Udziały i akcje siedemnastu spółek z rynku obronnego, kontrolowanych przez Skarb Państwa i Agencję Rozwoju Przemysłu, trafiły do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Umowy w tej sprawie podpisali minister obrony Tomasz Siemoniak i minister skarbu Włodzimierz Karpiński. Prezes PGZ Wojciech Dąbrowski zapewnia, że holding będzie istotnym graczem na światowym rynku.
Dzięki podpisanym umowom Polska Grupa Zbrojeniowa przejmuje akcje i udziały, a więc również i kontrolę nad: Hutą Stalowa Wola, Ośrodkiem Badawczo-Rozwojowym Centrum Techniki Morskiej, jedenastoma Wojskowymi Przedsiębiorstwami Remontowo-Produkcyjnymi oraz WSK PZL Kalisz, FB Łucznik Radom, Nano Carbon i MS TFI.
– Współpraca między MON a Ministerstwem Skarbu Państwa jeszcze nigdy nie przebiegała tak dobrze. Podpisana dziś umowa jest jej ukoronowaniem. MON ma pełen portfel na zakupy w Polskiej Grupie Zbrojeniowej. Liczymy, że aktywa z grupy będą produkować najlepszej jakości sprzęt, który wykorzystamy do modernizacji polskiej armii – mówił Tomasz Siemoniak, szef resortu obrony narodowej.
Kierujący resortem Skarbu Państwa Włodzimierz Karpiński podkreślał, że konsolidacja to szansa na rozwój dla polskiego przemysłu obronnego i ważny krok ku podniesieniu bezpieczeństwa państwa.
– Konsolidacja zbrojeniówki to skomplikowany proces, ale z pewnością w interesie branży i pracowników. Polska Grupa Zbrojeniowa będzie zatrudniać 17 tysięcy 800 osób, a pośrednio pozwoli na utrzymanie miejsc pracy dla nawet 40-50 tysięcy. Przede wszystkim zaś wydarzenia na Ukrainie uświadomiły wszystkim, że Polska musi mieć silny przemysł zbrojeniowy – powiedział Włodzimierz Karpiński.
Po przejęciu akcji i udziałów spółek z Polskiego Holdingu Obronnego (co jest zaplanowane w kolejnym etapie konsolidacji zbrojeniówki) nowy polski holding będzie mógł się pochwalić przychodami na poziomie 6 miliardów złotych i prawie siedmioma miliardami kapitału zakładowego. Wojciech Dąbrowski, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej, zapewniał podczas uroczystości, że PGZ stanie się więc istotnym graczem na światowym rynku zbrojeniowym.
– Chcemy, by na wzór podobnych zagranicznych koncernów, PGZ był liderem transferu nowoczesnych technologii, także w branżach cywilnych – zadeklarował Dąbrowski.
Zgodnie z harmonogramem, drugi etap konsolidacji, czyli wniesienie do PGZ akcji i udziałów spółek z Polskiego Holdingu Obronnego, zaplanowano na trzeci kwartał 2014 roku.
* * * * *
Wojskowe Przedsiębiorstwa Remontowo Produkcyjne podległe MON:
Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne SA w Poznaniu
Wojskowe Zakłady Inżynieryjne SA w Dęblinie
Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1 SA w Łodzi
Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 2 SA w Bydgoszczy
Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 4 SA w Warszawie
Wojskowe Zakłady Elektroniczne SA w Zielonce
Wojskowe Zakłady Łączności Nr 1 SA w Zegrzu
Wojskowe Zakłady Łączności Nr 2 SA w Czernicy
Wojskowe Centralne Biuro Konstrukcyjno-Technologiczne SA w Warszawie
Wojskowe Zakłady Uzbrojenia SA w Grudziądzu
Wojskowe Zakłady Mechaniczne w Siemianowicach Śląskich
autor zdjęć: MSP
komentarze