moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polska i Litwa: potępiamy zajęcie Krymu

Nasze państwa zajmują jasne stanowisko – potępiamy aneksję części Ukrainy. Chcemy, aby NATO na wrześniowym szczycie w Walii wyciągnęło długofalowe wnioski z tej sytuacji – mówił minister Tomasz Siemoniak podczas spotkania z Juozasem Olekasem, ministrem obrony Litwy. Szefowie resortów rozmawiali też m.in. o patrolowaniu przestrzeni powietrznej nad Litwą, Łotwą i Estonią.


Sytuacja na Krymie była głównym tematem rozmów polskiego ministra obrony z Juozasem Olekasem, szefem litewskiego MON. Ministrowie, którzy spotkali się w 18 Pułku Rozpoznawczym w Białymstoku, podkreślali, że nie akceptują zajęcia Krymu przez Rosjan. – Nasze spotkanie planowaliśmy od dawna. Przypadło w ważnym dla nas i NATO momencie. Stwierdziliśmy, że nasze państwa w obliczu konfliktu zajmują jasne i klarowne stanowisko: potępiamy aneksję części Ukrainy – powiedział minister Tomasz Siemoniak.

Obaj politycy podkreślili wagę umacniania Sojuszu Północnoatlantyckiego, zwłaszcza w obecnej sytuacji. – NATO musi być silne, bo Europa nie jest wolna od zagrożeń – mówił szef polskiego resortu.

– Omówiono też współpracę polskiej i litewskiej armii. – Rozmawialiśmy o wspólnych ćwiczeniach, na przykład o misji Air Policing, którą od maja pełnić będą Polacy. Chcemy do niej pozyskać sojuszników – dodawał Siemoniak.

Misja Air Policing nad krajami bałtyckimi trwa już od kilku lat. Litwa, Łotwa i Estonia wiosną 2004 roku zwróciły się z prośbą do Sojuszu Północnoatlantyckiego o ochronę ich przestrzeni powietrznej. Sojusznicy zdecydowali, że misja Air Policing będzie prowadzona rotacyjnie. Pierwszym państwem pełniącym dyżury bojowe była Belgia. Polska będzie pełnić misję po raz piąty.

Dwa dni temu Polska i Litwa podpisały umowę, zgodnie z którą Litwini mają zadbać o zabezpieczenie logistyczne Polskiego Kontyngentu Wojskowego „Orlik 5”. Kontyngent stworzą lotnicy z 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego z Malborka. Od 1 maja w mieście Szawle, gdzie będą stacjonować Polacy, zamelduje się około 100 naszych wojskowych. Będą to piloci, technicy, nawigatorzy naprowadzania oraz inni specjaliści z sił powietrznych. Latać będą myśliwcami MiG-29.

17 marca brytyjskie MSZ podało, że w patrolowanie nieba nad krajami bałtyckimi włączy się RAF. Do tego zadania wyznaczono wielozadaniowe myśliwce Typhoon. Ich misja będzie prowadzona w ramach NATO i rozpocznie się pod koniec kwietnia. – Istnieje poważne zagrożenie, że prowokacja w innej niż Krym części Ukrainy może zostać użyta jako pretekst do dalszej militarnej eskalacji – uzasadniał szef brytyjskiej dyplomacji William Hague. Z kolei brytyjski minister obrony Philip Hammond zapewniał, że brytyjskie samoloty będą wsparciem rutynowych patroli powietrznych nad Estonią, Łotwą i Litwą.

Minister Tomasz Siemoniak i szef litewskiego MON mówili też o pracy nad stworzeniem wspólnej brygady razem z Litwą i Ukrainą. – Będzie ona brała udział głównie w misjach stabilizacyjnych. Nadal trwają konsultacje o docelowym jej kształcie – podkreślił polski minister obrony.

Pomysł utworzenia wielonarodowego batalionu z udziałem wojsk Polski, Litwy i Ukrainy narodził się w 2007 roku. Kilka miesięcy później była już mowa o powołaniu wspólnej brygady (LITPOLUKRBRIG).

Trójstronne porozumienie o utworzeniu brygady zostało podpisane w listopadzie 2009 roku. Do końca ubiegłego roku miały zostać dopełnione wszelkie formalności. I choć, jak przypomina minister Siemoniak, projekt popierał obalony prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz, Ukraińcy ostatecznie nie dotrzymali terminu. Przedstawiciele MON z nowego rządu Ukrainy wskazują jednak potrzebę realizacji tego projektu.

Zgodnie z założeniami wielonarodowa brygada miałaby liczyć 4,5 tysiąca żołnierzy i podlegać polskiemu dowództwu, które stacjonuje w Lublinie. Pododdziały z poszczególnych państw brałyby udział we wspólnych ćwiczeniach, a co za tym idzie uczyłyby się współpracy na poziomie operacyjnym.

EK

autor zdjęć: chor. Artur Zakrzewski/ DPI MON

dodaj komentarz

komentarze


„Ryś ‘21”, czyli przerzut wojsk
 
Test mobilności 12 Dywizji
Szef MON-u w Forcie Sill
Legia Akademicka po raz piąty
Afganistan. Czas wracać do domu
Zbrodnia w Zakroczymiu
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Wybierz się na wojskowe studia
Uzbrojenie dla „Kormoranów”
W jedynym słusznym kierunku
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Koncern Boeing dostarczył kolejny samolot dla VIP-ów
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Przeprawa przez Narew
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Ciężki, ale sprytny. Kolejny z rodziny KTO
Współpraca i wspólna pamięć
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Czy mur powstrzyma falę uchodźców?
Dołącz do sportowców w mundurach!
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Wilk na poligonie
„Kormoran” zagraniczny debiut ma za sobą
Ostatnie dni kampanii 1939
Polscy żandarmi wspierają Gruzinów
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Wirtualne strzelanie, realne efekty
„Ramstein Alloy” nad Litwą
77 lat temu powstańcy zakończyli bój o Warszawę
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Emerytura wypłacana w … karmie
Ziemia z misji na pamiątkę
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Sztandar dla krakowskich żandarmów
Gala stulecia „Polski Zbrojnej”
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Black Hawk na potrzeby GROM-u
KFOR: wyższy stopień gotowości
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Ciemne strony Facebooka
Advantages of Efficient Organization
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Duch Invictus jest, czas na formę
Żołnierze bez testów z WF-u
Strzelec do zadań specjalnych
Będzie więcej oddziałów przygotowania wojskowego
Szef MON odwiedził USA
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Course on Diplomacy
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Polsko-tureckie obrady
Ogień na alpejskich szczytach
Maraton po bieszczadzkich bezdrożach
Więcej żołnierzy na granicy
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
Na granicy stratosfery
Polityka nie znosi próżni

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO