moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Rozmowy o NATO

Na Uniwersytecie Warszawskim odbyła się debata na temat przełomowych momentów najnowszej historii Polski – wydarzeń roku 1989, przystąpienia do NATO i akcesji do Unii Europejskiej. W dyskusjach, które zostały zorganizowane pod wspólnym szyldem „Polskie rocznice”, udział wzięli naukowcy, eksperci i politycy.

Janusz Onyszkiewicz i Adam Rotfeld.

Temat jednego z paneli brzmiał: „Bardziej bezpieczni? – 15 lat członkostwa w NATO”. – Czy będąc w Sojuszu mamy stuprocentowe gwarancje bezpieczeństwa? – pytał Janusz Onyszkiewicz, były minister obrony i odpowiedział: – Nie. Ale Polska ma dziś tak dobre gwarancje bezpieczeństwa, jak to tylko możliwe. Minister Onyszkiewicz przypomniał jakie problemy miała polska armia z dostosowaniem się do wymogów NATO. – Największym problemem był brak znajomości języka angielskiego, ale kłopoty były też z wyposażeniem i ze zrozumieniem zasad funkcjonowania Sojuszu – powiedział.

Z kolei gen. Lech Konopka, szef Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego, nawiązał do ostatnich wydarzeń na Ukrainie i pod tym kątem analizował rolę i ewentualne przeobrażenia NATO. Przypomniał też o wytycznych wynikających ze Strategicznego Przeglądu Bezpieczeństwa Narodowego i „doktryny Komorowskiego”. Kładą one nacisk na budowę armii, która ma się skupić się na obronie własnych granic. Natomiast Adam Rotfeld, były szef polskiej dyplomacji mówił o trudnych relacjach między NATO a Rosją, gdy Polska aspirowała do członkostwa w Sojuszu. – Kluczowym momentem dla tych rozmów była wizyta w Polsce prezydenta Borysa Jelcyna – przypomniał Rotfeld.

Romuald Szeremietiew, były wiceminister obrony narodowej zaczął od pytania: – Czy ważniejsza jest wolna i niepodległa Ukraina czy sprzedaż mięsa do Rosji? Przypomniał, że wartości, które legły u podstaw Sojuszu to nie tylko więzi militarne, ale też ogólnoludzkie, które są podstawą zachodniej cywilizacji. Z tej tezy wynikała też odpowiedź na postawione wyżej pytanie. – Jedyne, czego możemy się obawiać to, czy cudze interesy nie będą ważniejsze niż nasze bezpieczeństwo – podkreślał Szeremietiew.

Romuald Szeremietiew, Edyta Żemła i płk Jarosław Wołejszo.

– Chociaż mamy dziś mniejszą armię niż gdy 15 lat temu wstępowaliśmy do Sojuszu, to jednak dziś jesteśmy silniejsi – podkreśliła Edyta Żemła, redaktor naczelna portalu polska-zbrojna.pl. Jej zdaniem polscy żołnierze, którzy służą w strukturach NATO uczą się konsensusu, a to przekłada się na doskonałą współpracę z sojusznikami.

Do liczebności polskiej armii i nakładów finansowych na nią nawiązał płk Jarosław Wołejszo, profesor Akademii Obrony Narodowej. – Zagrożenie decyduje o tym, ilu żołnierzy powinna liczyć polska armia – mówił. Przyznał, że obawiał się pomysłów polityków, które zmierzały do dalszej redukcji armii. – Sytuacja na Ukrainie pokazała, że to zagrożenie ciągle jest realne – podkreślił.

Spotkanie zorganizowało Centrum Debaty Publicznej, które działa w środowisku studenckim i akademickim na Uniwersytecie Warszawskim.

Joanna Tańska

autor zdjęć: Piotr Zalewski / Centrum Debaty Publicznej

dodaj komentarz

komentarze

~scooby
1396703340
Jesteście bezpieczni.
6F-6B-52-AC
~ja
1396660920
Propaganda sukcesu, koncerty pobożnych życzeń.
C4-97-1B-03

Strzeleckie pożegnanie z Goździkami
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
DOL(a) pilota
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Prezydent z wizytą w Orzyszu
Wielka gra na ukraińskim froncie
Trening działań połączonych
Łączą nas wspólne cele
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Uniforms Are Worn by Real People
Mechanicy poznawali tajniki naprawy K2
Od eksperymentu do elity NATO
Wsparcie ma znaczenie
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
Polsko-tureckie rozmowy o przemyśle zbrojeniowym
Sierż. Mateusz Sitek. Chłopak, który marzył o wojsku
SGWP: jest plan zakupu kolejnych F-35
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Sojusz kontra drony
Obronność, odporność i jeszcze raz pieniądze
Litwini z polskimi Gromami
Podróż w ciemność
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Ruszyły największe targi obronne
Fińska misja Jastrzębi i Bielików
Pierwszy raz! Polskie Apache’e otwierają ogień
Pierwsze ćwiczenia Husarzy jeszcze w tym roku
NATO wzmacnia wschodnią flankę
Stała baza wojsk USA w Polsce
Rosyjski dron uderzył w Rumunii
Koszykarskie widowisko
Jego ofiara – nasza pamięć
Transakcja „MiG-i za technologie” w zawieszeniu
Szósta wygrana żołnierzy w meczu z gwiazdami Gortata
Czerwieńsze będą…
Na granicy stratosfery
Kajakarze i judocy w medalowej formie
Generał z cienia
Żandarmi wojskowi świętowali w Lublinie
Co Polska oferuje na Eurosatorach
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Co dalej z orderem Zełenskiego?
Polski wkład w operację „Overlord”
Podchorążowie w dżungli
W centrum uwagi
Kraków zaprosił weteranów
Powitanie F-35 z Polską
Jak hartują się przyszli specjalsi OSŻW
Marsz prawdę ci powie
Gen. Chmielewski objął dowodzenie cyberwojskami
Szef MON-u o wzmożonych działaniach dezinformacyjnych
Najzdrowsi z najtwardszych
Saperzy rozglądają się za systemami bezzałogowymi
Pływacy „Czarnej Dywizji” znów najlepsi
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Krok w stronę pokoju
Równanie z „Iksem”
Śmierć w sercu Azji
Bez zmian w emeryturach
Bezpłatna komunikacja miejska w stolicy dla weteranów
MON o priorytetach rozbudowy Wojska Polskiego
Brak porozumienia ws. MiG-ów za technologie dronowe
ASzWoj – uczelnia wielu pokoleń
Polska szykuje się do produkcji Panter

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO