moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pierwsze ofiary walk na wschodzie Ukrainy

Trzy osoby nie żyją, a 13 jest rannych – to bilans walk ukraińskiego wojska z separatystami w Mariupolu w okręgu donieckim. Zabici to separatyści, którzy nocą przypuścili szturm na jednostkę wojskową. Ukraińskie wojsko odpowiedziało ogniem. Dziś w Genewie szefowie dyplomacji Unii, Rosji, Ukrainy i USA mają dyskutować o sposobach wyjścia z kryzysu.


Kilkuset niezidentyfikowanych napastników, wśród nich osoby ubrane w mundury i kamizelki kuloodporne, zaatakowało w nocy batalion ukraińskich wojsk wewnętrznych stacjonujący w Mariupolu. Postawili dowództwu ultimatum: „albo przechodzą na stronę narodu, albo za 15 minut rozpocznie się szturm”. Ludzie, którzy zgromadzili się przed bramą, zażądali od żołnierzy, aby „podzielili się bronią”. Zaczęli obrzucać wojskowych koktajlami Mołotowa i ładunkami wybuchowymi. Słychać było też strzały z broni palnej. Żołnierze odpowiedzieli ogniem.

Ukraińska telewizja Espreso podała, że szturm powstrzymał odział specjalny ALFA ukraińskiej służby bezpieczeństwa (SBU). Siłami separatystów miał natomiast dowodzić oficer wywiadu rosyjskiej armii. „Trzech prorosyjskich separatystów zostało zabitych, 13 zostało rannych, a 63 zatrzymano podczas zajść w nocy ze środy na czwartek w Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy” – poinformował dziś Arsen Awakow. Jak dodał szef ukraińskiego MSW, po stronie ukraińskiej nie ma strat. Siły jednostki zostały wzmocnione przez oddziały specnazu Omega.

Starcia w Mariupolu to wynik trwającej od trzech dni operacji ukraińskiego wojska, które próbuje odzyskać zajęte przez prorosyjskich separatystów budynki administracji rządowej w kilku miastach wschodniej Ukrainy. Blokujący je ludzie wysuwają żądania szerszej autonomii i zacieśnienia więzi z Rosją. Twierdzą, że stanowią część samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej. We wtorek odbite zostało z rąk separatystów lotnisko w Kramatorsku.

Dziś w Genewie szefowie dyplomacji Unii, Rosji, Ukrainy i USA mają dyskutować o sposobach wyjścia z kryzysu. Osobno do rozmów mają usiąść także szefowie rosyjskiej i ukraińskiej dyplomacji Siergiej Ławrow i Andrij Deszczyca. Od wczoraj w Kijowie jest szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego gen. Stanisław Koziej. Spotka się z pełniącym obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandrem Turczynowem i ukraińskim ministrem obrony Mychajło Kowalem.

Źródła: PAP, TVP Info

dafa

autor zdjęć: arch. EuromaidanPR

dodaj komentarz

komentarze


Terytorialsi z Dolnego Śląska najlepiej wysportowani
 
Prawo dla kluczowych inwestycji obronnych
Kadeci z NATO i z Korei szkolili się w Karkonoszach
Żołnierze WOT-u szkolili się w Słowenii
Polacy bezkonkurencyjni w górskich zmaganiach we Włoszech
Marynarka świętuje i zaprasza na okręty
Zbrodnia we wsi, której już nie ma
Nowa dostawa Homarów-K
Strażnicy polskiego nieba
Żołnierze PKW Irak są bezpieczni
Dzień, który zmienił bieg wojny
Flyer, zdobywca przestworzy
Więcej na obronność, silniejsze NATO
Pestki, waafki, mewki – kobiety w Polskich Siłach Zbrojnych
ORP „Necko” idzie do natowskiego zespołu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pociski do FA-50 i nowe Rosomaki
Wyższe stawki dla niezawodowych
Odbudowa obrony cywilnej kraju
Inwestycja w żołnierzy
Posłowie za wypowiedzeniem konwencji ottawskiej
Święto sportów walki w Warendorfie
Żołnierze z 10 Brygady Kawalerii Pancernej powalczą w IV lidze
Podróż w ciemność
Świat F-35
Na Dolnym Śląsku „Wakacje z WOT” coraz popularniejsze
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Polki wicemistrzyniami Europy w szabli
The Power of Infrastructure
Nie żyje żołnierz PKW Irak
Specjalsi pod nowym dowództwem
Wypadek Rosomaka
Bałtyk – wciąż bezpieczny czy już nie?
GROM’s DNA
Polska z dodatkowym wsparciem sojuszników
Pierwsze oficerskie gwiazdki
NATO przechodzi do działania
Rakiety dla polskich FA-50
Szczyt w Hadze zakończony, co dalej?
USA przyłączyły się do ataku Izraela na Iran
Pionierski dron
Policjanci w koszarach WOT
Sukcesy żołnierzy na międzynarodowych arenach
Historyczne zwycięstwo ukraińskiego F-16
Kajakami po medale
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Policja ze wsparciem wojskowego Bayraktara
Gen. Szkutnik o planach 18 Dywizji
Dekapitacyjne uderzenie w Iran
Ewakuacja Polaków z Izraela
Szczyt NATO nie tylko o wydatkach na obronność
Planowano zamach na Zełenskiego
Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku
Rosyjska maszyna Su-24 przechwycona przez polskie F-16
Ratownik w akcji
K2. Azjatycka pantera
„Swift Response ‘25”, czyli lekka piechota w ciężkim terenie
Śmierć gorsza niż wszystkie
Podejrzane manewry na Bałtyku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO