moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polscy żołnierze wspierają ukraińskich uchodźców

Segregują dary dla uchodźców z Ukrainy, pomagają im dotrzeć do punktów noclegowych, rozdają koce i śpiwory. Żołnierze wojsk obrony terytorialnej, którzy wchodzą w skład specjalnych Grup Wsparcia Relokacji Uchodźców, pomagają odnaleźć się w nowej rzeczywistości osobom uciekającym z ogarniętej wojną Ukrainy.

Przybywający do Polski ukraińscy uchodźcy mogą liczyć na pomoc nie tylko wolontariuszy i organizacji pozarządowych, lecz wspierają ich także służby mundurowe. W punktach recepcyjnych, noclegowniach i miejscach, gdzie organizowana jest pomoc rzeczowa, działają żołnierze wojsk obrony terytorialnej. 

Terytorialsi są obecni chociażby na Dworcu Fabrycznym w Łodzi. Tu specjalna Grupa Wsparcia Relokacji Uchodźców z 9 Łódzkiej BOT razem z innymi służbami udziela uchodźcom pomocy medycznej i kieruje ich do punktów relokacyjnych. – Żołnierze znający język ukraiński lub rosyjski pracują w punktach, gdzie uchodźcy otrzymują artykuły pierwszej potrzeby oraz nocleg – wyjaśnia Małgorzata Glińska, rzeczniczka prasowa 9 ŁBOT. – Działania żołnierzy odbywają się na wniosek wojewody łódzkiego i w koordynacji z jego służbami – dodaje rzeczniczka.

Łódzcy terytorialsi przygotowali również miejsca, w których Ukraińcy mogą zatrzymać się tymczasowo. Takie punkty powstały w Skierniewicach, Łodzi i Piotrkowie Trybunalskim. Formacja udostępniła też kontenery i wojskowe namioty, które służą jako magazyny do przechowywania m.in. żywności. Żołnierze WOT-u mają do dyspozycji wojskowe ciężarówki, którymi przewożone są do magazynów większe ilości darów.

Z kolei terytorialsi z 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady OT wspierają Caritas Diecezji Ełckiej przy załadunku pomocy humanitarnej. Do tej pory z Polski na Ukrainę wyjechało kilkanaście ciężarówek po brzegi załadowanych lekami i żywnością. – Wszystkie transporty trafiają do miejsc przeładunkowych na Ukrainie, gdzie dary przepakowywane są do mniejszych samochodów i rozwożone po całym kraju – mówi por. Paulina Kacprzycka, oficer prasowy 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady OT.

W pomoc włączyli się również podchorążowie Wojskowej Akademii Technicznej, którzy organizują miejsca noclegowe, wydają posiłki oraz rejestrują przybyłych do Polski Ukraińców. – Od połowy marca podchorążowie są obecni w Centrum Pomocy Humanitarnej Ptak w Nadarzynie pod Warszawą. Część z nich rozładowuje samochody, segreguje dary i przygotowuje paczki, które trafiają do innych ośrodków pomocy i na granicę polsko-ukraińską. Podchorążowie rejestrują także uchodźców. Wydają potrzebującym żywność, środki higieny osobistej i koce oraz pilnują, by w miejscach noclegowych każdy czuł się bezpiecznie – mówi Ewa Janowska, rzeczniczka prasowa WAT-u.

Od 9 marca w akcję pomocy uchodźcom włączyli się także podchorążowie Akademii Wojsk Lądowych. Codziennie od 19 do 3 rano na Dworcu Głównym we Wrocławiu dyżuruje 15 studentów – od początku w akcję zaangażowało się już 250 żołnierzy z AWL. Każdego dnia przez wrocławski dworzec przewija się nawet 7 tys. uchodźców z Ukrainy, a podchorążowie dbają o to, by nikomu nie zabrakło posiłku, wspierają i dodają otuchy. Jak deklarują, będą służyli pomocą tak długo, jak długo będzie to potrzebne.

Studenci zorganizowali również zbiórkę zabawek i paluszków dla najmłodszych, tak aby na twarzy dzieci mógł zagościć uśmiech. Ponadto podchorążowie na prośbę Wrocławskiego Centrum Opieki i Wychowania odmalowali pokoje, w których zamieszkały dzieci z jednego z ewakuowanych z Ukrainy domów dziecka.

Ale to nie wszystko. Polscy wojskowi organizują również zbiórki na rzecz naszych wschodnich sąsiadów. – Zbieramy ciepłe koce, śpiwory, żywność długoterminową, latarki, kompasy – wymienia mjr Błażej Łukaszewski, oficer prasowy 12 Dywizji Zmechanizowanej. – Wszystkie rzeczy przekazujemy Związkowi Ukraińców w Polsce, który mieści się w Szczecinie – dodaje oficer.

Podobne akcje są prowadzone we wszystkich jednostkach w całej Polsce.

KE

autor zdjęć: DWOT, WAT

dodaj komentarz

komentarze


Nowy szef CWCR
 
Telefon zaufania dla żołnierzy
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Kleszcze dla wojska
Tajna misja polskiej agentki
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Sztandar dla Dowództwa WOT
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Miejsce kobiet jest (również) w lotnictwie
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Zachód przeciwko „korsarzom”
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Wojenny bohater na szubienicy
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Przerwany lot „Orlika”
Dobrowolsi – czas start!
Będzie za co kupić koreańską broń
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Mocny sygnał od NATO
Rusza morski „Dragon”
Podwójny Półmaraton Komandosa
Priorytety dla armii
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Palmiry – miejsce kaźni
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Nowoczesna łączność dla armii
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Offset dla „Wisły”
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Pamiętamy o Niezłomnych
Air Show ’25 – do zobaczenia
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Lista trupich główek
Eurofightery znowu w Polsce
Zamiana po włosku
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Lotnictwo i kobiety
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Którą drogą do armii?
Wielki test w West Point coraz bliżej
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
W Jachrance o skokach spadochronowych
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Polska przystań brytyjskich jeńców
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Abramsy pod dobrą opieką
Leopardy jadą na poligon
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Ferie w mundurze

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO