Polska i Rumunia wspólnie opracują wnioski na wrześniowy szczyt NATO w Walii, zapowiedzieli ministrowie obrony obu krajów, którzy spotkali się dziś w Bukareszcie. – Łączy nas wiele wspólnych projektów i podobne podejście do celów Sojuszu. NATO musi być szczególnie silne w naszej części Europy – podkreślił minister Tomasz Siemoniak.
Szef resortu Tomasz Siemoniak spotkał się dziś w Bukareszcie z Mirceą Duşą, ministrem obrony Rumunii. Ministrowie podsumowali dotychczasową, bilateralną współpracę wojskową oraz określili możliwości jej rozwoju. – Spotkanie ministrów obrony narodowej Polski i Rumunii w Bukareszcie było dobrą okazją do wymiany poglądów na temat tego, czym powinien zająć się wrześniowy szczyt NATO – mówi płk Jacek Sońta, rzecznik prasowy MON. – Oba nasze kraje są aktywnymi członkami Sojuszu, podobnie patrzymy też na cele Sojuszu jako całości. Ministrowie zgodzili się, że NATO musi być szczególnie silne w naszej części Europy.
Ważnym punktem rozmów była ocena bieżącej sytuacji na Ukrainie. – Tu także obaj ministrowie prezentują zbieżne poglądy – dodaje płk Sońta.
Było to kolejne w ostatnich dniach spotkanie Tomasza Siemoniaka z ministrami obrony państw Europy środkowo-wschodniej. Wczoraj w 18 Pułku Rozpoznawczym w Białymstoku szef resortu rozmawiał z Juozasem Olekasem, ministrem obrony Litwy. Obaj po spotkaniu zapewnili o sprzeciwie Polski i Litwy wobec aneksji Krymu przez Rosję. Tematem rozmów była też kontynuacja prac nad tworzeniem polsko-litewsko-ukraińskiego batalionu oraz wspólne patrolowanie przestrzeni powietrznej państw bałtyckich (Air Policing). Tego drugiego tematu dotyczyło także wtorkowe spotkanie ministra Siemoniaka z Urmasem Reinsalu, szefem resortu obrony Estonii. W sprawie patrolowania przestrzeni powietrznej państw bałtyckich wypowiedział się również prezydent Bronisław Komorowski. Po spotkaniu z estońskim prezydentem wyraził nadzieję, że polski dyżur w maju w ramach natowskiej misji obrony powietrznej krajów nadbałtyckich stanie się operacją wspólną, tak by zaznaczyć determinację w zapewnieniu bezpieczeństwa regionu.
autor zdjęć: Bogumiła Piekut/ DPI MON
komentarze