moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nowe Jelcze dla polskiej armii

Ponad dziewięćset nowych ciężarówek o napędzie na cztery koła otrzyma wojsko do końca 2018 roku. Umowę na dostawę Jelczy 442.32, czyli samochodów średniej ładowności wysokiej mobilności, podpisali szef Inspektoratu Uzbrojenia oraz prezes firmy Jelcz-Komponenty. Kontrakt wart jest 674 miliony złotych.


Pierwsze ciężarówki mają trafić do polskiej armii już w przyszłym roku. Firma Jelcz-Komponenty będzie miała cztery lata, aby dostarczyć dziewięćset dziesięć Jelczy 442.32 wraz z pakietem logistycznym i pakietem szkoleniowym.

– Wprowadzone zostaną nowoczesne pojazdy jednego polskiego producenta. Pozwoli to na osiągnięcie unifikacji sprzętowej oraz uniezależnienie się od zewnętrznych dostawców – wyjaśnia ppłk Małgorzata Ossolińska, rzecznik prasowy Inspektoratu Uzbrojenia.

W ramach pakietu logistycznego wojsko otrzyma m.in. zestawy remontowe (ZR-1 i ZR-2) oraz przenośne zestawy diagnostyczne. Pakiet szkoleniowy, który trafi do Centrum Szkolenia Logistyki w Grudziądzu, składać się będzie z pomocy dydaktycznych niezbędnych do przeszkolenia zarówno kierowców nowych aut, jak i ich mechaników.

Do Grudziądza trafią plansze poglądowe, prezentacje multimedialne i filmy instruktażowe. Centrum zostanie wyposażone również w tzw. stend szkoleniowy, czyli model auta w skali 1:1.

Umowa z firmą Jelcz-Komponenty przewiduje również szkolenia dla mechaników z baz remontowych i warsztatów technicznych z całego kraju oraz kursy eksploatacji i obsługi pojazdów zarówno dla instruktorów nauki jazdy, jak i wojskowych kierowców.

Zakup nowych ciężarówek to cześć zaplanowanego na kilkanaście lat programu modernizacji taboru samochodowego armii. Obecnie wojsko ma ponad szesnaście tysięcy ciężarówek. Starów 266, których produkcja rozpoczęła się w 1973 roku, armia ma ponad trzynaście tysięcy. Wojsko używa ich praktycznie do wszystkiego, począwszy od transportu ludzi po przewóz ładunków, kontenerów, wody i paliwa, a nawet montuje na nich uzbrojenie, na przykład przeciwlotnicze armaty i rakiety.

Ponieważ większość wojskowego taboru ciężarowego stawią auta wyprodukowane w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku, większość z nich będzie w najbliższych latach wycofywana ze służby. Zakup ponad dziewięciuset nowych Jelczy to początek „wymiany pokoleniowej” zużytych aut na nowe pojazdy i unifikacji wojskowego taboru.

Jelcz 442.32 napędzany jest silnikiem wysokoprężnym MTU 6R106TD21 o mocy 240 kW (326 KM), obsługiwanym przez dziewięciobiegową skrzynią manualną. Auto ma napęd na wszystkie cztery koła, które wyposażone są nie tylko w układ centralnego pompowania kół, ale również we wkładki typu Beadlock, umożliwiające jazdę przy obniżonym cieśnieniu ogumienia. Auto ma składane zderzaki (chowane pod podwozie), dzięki czemu może pokonywać wzniesienia o dużych kątach natarcia i zejścia (do 35 stopni).
Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze

~scooby
1386061500
Najlepiej teleskopowe takie by pierwszy żołnierz stając na stopniu własnym ciężarem je rozkładał. plecaki , sprzęt też można zjeżdżalnia przenosić - tak jak na palcu zabaw dla dzieci odpowiednio wyprofilowaną . To w biznesie nazywamy "czynnikami miękkimi" . p.s. Ale jak ktoś lubi skakać z całym ekwipunkiem z wysokiego jelcza - jego nogi .
DB-A6-73-01
~st.kpr.rez.M
1385981280
Przepraszam pomyliłem się o jedno 0 one kosztują tylko oK. 750 tyś. Nawet najlepszym się zdarza (pozdrawiam byłego ministra finansów).
BF-7A-7F-F3
~scooby
1385976060
~oszołom - państwo kupuje "u siebie" stąd cena nie istotna. ~st.kpr.rez.M. - wstawcie sobie jakieś rozkładane schody - czy to już technologia nie osiągalna ?
DB-A6-73-01
~st.kpr.rez.M.
1385839440
Osobiście jako osoba transportowana na pace wolę Stary. Są niższe więc lepiej się wdrapać władować skrzynie i inne takie. Po skakaniu z paki trochę stawy kolanowe dostają po d. a paka w jelczu jest nieco wyżej. Prawie 7,5 bańki za samochód jak dobrze policzyłem masakra. A ile kosztuje modernizacja Stara 266 ??/?????
95-A0-96-EA
~oszołom
1385812740
Najdroższe ciężarówki świata. Droższe niż Leopardy - 3,8 mln zł sztuka
22-CA-D0-FD
~scooby
1385811900
Wstawcie mu jakieś fajne światła i zderzak , żeby Żołnierze mogli łatwiej rozróżnić stare od nowych.
DB-A6-73-01

Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
 
Pływacy i maratończycy na medal
Pokazali bojowego ducha
Polki pobiegły po srebro!
Po śladach polskich bohaterów
Flota Bayraktarów w komplecie
They Will Check The Training Results in Combat
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
WAT-owskie eksperymenty na ISS
„Ryś” z laserem
Broń Hitlera w rękach AK
Piedimonte – samobójcza misja
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
WAM wraca po latach
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zawsze gotowi do pomocy
Nowe zadania szefa SKW
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Ostatnia droga Pileckiego
Cień atomowej zagłady
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Ameryka daje wsparcie
Przysięga w Limanowej
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
„Grand Quadriga ‘24”
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Wszystkie misje AWACS-a
NATO on Northern Track
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
By Polska była bezpieczna
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
„Pierwsza Drużyna” na start
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Wojna w świętym mieście, epilog
Serwis K9 w Polsce
Mobilne dowodzenie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Podróż po AWACS-ie
Nie szpital, a instytut
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ratownicy na medal

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO