moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szef MON rozpoczął negocjacje w USA

Kupno zestawów rakietowych Patriot i budowa w Redzikowie bazy amerykańskiej tarczy antyrakietowej – to główne tematy wizyty wicepremiera Tomasza Siemoniaka w Waszyngtonie. Minister obrony rozmawiał także o reformie NATO i przyszłorocznym szczycie Sojuszu w Warszawie.


Pod koniec kwietnia rząd zadecydował, że polscy żołnierze otrzymają amerykańskie zestawy obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej średniego zasięgu Patriot. Program o kryptonimie „Wisła” to jeden z najdroższych – mających kosztować kilkanaście miliardów złotych – podsystemów „Tarczy Polski”.

Minister obrony Tomasz Siemoniak pojechał do Stanów Zjednoczonych, by rozpocząć międzyrządowe negocjacje warunków, na jakich nasz kraj kupi systemy rakietowe firmy Raytheon. Siemoniak podkreślił, że będzie to „decyzja na dziesięciolecia, która powiąże obronę powietrzną obu państw”. Plany zakładały, że negocjacje z amerykańskim rządem potrwają do jesieni 2016 roku. – Zarówno nam, jak i USA zależy na czasie – mówił jednak minister tuż po spotkaniu z sekretarzem obrony Stanów Zjednoczonych Ashtonem Carterem.

Szef MON zapowiedział, że Polska chce, aby amerykańskie baterie Patriot stacjonowały w naszym kraju na stałe, a nie tylko rotacyjnie do czasu dostarczenia kupionych wyrzutni. – Zależy nam na wsparciu najsilniejszego partnera na świecie, który nie boi się Iskanderów, bo wydaje na obronę więcej niż wszystkie inne państwa świata razem – dodawał.

Dwudniowa wizyta wicepremiera w Waszyngtonie była również okazją do omówienia dotychczasowej współpracy wojskowej pomiędzy USA a Polską. Ashton Carter zapewnił szefa MON, że Stany Zjednoczone będą w przyszłym roku kontynuowały operację „Atlantic Resolve”, w ramach której w naszym kraju rotacyjnie ćwiczą pododdziały US Army, w tym pancerniacy i spadochroniarze.


Sekretarz obrony zadeklarował również, że USA podtrzymują swoje plany dotyczące budowy w Redzikowie, koło Słupska, bazy amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Tak samo jak zamiar stworzenia w Polsce kilkunastu obiektów logistycznych na potrzeby nowych NATO-wskich sił szybkiego reagowania.

Podczas pobytu w Waszyngtonie wicepremier Tomasz Siemoniak spotkał się również z przewodniczącym Komisji ds. Sił Zbrojnych Senatu Johnem McCainem i szefem Komisji ds. Sił Zbrojnych Izby Reprezentantów Macem Thornberrym. Minister zapewniał, że Polska chce kontynuacji reform NATO. Będzie to tematem rozmów na przyszłorocznym szczycie Sojuszu w Warszawie. Polska będzie wówczas wnioskowała o przyjęcie dokumentu „Warszawska inicjatywa adaptacji strategicznej”. Jego najważniejszym punktem jest zwiększenie liczebności NATO-wskich sił szybkiego reagowania. – Konieczna jest zmiana profilu struktury NATO, która da Sojuszowi możliwość reagowania nie tylko na poziomie brygady, ale także na szczeblu dywizji i korpusu – wyjaśniał minister.

Nowy system obrony powietrznej kraju ma składać się z trzech podsystemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Pierwszy – bardzo krótkiego zasięgu o kryptonimie „Pilica” – będzie w stanie zwalczać cele oddalone o kilka kilometrów. Podsystem krótkiego zasięgu o kryptonimie „Narew” ma służyć do walki ze statkami powietrznymi lub pociskami rakietowymi w promieniu 25 kilometrów. Trzeci podsystem „Wisła” – średniego zasięgu – ma zwalczać cele w odległości do 100 kilometrów, m.in. pociski balistyczne.

Polska tarcza ma ściśle współpracować z bazą amerykańskiej tarczy antyrakietowej, której część powstanie w Redzikowie. W 2009 roku prezydent Barack Obama ogłosił projekt budowy mniejszej i tańszej tarczy antyrakietowej niż to zakładały plany poprzedniej administracji. European Phased Adaptive Approach zakłada, iż trzon systemu do zwalczania rakiet krótkiego i średniego zasięgu tworzyć będą instalacje AEGIS BMD umieszczone na okrętach US Navy oraz trzy bazy lądowe – w Polsce, Rumunii i Turcji.

Baza w Redzikowie będzie składać się z radaru AN/SPY-1(D), radaru kierowania ogniem Mk99 oraz kontenerowych wyrzutni pocisków przeciwbalistycznych SM-3. Będzie w niej stacjonować około dwustu amerykańskich żołnierzy.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: DKS MON

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1432223160
Kolejna zdrada Polski i polskiego przemysłu i myśli technicznej http://www.altair.com.pl/news/view?news_id=16497
D7-6F-A5-B1
~ja
1432135740
Jakie negocjacje można prowadzić w sprawie zakupu zestawów p/lot których jeszcze nie ma?
16-D0-0F-90

Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
 
„Ryś ‘21”, czyli przerzut wojsk
Polsko-tureckie obrady
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
Na granicy stratosfery
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Ciemne strony Facebooka
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Ciężki, ale sprytny. Kolejny z rodziny KTO
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Przeprawa przez Narew
Afganistan. Czas wracać do domu
Gala stulecia „Polski Zbrojnej”
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Wybierz się na wojskowe studia
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Duch Invictus jest, czas na formę
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
„Kormoran” zagraniczny debiut ma za sobą
Test mobilności 12 Dywizji
Więcej żołnierzy na granicy
Strzelec do zadań specjalnych
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Ogień na alpejskich szczytach
Black Hawk na potrzeby GROM-u
Polityka nie znosi próżni
77 lat temu powstańcy zakończyli bój o Warszawę
Żołnierze bez testów z WF-u
Wilk na poligonie
Uzbrojenie dla „Kormoranów”
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
Emerytura wypłacana w … karmie
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Advantages of Efficient Organization
Koncern Boeing dostarczył kolejny samolot dla VIP-ów
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Będzie więcej oddziałów przygotowania wojskowego
Sztandar dla krakowskich żandarmów
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Współpraca i wspólna pamięć
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Ziemia z misji na pamiątkę
Czy mur powstrzyma falę uchodźców?
Course on Diplomacy
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
Szef MON odwiedził USA
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Wirtualne strzelanie, realne efekty
Ostatnie dni kampanii 1939
Zbrodnia w Zakroczymiu
Legia Akademicka po raz piąty
W jedynym słusznym kierunku
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Maraton po bieszczadzkich bezdrożach
Szef MON-u w Forcie Sill
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Dołącz do sportowców w mundurach!
Polscy żandarmi wspierają Gruzinów
KFOR: wyższy stopień gotowości

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO