Już po raz jedenasty nad malowniczym Zalewem Zegrzyńskim spotkali się uczestnicy Przeglądu Piosenki Wojska Polskiego reprezentujący wojskowe ośrodki kultury.
Przegląd trwał od 12 do 14 sierpnia, a zakończył go 15 sierpnia Koncert Galowy w Amfiteatrze na terenie Łazienek Królewskich.
Podczas przesłuchań konkursowych i koncertów zaprezentowało się kilkudziesięciu artystów rywalizujących w trzech kategoriach: „piosenkarze soliści”, „zespół wokalny” oraz „recital”.
Wykonawców oceniała Rada Artystyczna w składzie: Robert Zapora – teatrolog, muzyk; Anna Sroka-Hryń – aktorka teatralna, filmowa i dubbingowa, piosenkarka; Arkadiusz Gołygowski – tancerz-choreograf, solista Polskiego Baletu Narodowego; Julia Nowicka – wokalistka, logopeda. Wysoki poziom konkursu sprawił, że jurorzy nie mieli łatwego zadania.
Ostatecznie Rada Artystyczna postanowiła przyznać:
w kategorii piosenkarz solista
• wyróżnienia dla: Krzysztofa Szpota z Klubu Marynarki Wojennej „Riwiera” w Gdyni, Krzysztofa Bobela z 11 Mazurskiego Pułku Artylerii w Węgorzewie, Kingi Kowalkowskiej z Klubu Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, Dariusza Zielińskiego z zespołem 4int z Klubu 7 Brygady Obrony Wybrzeża w Trzebiatowie, chorążego marynarki Mieczysława Musiała z Klubu 3 Flotylli Okrętów OW w Gdyni;
• nagrody III stopnia ex aequo dla: Angeliki Balcerek z Klubu 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu, szeregowej Karoliny Sałatkiewicz z Klubu 1 Pułku Saperów w Brzegu, Szymona Rzeszowskiego z Klubu 11 Dywizji Kawalerii Pancernej w Żaganiu oraz Karoliny Nowakowskiej z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim;
• nagrodę II stopnia dla Filipa Małka z Klubu 3 Brygady Radiotechnicznej z Wrocławia;
• nagrody I stopnia ex aequo dla Patrycji Adamskiej z Klubu 25 Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim oraz Anny Pakuły z Klubu Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu;
w kategorii zespół wokalny
• wyróżnienia dla zespołów Presto z Klubu 21 Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa i Rytm z Klubu 6 Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa;
• nagrodę III stopnia dla duetu Kinga Kowalkowska i Natalia Zalewska z Klubu DO RSZ;
• nagrodę II stopnia dla zespołu Inwencja z Klubu 1 Pułku Saperów w Brzegu;
• nagrodę I stopnia dla zespołu El Fuego z Klubu 25 Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim;
w kategorii recital
• wyróżnienia dla Karoliny Sak z Klubu 4 Regionalnej Bazy Logistycznej z Wrocławia i Lucyny Wodzyńskiej z Klubu 44 Bazy Lotnictwa Morskiego w Siemirowicach;
• nagrody I stopnia ex aequo dla duetu Kipikasza z Klubu Batalionu Dowodzenia Wielonarodowej Brygady z Lublina oraz zespołu Akwarium z Klubu 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich z Przemyśla.
Zespół Akwarium otrzymał również nagrodę Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, natomiast duet Kipikasza nagrodę kierownika Klubu DGRSZ.
Po konkursowych emocjach artyści zaprezentowali się w Amfiteatrze na terenie warszawskich Łazienek Królewskich. Publiczność długo oklaskiwała kolejne prezentacje zdolnych wokalistów i muzyków z wojskowych ośrodków kultury. W Łazienkach pojawili się także laureaci tegorocznego Festiwalu Twórczości Dziecięcej Wojska Polskiego, a także goście, w tym zespół Dragon z Dowództwa Operacyjnego RSZ.
Koncert zakończył występ gwiazdy wieczoru – popularnego, wojskowego zespołu Czasza z krakowskiej 6 Brygady Powietrznodesantowej.
Organizatorami XI Przeglądu Piosenki WP byli: Departament Wychowania i Promocji Obronności MON we współpracy z Dowództwem Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych i Wojskowym Centrum Edukacji Obywatelskiej. Natomiast realizatorzy przedsięwzięcia to: Klub Dowództwa Generalnego RSZ, Klub Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu, Ośrodek Kultury w Serocku i Miejski Ośrodek Kultury w Legionowie.
Tekst: Anna Dąb-Kostrzewska/ Klub DGRSZ
autor zdjęć: Zuzanna Banaś (Klub DGRSZ)
komentarze