moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Warszawa upamiętni pułkownika Pileckiego

Fragmenty raportów z Auschwitz, zdjęcia rodzinne oraz protokoły z komunistycznego procesu – to część pamiątek po pułkowniku Witoldzie Pileckim, które można oglądać na wirtualnej wystawie Muzeum Historii Polski. Bohatera Państwa Podziemnego upamiętnią też władze Warszawy. W stolicy powstanie pomnik. Właśnie rozpisano konkurs.


– Pułkownik Witold Pilecki to jeden z wyjątkowych bohaterów naszej historii, który dobrowolnie trafił do obozu w Oświęcimiu, organizował tam ruch oporu i sporządzał raporty o niemieckich zbrodniach – mówi Dorota Szkodzińska, kierownik Działu Wydawnictw i Zasobów Cyfrowych warszawskiego Muzeum Historii Polski. O jego losach opowiada wystawa udostępniona niedawno na internetowej platformie Google Cultural Institute.

Wirtualna ekspozycja

Dzięki ekspozycji ze zbiorów MHP obejrzymy online zdjęcia rodzinne Pileckich, przedwojenną opinię przełożonych o oficerze i napisany własnoręcznie przez niego życiorys oraz fragment jednego z pierwszych raportów przekazanych przez Pileckiego z Auschwitz. Na platformie umieszczono też m.in. biogram pułkownika opatrzony komentarzem historycznym, a także dokumenty dotyczące uwięzienia i śmierci oficera, w tym protokół z wykonania wyroku śmierci.

To szósta wystawa prezentowana przez MHP na Google Cultural Institute. Wcześniejsze ekspozycje były poświęcone m.in. Janowi Karskiemu i dziejom Solidarności. Na powstałej trzy lata temu międzynarodowej platformie udostępnionych jest już przeszło 6 mln obiektów muzealnych z ponad 60 krajów. – Możliwość prezentowania zbiorów online jest dla naszego muzeum szczególnie ważna, ponieważ na razie nie mamy jeszcze stałej siedziby – wyjaśnia Dorota Szkodzińska. Jak dodaje, umieszczając zbiory w przestrzeni wirtualnej, placówka dociera do wielu odbiorców i umożliwia im przeglądanie cyfrowych zbiorów archiwalnych.

Wystawa o płk. Pileckim odstępna jest na stronie: www.google.com/culturalinstitute/exhibit/witold-pilecki/QQJStDFF.

Pomnik na Żoliborzu

Pułkownik Pilecki doczeka się w Warszawie także innego upamiętnienia. Stołeczny Ratusz ogłosił właśnie konkurs na projekt jego pomnika. – Inicjatorem wybudowania tego monumentu jest stowarzyszenie „Młodzi dla Polski” promujące postawy obywatelskie i patriotyczne, głównie wśród studentów – informuje Mateusz Parys, rzecznik tej organizacji.

Stowarzyszenie zaproponowało kilka lokalizacji pomnika, m.in. przy więzieniu na ul. Rakowieckiej czy ul. Pileckiego na Ursynowie. Władze miasta i rodzina pułkownika zdecydowali, że monument stanie na Żoliborzu przy alei Wojska Polskiego, niedaleko miejsca, w którym płk Pilecki został aresztowany przez hitlerowców.

Zainteresowani artyści mogą przystąpić do konkursu do końca września, a termin nadsyłania prac upływa 28 listopada. Zwycięski projekt wybierze na początku grudnia komisja, w której zasiądą, oprócz przedstawicieli władz miasta i architektów, także Zofia i Andrzej Pileccy, dzieci pułkownika.

– Mamy nadzieję, że pomnik będzie gotowy najpóźniej w maju przyszłego roku i zostanie odsłonięty w rocznicę śmierci płk. Pileckiego – dodaje Mateusz Parys. Na budowę monumentu władze miasta przeznaczyły 1,5 mln złotych.

***

Płk Witold Pilecki brał udział w wojnie z bolszewikami, walczył w kampanii wrześniowej, potem został żołnierzem Armii Krajowej. 19 września 1940 roku dał się aresztować Niemcom, aby jako więzień Auschwitz-Birkenau organizować w obozie ruch oporu i wysyłać dowództwu AK pierwsze raporty o niemieckich zbrodniach. Po ponaddwuletnim pobycie uciekł z obozu. Walczył w Powstaniu Warszawskim. Dosłużył się stopnia rotmistrza (w kawalerii odpowiednik kapitana). Po wojnie został przez komunistyczne władze oskarżony o działalność wywiadowczą i skazany w pokazowym procesie na karę śmierci. Wyrok wykonano 25 maja 1948 r. w więzieniu na ul. Rakowieckiej w Warszawie. Miejsce jego pochówku do dzisiaj nie jest znane. Być może jego szczątki znajdą naukowcy prowadzący badania na warszawskim cmentarzu powązkowskim na tzw. Łączce. Rotmistrz został zrehabilitowany w 1990 r. i pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Orderem Orła Białego. Rok temu minister obrony Tomasz Siemoniak mianował go na stopień pułkownika.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Arch. Muzeum Historii Polski

dodaj komentarz

komentarze


Krwawa noc pośród puszczy
 
Bohater odtrącony
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zawsze gotowi do pomocy
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Wszystkie misje AWACS-a
Abramsy w pętli
Wioślarze i triatlonistka na podium
Śladami ojca
Na straży nieba
Polki pobiegły po srebro!
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
„Grand Quadriga ‘24”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
They Will Check The Training Results in Combat
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Polska wiktoria na Monte Cassino
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Mobilne dowodzenie
Nie szpital, a instytut
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
By Polska była bezpieczna
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
„Ryś” z laserem
Układ nerwowy Mieczników
Wojna w świętym mieście, epilog
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Po śladach polskich bohaterów
Flota Bayraktarów w komplecie
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
NATO on Northern Track
Broń Hitlera w rękach AK
Cień atomowej zagłady
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Pływacy i maratończycy na medal
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
„Pierwsza Drużyna” na start
Nowe zadania szefa SKW
Serwis K9 w Polsce
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ameryka daje wsparcie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO