Otwarcie Muzeum Powstań Śląskich, wystawa o krakowskich żołnierzach wyklętych, prezentacja historii lotnictwa wojskowego oraz projekt przybliżający losy rotmistrza Witolda Pileckiego – to przedsięwzięcia dotyczące dziejów wojskowości nominowane do plebiscytu na Wydarzenie Historyczne Roku. Teraz o zwycięstwie zdecydują internauci.
– Celem naszego konkursu jest wyróżnienie autorów najciekawszych inicjatyw historycznych, które miały miejsce w ubiegłym roku – mówi Wojciech Paduch z biura prasowego Muzeum Historii Polski, organizatora plebiscytu na Wydarzenie Historyczne Roku.
Konkurs odbywa się po raz siódmy. W tym roku jury, z historykiem prof. Andrzejem Chwalbą na czele, wybierało spośród blisko 200 inicjatyw zgłoszonych przez muzea, wydawnictwa, stowarzyszenia, fundacje i samorządy z całego kraju. Projekty dotyczyły m.in. wystaw, akcji edukacyjnych, festiwali, rekonstrukcji historycznych, targów oraz filmów dokumentalnych. W gronie 15 finalistów konkurujących w trzech kategoriach znalazły się cztery wydarzenia dotyczące dziejów naszej wojskowości.
Powstańcy czy konspiratorzy?
Wśród projektów zakwalifikowanych do drugiego etapu konkursu MHP w kategorii „Wydarzenie” wybrano m.in. otwarcie Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. – Zwiedzający naszą placówkę przeniosą się w realia życia na Górnym Śląsku początku XX wieku – podkreślają pracownicy muzeum.
W Świętochłowicach można obejrzeć m.in. odtworzoną salę pałacu wersalskiego, w którym podpisano powojenny traktat, dom powstańca czy drukarnię ulotek plebiscytowych. Wystawę uzupełniają multimedialne plansze, reprodukcje dokumentów oraz atrakcje dla dzieci, np. budowanie samochodu pancernego.
W tym roku jury plebiscytu nominowało także dwie wystawy zorganizowane w Krakowie. Jedna z nich, prezentowana w oddziale Muzeum Historycznym Miasta Krakowa, opowiadała historię 14 osób związanych z antykomunistycznym podziemiem lat 1944–1956. Na ekspozycję „Krakowscy Wyklęci” złożyły się fotografie, dokumenty, relacje i pamiątki, takie jak broń używana przez żołnierzy podziemia i drzwi z aresztu w Wojewódzkim Urzędzie Bezpieczeństwa Publicznego z napisami więźniów. Wystawie towarzyszyły wykłady, pokazy filmów dokumentalnych i gra miejska „Śladami krakowskich niezłomnych”.
Rotmistrz i lotnictwo
Natomiast ekspozycja „Skrzydła Wielkiej Wojny – Małopolska 1914–2014” poświęcona była historii techniki lotniczej. – Naszym celem jest prezentacja na podstawie unikatowych zasobów Muzeum Lotnictwa Polskiego stuletniej historii lotnictwa wojskowego. Jest ona ukazana z perspektywy ziem polskich – podaje MLP. Ekspozycji urządzonej w wyremontowanym Małym Hangarze na terenie placówki towarzyszyły inscenizacje historyczne oraz pikniki lotnicze z pokazami replik samolotów z okresu I wojny światowej.
W tym roku komisja MHP w kategorii „Edukacja i Multimedia” nominowała do konkursu przedsięwzięcie Stowarzyszenia Auschwitz z Oświęcimia upamiętniające dobrowolnego więźnia tego niemieckiego obozu. – Nasz projekt to splot różnorodnych działań społecznych, edukacyjnych, promocyjnych i twórczych promujących postać rotmistrza Witolda Pileckiego – informuje na stronie stowarzyszenia jego prezes Paulina Wądrzyk. Dzięki ich działaniom w 2013 roku w 70. rocznicę ucieczki Pileckiego z Auschwitz jego trasą przeszli muzycy rockowego zespołu Forteca. Powstał film dokumentalny o tej wyprawie oraz utwór „Ochotnik”, a także portal internetowy poświecony Pileckiemu. Trwają też prace nad filmem fabularnym o rotmistrzu, którego premiera zapowiadana jest na wrzesień tego roku.
Czas na głosowanie
Spośród 15 nominowanych wydarzeń zwycięzcę plebiscytu na Wydarzenie Historyczne Roku 2014 wyłonią teraz internauci. Głosować można na wybrany projekt do 20 maja. – Wyniki ogłosimy 26 maja na uroczystej gali w Łazienkach Królewskich w Warszawie – mówi Wojciech Paduch.
O pozostałych finalistach konkursu, wśród których jest m.in. wystawa w Muzeum Historii Żydów Polskich czy internetowe serwisy historyczne Polskiego Radia, można przeczytać na stronie muzeum: whr.muzhp.pl. Tam też internauci mogą głosować na swoich faworytów.
autor zdjęć: Muzeum Historii Polski
komentarze