Uczą się turystycznej geografii Polski, historii wojskowości czy zasad ruchu turystycznego. Na Akademii Obrony Narodowej żołnierze i pracownicy wojska rozpoczęli studia podyplomowe poświęcone militarnej turystyce. W przyszłości będą oprowadzać zwiedzających po zabytkowych budowlach obronnych, także tych należących do wojska.
– Na naszych studiach można poznać bogactwo militarnych zabytków Polski i nauczyć się promować wojskową historię – mówiła prof. Aleksandra Skrabacz, dyrektor Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej podczas inauguracji podyplomowych studiów „Turystyka Historyczna i Militarna”. Nowy kierunek to inicjatywa Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Obrony Narodowej.
Śladami bitew
Skąd pomysł na takie studia? – Polska jest pełna twierdz, bunkrów i pól bitewnych. Dzięki temu ma szansę stać się mekką dla miłośników turystyki militarnej, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem – uważa ppłk rez. Stanisław Janowicz, prezes Wojskowego Stowarzyszenia „Sport-Turystyka-Obronność”, który współtworzył program nowych studiów.
„Turystyka Historyczna i Militarna” to oferta dla żołnierzy zawodowych i pracowników wojska. W tym roku indeksy otrzymało 20 oficerów, głównie z sekcji wychowawczych jednostek z całego kraju oraz czterech pracowników warszawskich klubów wojskowych: Dowództwa Generalnego i Operacyjnego, Dowództwa Garnizonu Warszawa oraz Żandarmerii Wojskowej.
Studenci uczą się turystycznej geografii Polski, historii wojskowości, poznają zasady organizacji i obsługi ruchu turystycznego. Zajęcia prowadzą nauczyciele AON, wykładowcy uczelni cywilnych oraz specjaliści z WCEO. W programie są m.in. wizyty w twierdzy w Modlinie i Osowcu czy na polu bitwy nad Wizną. – Planujemy też na przykład geocaching, czyli poszukiwanie na warszawskim Starym Mieście skrytek za pomocą odbiornika GPS. A wspólnie z Muzeum Powstania Warszawskiego zorganizujemy grę terenową – zapowiada ppłk Janowicz.
Żołnierze – przewodnicy
Wśród słuchaczy nowego kierunku jest kpt. Justyna Balik, oficer prasowy 10. Brygady Kawalerii Pancernej w Świętoszowie. – Nasza jednostka często gości u siebie żołnierzy z innych krajów. Oni nie tylko się szkolą, ale chcą też zobaczyć Polskę. W przyszłości będę mogła ich oprowadzać po naszych zabytkach – mówi pani kapitan. Już w listopadzie do Świętoszowa na manewry „Black Eagle” przyjedzie ponad tysiąc Brytyjczyków.
Absolwenci „Turystyki Historycznej i Militarnej” będą mogli pracować nie tylko jako przewodnicy w obiektach militarnych, ale także np. jako organizatorzy imprez turystycznych w wojsku.
Nowy kierunek to nie pierwsza wspólna inicjatywa uczelni i WCEO. Obie instytucje prowadzą już m.in. roczne studia podyplomowe z międzynarodowego prawa humanitarnego konfliktów zbrojnych.
autor zdjęć: Wojciech Mania
komentarze