Prawdziwy wojownik, który nie unika odpowiedzialności za swoje czyny i słowa – mówią o pułkowniku Sławomirze Drumowiczu jego byli podwładni. Dzisiaj oficer objął dowodzenie gliwickim AGAT-em, jednostką, która wspiera działania m.in. GROM-u i Formozy.
Pytany o priorytety w dowodzeniu AGAT-em, odpowiada, że najważniejsza jest dla niego współpraca z innymi jednostkami wojsk specjalnych. – Tak jak mój poprzednik, pułkownik Berdychowski, będę rozbudowywał zdolności bojowe AGAT-u – zapewnia płk Drumowicz.
Twardy zawodnik
Od początku służby jest związany z wojskami specjalnymi. Najpierw służył w 62 Kompanii Specjalnej w Bolesławcu. Od 1995 roku był związany z 1 Pułkiem Specjalnym Komandosów (1 PSK) w Lublińcu. W jednostce był dowódcą plutonu, dowódcą kompanii specjalnej, zastępcą komendanta Szkoły Podoficerskiej i Młodszych Specjalistów Działań Specjalnych. W 2001 roku objął stanowisko zastępcy dowódcy batalionu specjalnego 1 Pułku Specjalnego Komandosów. Po przeformowaniu go w Jednostkę Wojskową Komandosów objął stanowisko zastępcy dowódcy jednostki. Od września do listopada 2012 r. pełnił obowiązki jej dowódcy.
– Pracowity, ambitny, dążący do celu – mówi o swoim byłym dowódcy mjr rez. Tomasz Burzyński, były oficer JWK Lubliniec. – Bardzo wymagający wobec swoich żołnierzy, ale najwięcej wymaga od siebie samego. Twardy zawodnik.
Od grudnia 2012 roku płk Drumowicz służył w Dowództwie Wojsk Specjalnych (DWS) w Krakowie na stanowisku szefa oddziału rozpoznania. W styczniu 2014 r. objął stanowisko szefa pionu wsparcia bojowego – zastępcy szefa sztabu ds. wsparcia bojowego w Dowództwie Sił Specjalnych (DSS), a po jego przeformowaniu w Centrum Operacji Specjalnych – Dowództwo Komponentu Wojsk Specjalnych (COS-DKWS) pozostał na tym samym stanowisku.
Był na misji w byłej Jugosławii, dowodził tam plutonem piechoty. W czasie IX zmiany PKW Irak dowodził Zgrupowaniem Sił Specjalnych w składzie Wielonarodowej Dywizji Centrum-Południe.
Za dotychczasową służbę wyróżniony m.in.: Wojskowym Krzyżem Zasługi z Mieczami oraz nadaniem tytułu honorowego „Zasłużony Żołnierz Rzeczypospolitej Polskiej” z odznaką I stopnia.
– To człowiek od zadań niemożliwych, w pełni ukształtowany profesjonalista – mówi płk Ryszard Pietras, zastępca dowódcy COS-DKWS. – Komandos z krwi i kości. Z pewnością nie zawiodą się ci z jego podwładnych, którzy solidnie wykonują swoje obowiązki. On to potrafi docenić.
O tym, że płk Drumowicz sprawdzi się w roli dowódcy jest też przekonany mjr Burzyński. – Żołnierze jednostki na pewno docenią jego profesjonalizm, ale też to, że on sam potrafi docenić każdego, kto na to zasługuje, od żołnierza grupy bojowej po logistyka – podkreśla.
Szkolą się z najlepszymi
AGAT został stworzony, by jego żołnierze mogli wspierać operacje kolegów z GROM-u, Lublińca czy Formozy. Jednostka ma brać na siebie ciężar walki z przeciwnikiem uzbrojonym w sprzęt pancerny lub lotnictwo, tak by w tym czasie operatorzy mogli prowadzić precyzyjne akcje specjalne, np. odbijania zakładników. AGAT to także lekka jednostka szturmowa, która może wykonywać akcje bezpośrednie na tyłach wroga. Ma być również pierwszym miejscem, gdzie trafią żołnierze, którzy chcą być komandosami. Jeśli się sprawdzą, będą mogli przejść do innych jednostek wojsk specjalnych.
Twórcą jednostki jest płk Sławomir Berdychowski, ps. „Czarny”, były oficer GROM-u. AGAT powstał w 2011 roku na bazie Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Gliwicach. Na wzór amerykańskiego elitarnego 75 Pułku Ranger (75th Rangers Regiment) i brytyjskiego Special Forces Support.
Żołnierze z Gliwic wyjeżdżają m.in. na kursy rangersów do Stanów Zjednoczonych, szkolenia z przetrwania w dżungli organizowane w Gujanie Francuskiej i na zimowe szkolenia we francuskich Alpach.
Nazwa „AGAT” pochodzi od kryptonimu oddziału dywersji bojowej Kedywu (Kierownictwa Dywersji) Komendy Głównej Armii Krajowej, zajmującego się likwidacją przedstawicieli hitlerowskiej administracji. Wykonywał on wyroki śmierci wydane przez Polskie Państwo Podziemne. Nazwa powstała z połączenia pierwszych liter słów Anty-Gestapo.
autor zdjęć: arch. Centrum Operacji Specjalnych
komentarze