moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Batalion „Zośka” jak kompania braci

Był jednym z najsłynniejszych oddziałów Armii Krajowej, a jego żołnierze wsławili się akcjami dywersyjnymi i udziałem w najcięższych walkach Powstania Warszawskiego. O losach harcerskiego Batalionu Armii Krajowej „Zośka” rozmawiali dziś w Centralnej Bibliotece Wojskowej historycy i wojskowi.

Żołnierze plutonu pancernego „Wacek” na zdobytym niemieckim czołgu „Panther”. Fot. Juliusz Bogdan Deczkowski / Wikimedia

– Chcemy ukazywać prawdziwą historię „Zośki” i jego bohaterów – mówił prof. dr hab. Tytus Karlikowski, przewodniczący Społecznego Komitetu Opieki nad Grobami Poległych Żołnierzy Batalionu „Zośka” podczas otwarcia sesji naukowej poświęconej żołnierzom tej jednostki w stołecznej Centralnej Bibliotece Wojskowej.

Jednocześnie Beata Czekaj-Wiśniewska, zastępca dyrektora CBW podkreśliła, że warto przypominać o dokonaniach Zośkowców, aby ich wojenne bohaterskie czyny nie zostały zapomniane.

Tajemnica śmierci „Anody”

Zebrani w bibliotece historycy opowiadali o dziejach harcerskiego batalionu, akcjach dywersyjnych przeprowadzonych przez jego żołnierzy w czasie okupacji i udziale w walkach Powstania Warszawskiego.

Mówiono też o powojennych losach Zośkowców. – W PRL-u 34 z nich zostało aresztowanych, a 28 skazano za wrogą działalność wobec Polski Ludowej – wyliczała dr Agnieszka Pietrzak. Przywołała też postać porucznika Jana Rodowicza „Anody". Były żołnierz „Zośki” został aresztowany 24 grudnia 1948 r. i zmarł dwa tygodnie później podczas śledztwa w areszcie na ul. Koszykowej w Warszawie. – Według UB przyczyną był samobójczy skok z IV piętra, ale tak naprawdę okoliczności śmierci porucznika nie znamy do dziś – stwierdziła dr Pietrzak.

Żołnierska więź

Zdaniem dr Andrzeja Chmielarza, historyka z Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie, mówiąc o dziejach „Zośki” trzeba wspominać nie tylko o datach i wydarzeniach, ale też znaczeniu batalionu. Jego fenomen tłumaczył kolejny prelegent, dr Henryk Piskunowicz.

– Ten elitarny oddział AK wyrósł ze środowisk harcerskich, dlatego wytworzyły się w nim silne związki koleżeńskie i powstała prawdziwa „kompania braci”, w której ważne były dobro ojczyzny, honor i braterstwo – wyliczał historyk.

O tych samych wartościach mówił płk Wiesław Kukuła, dowódca Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca, która przejęła tradycje batalionu. – Jesteśmy przywiązani do tych zasad, które towarzyszyły powstańcom. Są one fundamentem działania naszych żołnierzy podczas operacji i misji, a łączące nas wspólne idee budują silną więź, która sprawdza się w walce – zaznaczył pułkownik.

Przekazywanie tradycji

Prelekcjom przysłuchiwała się Anna Jakubowska „Paulinka", sanitariuszka i łączniczka „Zośki”. Po wojnie zainicjowała powstanie Fundacji Filmowej Armii Krajowej produkującej filmy o działalności AK. - Takie spotkania i opowieści o prawdziwych losach młodych ludzi z czasów II wojny mogą być cenną nauką patriotyzmu i wychowania dla kolejnych pokoleń – uważa pani Anna.

Podczas sesji podpisano też porozumienie pomiędzy Społecznym Komitetem Opieki nad Grobami Poległych Żołnierzy Batalionu „Zośka” a Hufcem ZHP Warszawa – Mokotów im. Szarych Szeregów. – Nasze pokolenie powoli odchodzi, dziś tradycje „Zośki” pielęgnuje jednostka z Lublińca, a teraz też warszawscy harcerze – stwierdził po podpisaniu dokumentu prof. Karlikowski.

Batalion Armii Krajowej „Zośka” powstał 1 września 1943 r. z przekształcenia harcerskiego oddziału szturmowego Szarych Szeregów. Nazwę przyjął na pamiątkę poległego w jeden z akcji dywersyjnych dowódcy warszawskich grup szturmowych kpr. pchor. Tadeusza Zawadzkiego „Zośki”. Dowódcą oddziału był ppor. Ryszard Białous „Jerzy”. W trakcie okupacji żołnierze „Zośki” uczestniczyli w akcjach dywersyjnych i sabotażowych. Odbili m.in. pod Arsenałem więźniów wiezionych na Pawiak i wykoleili niemiecki pociąg z zaopatrzeniem w podwarszawskiej Pogorzeli. W czasie Powstania Warszawskiego oddział, jako część Zgrupowania AK „Radosław", brał udział w najcięższych walkach na Woli, Starówce i Czerniakowie. Poległo wówczas 360 jego żołnierzy czyli blisko 70 proc. oddziału.

Patronem medialnym konferencji była „Polska Zbrojna”.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Juliusz Bogdan Deczkowski / Wikimedia

dodaj komentarz

komentarze

~YU
1413300660
Skoro historia ma być jak "Kompania Braci" to fajnie byłby, gdyby zrobino podobny serial.
14-27-6A-4B

Nowe zadania szefa SKW
 
Serwis K9 w Polsce
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
„Grand Quadriga ‘24”
Nie szpital, a instytut
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Pływacy i maratończycy na medal
„Ryś” z laserem
Ostatnia droga Pileckiego
Piedimonte – samobójcza misja
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Po śladach polskich bohaterów
Mobilne dowodzenie
Polki pobiegły po srebro!
Ratownicy na medal
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
WAM wraca po latach
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
NATO on Northern Track
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Wszystkie misje AWACS-a
Ameryka daje wsparcie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Podróż po AWACS-ie
By Polska była bezpieczna
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Broń Hitlera w rękach AK
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Pokazali bojowego ducha
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Zawsze gotowi do pomocy
„Pierwsza Drużyna” na start
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Dodatkowe siły do ochrony granicy
Przysięga w Limanowej
Wojna w świętym mieście, epilog
They Will Check The Training Results in Combat
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Cień atomowej zagłady
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Flota Bayraktarów w komplecie
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO