klimatycznej oraz problemu nielegalnej emigracji do UE. Pod koniec roku Francja będzie gościć w Paryżu kolejny szczyt klimatyczny. Uczestnicy szczytu dyskutowali jakie można podjąć działania w odpowiedzi na nadzwyczajną sytuację w regionie Morza Śródziemnego i napływ nielegalnych imigrantów. Jak podkreślano, ważne jest stworzenie godnych, perspektywicznych warunków do przyjęcia uchodźców, jednak solidarność musi korelować z rzeczywistymi możliwościami gospodarczymi i logistycznymi poszczególnych państw. To państwa członkowskie UE na zasadzie dobrowolności powinny same określać skalę pomocy, którą są w stanie udzielić.
Spotkanie w Bratysławie stanowiło podsumowanie prezydencji słowackiej w Grupie Wyszehradzkiej, a także było okazją do przyjęcia programu prezydencji czeskiej oraz do omówienia wyszehradzkiej współpracy obronnej. Polski minister obrony zaakcentował, iż utworzenie Wyszehradzkiej Grupy Bojowej, która swój dyżur obejmie w 2016 r to dowód na to, że współpraca obronna w gronie V4 przynosi rezultaty.
Wicepremier Siemoniak skierował na ręce szefa rządu Słowacji podziękowania za aktywność i zaangażowanie w przewodniczeniu Grupie Wyszehradzkiej przez ostatni rok w niełatwym okresie dla bezpieczeństwa Europy. Dodał, że z uznaniem przyjmujemy ambitny program Prezydencji czeskiej w grupie V4, od której Polska przejmie wiodącą rolę w roku 2016.
Wcześniej Prezes Rady Ministrów Ewa Kopacz, wicepremier, minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak spotkali się na bilateralnym spotkaniu z Prezydentem Francji.
Tematem spotkania z F.Hollandem były zagadnienia z agendy regionalnej i europejskiej, dotyczące bezpieczeństwa, bieżącej sytuacji na Ukrainie oraz bezpieczeństwa energetycznego.
Po południu, wicepremier Siemoniak wziął udział we wspólnej sesji pt. „Dynamiczny Wyszehrad: Energia, Wzrost, Konkurencyjność” na konferencji GLOBSEC.
W panelu wzięli udział: premier Słowacji - Robert Fico, Czech - Bohuslaw Sobotka, Węgier Viktor Orban oraz Sekretarz Generalny OECD Angel Gurria.
Prelegenci zgodzili się, że Grupa Wyszehradzka musi mocniej zaangażować się w działania na rzecz zwiększenia konkurencyjności regionu, walki z bezrobociem, wdrażania innowacyjnych technologii oraz działać na rzecz wspólnego rynku energetycznego. Jak podkreślał wicepremier Siemoniak, bezpieczeństwo energetyczne ma zasadniczy wpływ na stabilność państw i należy je stymulować poprzez dywersyfikację dostaw surowców.
Konferencje GLOBSEC odbywają się od 2005 r. Tegoroczne dyskusje dotyczą głównie Ukrainy i jej europejskiej przyszłości, a także ubiegłorocznego szczytu NATO w Walii i planowanego na 2016 rok szczytu Sojuszu w Warszawie oraz relacji między USA a Europą.
Podczas pobytu w Bratysławie odbyły się także spotkania bilateralne wicepremiera, ministra obrony narodowej Tomasza Siemoniaka z ministrem obrony Republiki Słowackiej Martinem Glvačzem oraz minister obrony Czarnogóry Milicą Pejanović- Đurišić.
Podczas rozmów z minister Pejanović- Đurišić dyskutowano o relacjach bilateralnych, sytuacji na Bałkanach, współpracy wojskowej oraz możliwościach rozszerzenia NATO. Minister Siemoniak zadeklarował, że Polska popiera politykę otwartych drzwi NATO i członkostwa Czarnogóry w Sojuszu przy założeniu wypełniania ustalonych kryteriów akcesji.
Ze słowackim ministrem obrony dyskusja skupiła się na pogłębieniu dwustronnej współpracy wojskowej oraz przemysłu obronnego.
Źródło: Dagmara Jarosławska/DKS MON
autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko/DKS MON
komentarze