moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Posłowie o łączeniu krajowej zbrojeniówki

Konsolidacja sektora obronnego ma kluczowe znaczenie dla modernizacji polskiej armii. Pozwoli bowiem na bardziej efektywne wykorzystanie jego potencjału oraz skorelowanie działań inwestycyjnych i badawczo-rozwojowych – mówił Zdzisław Gawlik, wiceminister skarbu, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej.


Posłowie wysłuchali w środę informacji przedstawicieli resortów skarbu oraz obrony na temat łączenia krajowych zakładów zbrojeniowych w jeden holding – Polską Grupę Zbrojeniową. Konsolidację nadzoruje Ministerstwo Skarbu, ale robi to we współpracy z MON. Jak przekonywali Zdzisław Gawlik, wiceminister skarbu oraz Czesław Mroczek, wiceminister obrony odpowiedzialny za zakupy dla armii, konsolidacja zbrojeniówki jest koniecznością, bo tylko ona daje szansę na uratowanie tego sektora gospodarki.

– W ten sposób wyeliminujemy także wzajemną konkurencję pomiędzy polskimi spółkami obronnymi, ubiegającymi się o zamówienia wojskowe. Łatwiejsza też będzie koordynacja programów rozwojowych i lepsze wykorzystanie istniejącej bazy naukowo-badawczej. Silnemu branżowo przedsiębiorcy znacznie łatwiej będzie konkurować w przetargach na rynku europejskim – przekonywał wiceminister skarbu.

Zdzisław Gawlik podkreślał, że tworzenie jednego silnego podmiotu w miejsce rozdrobnionego sektora zbrojeniowego to tendencja, która od kilkunastu lat jest widoczna zarówno w Europie, jak i Stanach Zjednoczonych. – W wyniku konsolidacji powstały globalne potęgi zbrojeniowe takie jak: amerykański Boeing, europejskie EADS czy BAE Systems – wymieniał wiceminister Gawlik.

Jak łączą się polskie zakłady? Początkowo rządowa strategia zakładała przeprowadzenie konsolidacji wokół spółki Bumar (obecna nazwa to Polski Holding Obronny). W ciągu dziesięciu lat (od 2002 do 2012 roku) w ramach Grupy Bumar doszło do połączenia 27 spółek. Jednak w 2012 roku stało się jasne, że koncepcja, w której liderem holdingu będzie Bumar, nie ma szans na pełną realizację. Przeciwko temu opowiedziała się bowiem część spółek, które miały zostać włączone do Bumaru. Protestowały zarówno zarządy, jak i załogi zakładów. Poparcie dla tego pomysłu wycofało też Ministerstwo Obrony Narodowej. W rezultacie sektor zbrojeniowy pozostał podzielony na kilka odrębnych grup kapitałowych (Grupa PHO, Grupa Huta Stalowa Wola, Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A.) oraz 11 spółek Wojskowych Przedsiębiorstw Remontowo-Produkcyjnych. A resorty skarbu i obrony musiały opracować nową koncepcję konsolidacji zbrojeniówki.

Ostatecznie zdecydowano się na połączenie zakładów zbrojeniowych w oparciu o nową spółkę skarbu państwa. Pod koniec ubiegłego roku powstała Polska Grupa Zbrojeniowa. Spółka, której siedziba znajduje się w Radomiu, ma być podmiotem dominującym (holderem) grupy kapitałowej, do której zostaną włączone spółki sektora obronnego z bezpośrednim i pośrednim udziałem Skarbu Państwa. Proces ten będzie przeprowadzony w kilku etapach. W pierwszym, do PGZ trafi 11 spółek z grupy WPRP, HSW, OBR CTM oraz spółki podległe Agencji Rozwoju Przemysłu (np. WSK PZL-Kalisz S.A., FB Łucznik – Radom). Ten etap ma być zakończony do końca maja tego roku. Natomiast w drugim etapie, do PGZ mają dołączyć spółki produkcyjne i handlowe skupione obecnie w Grupie Polskiego Holdingu Obronnego, tj.: Bumar Amunicja, PCO S.A., Bumar Elektronika, ZM Bumar-Łabędy, OBRUM, Cenzin, Cenrex i Radmor.

Docelowo w PGZ znajdzie się około 30 podmiotów, zatrudniających ponad 14 tysięcy pracowników.

Na razie kapitał zakładowy PGZ wynosi jedynie 200 tys. zł. – To bardzo niewielka kwota, ale niedługo zostanie podniesiona do 250 mln zł. Będzie to wkład ARP – zapowiedział wiceminister Gawlik. To oczywiście dopiero początek, bo według założeń już po pierwszym etapie konsolidacji, kapitał zakładowy spółki wzrośnie do 3,9 mld zł.

Wiceminister Gawlik zapewniał, że choć PGZ będzie spółką podlegającą resortowi skarbu, to MON będzie miał wpływ na to co się w niej dzieje. – To naturalne, bo przecież dla większości spółek, które wejdą w skład holdingu, MON jest jedynym zamawiającym – wyjaśniał Gawlik. Z kolei wiceminister Mroczek przypomniał, że 90 proc. swoich przychodów, krajowe zakłady obronne zawdzięczają współpracy z MON. Jednak sam resort obrony nie jest już uzależniony od rodzimego przemysłu. – W 2013 roku udział polskiego sektora obronnego w zamówieniach MON wyniósł 71 proc. – mówił wiceminister Mroczek. Jednocześnie podkreślił, że w najbliższych latach ten udział będzie się zmniejszał. A to dlatego, że przeprowadzając modernizację techniczną armii, MON będzie musiał kupić najnowocześniejszy sprzęt wojskowy, a takiego w Polsce raczej się nie produkuje.

– Mam nadzieję, że po jakimś czasie wkład polskich zakładów będzie rósł. Jednak, aby się tak stało musimy przeprowadzić konsolidację. Inaczej nasze zakłady znajdą się w bardzo trudnej sytuacji – podkreślał Czesław Mroczek.

Posłowie chcieli wiedzieć, w jaki sposób rząd może wpłynąć na zwiększenie udziału krajowych zakładów w zamówieniach dla armii. – Mamy do tego wiele narzędzi. Możemy to zrobić chociażby poprzez offset czy transfer technologii. Będziemy negocjować wpisanie takich rozwiązań do umów ze zwycięzcami przetargów – zapewniał wiceminister Mroczek.

Posłowie przyjęli informację obu resortów na temat konsolidacji polskiej zbrojeniówki, ale postanowili, że temu zagadnieniu będą poświęcone jeszcze dwa posiedzenia komisji.

JT

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko / DPI MON

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1395324780
Konsolidacja, narady, spotkania, konferencje, odznaczenia dla zasłużonych i generalicji i... jak na razie to niewiele z tego pozytywnego wynika dla obronności kraju.
BC-86-82-AB

Legia Akademicka po raz piąty
 
Duch Invictus jest, czas na formę
Terytorialsi z Podlasia byli najlepsi
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
103 lata Sztabu Generalnego
„Błękitni” dzielą się wiedzą na misji
Napięta sytuacja na granicy
Pułkownik Niepokólczycki – bohater AK, wróg UB
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
AZOR – podwodny specjalista
O bezpieczeństwie państw NATO
Żołnierze poszkodowani na granicy
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Szef MON odwiedził USA
W jedynym słusznym kierunku
Time for Miecznik
Ponownie działa szpital WIM dla chorych na COVID-19
Kraby dla podhalańczyków
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Emerytura wypłacana w … karmie
Kobiety a pokój
Dron dla hydrografów
Wojskowi na sesji Rady Gminy Narewka
BohaterONy 2021 wręczone!
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Będą podwyżki dla żołnierzy
Nowoczesne technologie na rzecz bezpieczeństwa
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Społeczna solidarność na rzecz dzieci
Żołnierze bez testów z WF-u
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Sportowiec roku
Będzie ustawa o obronie
Wilk na poligonie
Raki dla podhalańczyków
Polityka nie znosi próżni
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Wybierz się na wojskowe studia
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Odwiedź Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni
KFOR: wyższy stopień gotowości
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Święto sportowców w mundurach
Na Litwie o bezpieczeństwie w regionie
Zbrodnia bez kary
Course on Diplomacy
Ciemne strony Facebooka
Inwestycje Stoczni Wojennej
Afganistan. Czas wracać do domu
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
Ogień na alpejskich szczytach
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Saper robi przejście
Zapowiedź sukcesów wojskowych ciężarowców
Szczury Torbuku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO