Głównym celem zbliżającego się ćwiczenia „GEPARD-13” jest sprawdzenie realnego działania i funkcjonowania 1 batalionowego zgrupowania taktycznego, dywizjonu przeciwlotniczego oraz batalionu logistycznego.
Ważne będzie zatem nie tylko działanie piechocińców, ale także wszystkich elementów przydzielonych oraz ich współdziałanie. Istotnym elementem podlegającym ocenie będzie zatem osłona przeciwlotnicza, wsparcie artyleryjskie oraz zabezpieczenie logistyczne w działaniach taktycznych. Dla dowódcy zgrupowania taktycznego będzie to sprawdzenie pod względem zgrania całego systemu w dobrze funkcjonującą całość. Na ćwiczących żołnierzy czeka wiele wyzwań: choć wiele pracy już wykonano, sporo jeszcze przed nimi.
– Pod koniec 2012 roku wydałem jasne i sprecyzowane wytyczne dotyczące szkolenia w 2013 roku. Jednym z moich głównych planów było stworzenie batalionowych zgrupowań taktycznych, a następnie przetestowanie i sprawdzenie możliwości ich działania. Teraz właśnie nadszedł ten moment, w którym będę mógł ocenić, jakie efekty przyniósł wysiłek wkładany w szkolenie w przeciągu całego roku – podkreślił generał brygady Rajmund T. Andrzejczak, dowódca 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, który jest kierownikiem ćwiczenia.
Mimo, że do oficjalnego rozpoczęcia „GEPARDA-13” pozostało jeszcze kilka chwil, w rejon Żagania i Świętoszowa przemieściły się już ćwiczące pododdziały, grupy operacyjne, a także kierownictwo ćwiczenia. W sumie w zbliżającym się przedsięwzięciu weźmie udział blisko 1500 żołnierzy oraz ponad 200 różnych jednostek sprzętowych. Już w minioną sobotę na poligon dotarła znaczna część ćwiczących pododdziałów. Główną rolę odegrają 1 Batalion Piechoty Zmotoryzowanej Ziemi Rzeszowskiej, dywizjon przeciwlotniczy oraz batalion logistyczny.
Pododdziały znajdują się już w rejonach wyjściowych i przygotowują się do prowadzenia działań. Z kolei sztaby rozpoczęły proces planowania. Ćwiczenie zostało poprzedzone wcieleniem blisko 200 żołnierzy Narodowych Sił Rezerwowych do struktur batalionowych.
– To niezwykle ważne, aby ćwiczenie zawierało jak najwięcej elementów realnych. Z pewnością przygotowania kosztowały nas wiele wysiłku, a jeszcze całe ćwiczenie i najważniejsze sprawdzenie przed nami. Zarówno dla żołnierzy brygady, jak i żołnierzy NSR, będzie to nie lada wyzwanie, ale jednocześnie niesamowite doświadczenie, szczególnie dla tych, którzy biorą udział po raz pierwszy w przedsięwzięciu na taką skalę. Cały rok przygotowań, wysokie tempo działania, mobilność oraz sieciocentryzm to elementy, które będą odgrywały główna rolę w tym ćwiczeniu – zaznaczył podpułkownik Marek Kociemba, szef Szkolenia 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej.
Ćwiczenie taktyczne z wojskami pk. „GEPARD-13” potrwa do 29 listopada. W tym czasie na żołnierzy czeka ogrom pracy planistycznej do wykonania, ale także szereg działań praktycznych. Liczne strzelania z Rosomaków, armatohaubic Dana, Hibnerytów czy kierowania ogniem pododdziałów to tylko niektóre z wielu elementów nadchodzącego ćwiczenia.
Tekst: por. Martyna Fedro-Samojedny
autor zdjęć: 17WBZ
komentarze