moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polska broń i amunicja dla Mali

170 ton uzbrojenia i amunicji, między innymi karabinki AKM i wyrzutnie pocisków, przekazał nieodpłatnie Republice Mali polski rząd. Dostawa dotarła do Bamako na pokładzie dwóch samolotów An 124-Rusłan. Wartość przekazanej broni to ponad 11 milionów złotych.

Film: Combat Camera DOSZ

Na pokładzie samolotów wyczarterowanych w ramach NATO-wskiego programu strategicznego transportu lotniczego (Strategic Airlift Interim Solution – SALIS) znalazło się między innymi 100 karabinków AKM, wyrzutnie niekierowanych pocisków rakietowych, różne rodzaje amunicji kalibru 7,62 mm oraz 12,7 mm, a także pociski do granatników przeciwpancernych. Uzbrojenie pochodziło z magazynów Agencji Mienia Wojskowego.

Umowę o dodatkowej pomocy malijskiej armii podpisano 31 lipca w polskiej ambasadzie w Paryżu w obecności szefa Sztabu Sił Zbrojnych Republiki Francji. Uwzględnia ona zapisy „Karty Narodów Zjednoczonych” oraz „Konwencji wiedeńskiej o prawie traktatów”. W podpisanej umowie znalazło się zastrzeżenie, że uzbrojenie i amunicja zostaną wykorzystane zgodnie z prawem międzynarodowym. – Polska pomoc wychodzi naprzeciw oczekiwaniom władz malijskich i społeczności międzynarodowej – zaznacza gen. broni Mieczysław Gocuł, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Podkreśla także, że sytuacja w tym państwie była jednym z wielu tematów omawianych podczas odbywającego się 12 i 13 listopada Komitetu Wojskowego Unii Europejskiej, prowadzonego w formule szefów sztabów i obrony państw członkowskich. W czasie tego spotkania wskazano na potrzebę zwiększenia liczby i możliwości pododdziałów malijskiej armii, które są niezbędne w procesie zapewnienia bezpieczeństwa tego państwa oraz ich doposażenia. – Dlatego misja szkoleniowa, która jest tam prowadzona, między innymi z udziałem naszych żołnierzy oraz pomoc w wyposażeniu malijskiego wojska, jest teraz bardzo potrzebna – podkreśla gen. Gocuł.


Malijczycy odebrali wojskowe wyposażenie i amunicję 11 i 13 listopada. Na mocy decyzji ministra obrony narodowej za odbiór ładunku z Polski i przekazanie go stronie malijskiej był odpowiedzialny dowódca II zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego stacjonującego w Mali ppłk Mieczysław Spychalski. Armię malijską reprezentował mjr Moustapha Drabo.

Dostawa broni i uzbrojenia to dodatkowa pomoc zaoferowana przez polskie władze państwu afrykańskiemu, na którego północnych terenach cały czas trwają wali z radykalnymi ugrupowaniami islamskimi.



Od lutego w Mali stacjonuje 20-osobowy kontyngent polski złożony z żołnierzy-instruktorów. Wchodzi on w skład wojskowej misji szkoleniowej Unii Europejskiej. Uczestniczy w niej około 200 instruktorów oraz 250 żołnierzy ochrony z ponad 20 różnych państw. Najważniejszym zadaniem sił Unii Europejskiej jest szkolenie batalionów miejscowej armii. Ma to doprowadzić do pokonania rebeliantów z północy i przywrócić pełną integralność państwa.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: PKW Mali

dodaj komentarz

komentarze

~scooby
1384516680
Paweł Super -chłopie po komunie mamy tyle tego, że cała Polska tego nie wystrzela. A czas składowania leci. 2 . Teraz do tarczy strzela się 1 magazynek -reszta to laserowe "combaty". p.s NSR to nie folkshurm.
DB-A6-73-01

Piechota górska w Wojnarowej coraz liczniejsza
Koniec bezkarności floty cieni?
Morskie roboty do walki z minami
Trump i Zełenski zadowoleni z rozmów na Florydzie
Świąteczne spotkanie w PKW Turcja
Przyszłość obrony i odstraszania
Legia Akademicka czyli studenci w koszarach
Odpalili K9 Thunder
Amerykański szogun
Oskarżony Maduro
ORP „Wicher” – pierwszy polski kontrtorpedowiec
PKW „Noteć” – koniec misji
Budowlane inwestycje w bezpieczeństwo
Snowboardzistka i pływacy na medal
Prezydent Zełenski spotkał się z premierem Tuskiem
„Bezpieczny Bałtyk” czeka na podpis prezydenta
Bokserzy walczyli o prymat w kraju
Co nowego w przepisach?
Medalowe żniwa pływaków CWZS-u
Miliardy na logistykę i łączność
Prezydenci Polski i Ukrainy spotkali się w Warszawie
Psy gryzące, tropiące i do detekcji
Niebo pod osłoną
MON wzmacnia południowo‑wschodnią Małopolskę
Dyplomatyczna gra o powstanie
Pancerniacy jadą na misję
USA: chcemy Grenlandii
US Army wzmacnia obecność w Niemczech
Silniejsza obrona granic Litwy
Polski oficer na czele zespołu okrętów NATO
Powrót do przeszłości Westerplatte
Ósmy Husarz już wylądował w Ebbing
Piątka z czwartego wozu
Wojsko kontra śnieżyce
Wojskowy triumf na Gali Sportu
Człowiek, który sprzedał ciszę
Na tronie mistrza bez zmian
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
The Era of Polish IFVs
Ile powołań do wojska w 2026 roku?
Zdarzyło się w 2025 roku – IV kwartał
Ministrowie ds. służb: Wnioskujemy o spotkanie z prezydentem
Nowe oznakowanie pojazdów Żandarmerii Wojskowej
Maduro czeka na zarzuty, głos zabierze ONZ
Nowe Daglezje na nowy rok
Zdarzyło się w 2025 roku – III kwartał
Udane starty biatlonistów CWZS-u w krajowym czempionacie
MilTech trampoliną dla nowoczesnych technologii
„Koalicja chętnych” o gwarancjach dla Ukrainy
Skażenie środkiem bojowym jak prawdziwe
Góral z ORP „Gryf”
Ferie z WOT – załóż mundur i przejdź szkolenie wojskowe
WOT wspiera służby miejskie w odśnieżaniu
Polski oficer dowodzi zespołem NATO
Po co Stanom Zjednoczonym Grenlandia?
Żandarmi na strzelnicy taktycznej
Żołnierze z Braniewa pomagają walczyć ze śnieżycą
Przyszłość Peruna i polskiego kosmodromu
W cieniu dumy floty
Terapeutyczny kalendarz – cegiełka na pomoc dla weteranów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Dzielny Ryś” pojawił się w Drawsku
Szukali zaginionych w skażonej strefie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO