Jak wygląda amerykański system opieki nad weteranami i które rozwiązania stosowane w Stanach Zjednoczonych warto przyjąć w Polsce – o tym między innymi mówili przedstawiciele Gwardii Narodowej stanu Illinois, którzy przyjechali do Polski. Amerykanie odwiedzili Centrum Weterana, Dowództwo Operacyjne oraz kawalerzystów z Tomaszowa Mazowieckiego.
Amerykańscy Gwardziści przyjechali do Polski na trzydniowe seminarium poświęcone systemowi opieki nad weteranami i rodzinami żołnierzy uczestniczących w misjach. Amerykanie opowiadali m.in. o stosowanych u nich rozwiązaniach medycznych i psychologicznych skierowanych do weteranów oraz żołnierzy poszkodowanych na misji i ich bliskich. Wojskowi z USA przedstawili szczegóły działania pakietów opieki zdrowotnej: szpitalnej oraz domowej. Podkreślali konieczność wspierania kobiet-weteranów.
Pułkownik Paul Fanning, który stał na czele amerykańskiej delegacji, opisał system zabezpieczeń społecznych, ubezpieczeń emerytalnych, świadczeń pieniężnych dla rodzin obejmujących wypłatę zasiłków emerytalnych, rentowych i pogrzebowych oraz odszkodowań i grantów związanych z wsparciem dzieci weteranów i niwelowaniu różnic w ich wykształceniu. – Amerykanie wyjaśniali także jak działa u nich system wsparcia prawnego, opieki duchowej i wolontariatu – dodaje mjr Marek Pietrzak z wydziału prasowego Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych.
Jak pomagają w USA
Jednym z realizowanych w USA programów pomocowych jest medyczny projekt „Wounded Warrior”. Z kolei z myślą o weteranach, którzy chcą wrócić do aktywności zawodowej, opracowano program „Soldier for Life”.
– Mam nadzieję, że nasza współpraca przyniesie korzyści weteranom i rodzinom poległych na misjach – mówi ppłk Leszek Stępień, dyrektor Centrum Weterana. Podpułkownik przyznał, że kilka amerykańskich propozycji szczególnie go zainteresowało. – Chciałbym przenieść na polski grunt zwolnienia podatkowe dla firm, które zatrudniają weteranów – mówi. Dyrektor Centrum przyznaje jednak, że Polska dopiero zaczyna tworzyć system opieki nad weteranami, a Amerykanie mają w tym zakresie długoletnie doświadczenia.
Odrobiliśmy lekcję
Natomiast o polskich regulacjach prawnych i opiece nad weteranami mówił płk Wojciech Kaliszczak, szef Oddziału Komunikacji Społecznej Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Oficer opisywał rozwiązania dotyczące opieki socjalnej, zdrowotnej i rodzaje świadczeń materialnych. Gwardzistów interesowały zasady działania wojskowych centrów pomocy rodzinie, które działały przy jednostkach wojskowych podczas służby żołnierzy na misjach. – Dla nas to było bardzo ważne spotkanie, bo Amerykanie mają doskonale rozwinięty system opieki nad weteranami. Ale i my odrobiliśmy już swoją lekcję i nie powinniśmy się wstydzić – zapewnia płk Jacek Mela, pełnomocnik Oddziału Służby Poza Granicami Państwa Zarządu Zasobów Osobowych Dowództwa Generalnego, który podczas spotkania z Amerykanami opowiadał jak Dowództwo Generalne oraz podległe mu jednostki opiekują się weteranami misji i ich rodzinami.
Podczas wizyty w Polsce Gwardziści z Illinois zwiedzili stołeczne Centrum Weterana, gdzie oddali hołd żołnierzom poległym na misjach. Poznali też strukturę i zadania nowo powstałej placówki. Gwardziści byli gośćmi Dowództwa Operacyjnego, a na zakończenie wizyty pojechali do 25 Brygady Kawalerii Powietrznej. Amerykanie odwiedzili jednostkę z Tomaszowa Mazowieckiego nie przez przypadek. To właśnie w szeregach tej brygady służy wielu weteranów, którzy przez dekadę walczyli na misjach w Iraku, Czadzie i Afganistanie.
autor zdjęć: Jolanta Maciaszek, mjr Marek Pietrzak
komentarze