moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Dzień trzech szczytów

Dziś przywódcy państw NATO, Unii Europejskiej oraz grupy G7 spotkają się w Brukseli. Podczas trzech szczytów będą dyskutować o sytuacji w Ukrainie i dalszej pomocy dla tego kraju. Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy, czeka na poważne kroki. – Zobaczymy kto jest naszym przyjacielem i kto partnerem – apelował w nocy ukraiński przywódca.

– Wróg planował zdobyć Ukrainę w kilka dni, ale 29. dnia ponosi ogromne straty. Ten miesiąc zmienił nas na zawsze, zmienił nasz kraj i cały świat. Pokazaliśmy, że nie mamy nic wspólnego z rosyjskimi barbarzyńcami, którzy atakują sąsiednie kraje, niszczą miasta i zabijają cywilów – oświadczył dziś rano premier Ukrainy Denys Szmyhal.

Dodał, że wszyscy widzieli, że Ukraińcy to kochający wolność, dumny naród, który jest częścią narodów zjednoczonej Europy. – Każdy z nas jest dziś kowalem naszego zwycięstwa. Ten dzień się zbliża. Po wojnie zbudujemy jeszcze lepszą Ukrainę, godną pamięci tych, którzy oddali życie za jej przyszłość – stwierdził Szmyhal.

Czas na decyzje

Dzisiaj o rosyjskiej napaści na Ukrainę będą dyskutować w Brukseli uczestnicy szczytów NATO i Unii Europejskiej oraz przywódcy państw grupy G7, czyli krajów najbardziej rozwiniętych gospodarczo. We wszystkich spotkaniach weźmie udział Joe Biden, prezydent Stanów Zjednoczonych. Jak zapowiada Biały Dom, z przywódcami NATO prezydent będzie rozmawiał o wysłaniu większej liczby wojsk na wschodnią flankę, z kolei na forum UE ma naciskać na zaostrzenie sankcji wobec Rosji, w tym w sektorze energetycznym. Stany Zjednoczone ogłoszą też kolejny pakiet sankcji wymierzonych w Rosję, jej polityków i oligarchów.

Oczekiwania Unii przedstawiła Ursula von der Leyen, szefowa Komisji Europejskiej. – Będę rozmawiała z prezydentem Bidenem o priorytetowych dostawach gazu z USA do Unii. Chcemy zobowiązań dotyczących dodatkowych dostaw na kolejne dwie zimy – mówiła von der Leyen w europarlamencie.

W nadzwyczajnym szczycie NATO weźmie udział prezydent Andrzej Duda, a za pośrednictwem łączy internetowych także Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy. W oświadczeniu opublikowanym w nocy na Facebooku Zełenski ponownie wezwał NATO do większej pomocy Ukrainie. – Wszystkie sondaże pokazują, że narody Europy i Ameryki nas wspierają. Jestem wam za to wdzięczny, ale także politycy muszą wspierać walkę o życie – mówił.

Zełenski podkreślił, że ukraińskie niebo nie zostało zabezpieczone przed rosyjskimi rakietami i bombami lotniczymi. – Nie otrzymaliśmy samolotów, nowoczesnej broni przeciwrakietowej, czołgów, broni przeciwokrętowej – wyliczał Zełenski. Prezydent podkreślił, że czeka na poważne kroki ze strony NATO, UE i G7. – Na tych trzech szczytach zobaczymy kto jest przyjacielem i kto partnerem – apelował ukraiński przywódca.

Z kolei Dmytro Kuleba, minister spraw zagranicznych Ukrainy przyznał w nocnym wystąpieniu, że nie spodziewa się przełomu na szczycie przywódców NATO, ponieważ obiektywnie ocenia sytuację wewnątrz Sojuszu i jego gotowość do radykalnych działań. Mimo to Ukraina zamierza nadal apelować o zamknięcie nad nią nieba. – Niezależnie od tego, ile razy NATO powie, że jest to w tej chwili niemożliwe, nadal będziemy mówić, że to konieczne, ponieważ jest to sposób na ratowanie życia Ukraińców i naszych miast przed zniszczeniem – powiedział Kułeba.

Militarne wsparcie

Do Ukrainy płynie pomoc militarna. Podczas szczytów NATO i G7 Boris Johnson, premier Wielkiej Brytanii ogłosi przekazanie Ukrainie kolejnych 6 tys. pocisków, a także 25 mln funtów wsparcia finansowego dla ukraińskich sił zbrojnych, poinformowało biuro premiera. Wielka Brytania dostarczyła już siłom zbrojnym Ukrainy ponad 4 tys. sztuk broni przeciwpancernej, w tym ręczne wyrzutnie pocisków krótkiego zasięgu NLAW, pociski przeciwlotnicze Javelin i przenośne systemy przeciwlotnicze Starstreak.

Także, jak podała agencja DPA, niemieckie ministerstwo obrony zapowiedziało dostarczenie Ukrainie 2 tys. ręcznych granatników przeciwpancernych Panzerfaust z zasobów Bundeswehry. Przypomniano, że ukraińskie siły zbrojne otrzymały już od Niemiec tysiąc sztuk broni przeciwpancernej i 500 pocisków Stinger, a także 500 z około 2700 pocisków Strieła. Jak zapewniła Annalena Baerbock, minister spraw zagranicznych Niemiec, w drodze jest kolejna dostawa pocisków Strieła.

Ponadto wczoraj wieczorem Olaf Scholz, kanclerz Niemiec rozmawiał telefonicznie z Władimirem Putinem, prezydentem Rosji. – Wezwał go do jak najszybszego zawieszenia broni i poprawy sytuacji humanitarnej – przekazał Steffen Hebestreit, rzecznik niemieckiego rządu. Następnie Scholz zadzwonił do Zełenskiego i pytał go o jego ocenę sytuacji i przebiegu procesu negocjacyjnego.

Stany Zjednoczone wczoraj w nocy oficjalnie uznały działania Rosjan w Ukrainie za zbrodnię wojenną. – Na podstawie dostępnych nam informacji rząd USA uważa, że wojska rosyjskie popełniły zbrodnie wojenne w Ukrainie – powiedział Antony Blinken, sekretarz stanu USA. Podkreślił, że stanowisko to opiera się na wnikliwej analizie dostępnych informacji ze źródeł oficjalnych i wywiadowczych.

Bomby i uchodźcy

Na Ukrainie cały czas trwają walki. Aleksiej Arestowicz, doradca prezydenta Ukrainy ocenił, że ofensywa Rosji została powstrzymana w wielu regionach. – Teraz w regionie kijowskim jest około 12 tys. rosyjskich żołnierzy. Spośród nich 3 tys. jest prawie otoczonych, kolejne 4 tys. są odcięte i znajdują się w bardzo niekomfortowym miejscu – powiedział Arestowicz w nocnym oświadczeniu. Dodał, że Rosjanie stracili już 40 proc. swoich atakujących wojsk. Jego zdaniem do kwietnia nastąpi załamanie rosyjskiego natarcia na Ukrainę.

Wojska rosyjskie nie rezygnują jednak z prób wznowienia natarcia w celu zajęcia Kijowa, Czernihowa, Sum, Charkowa i Mariupola. Według danych ukraińskiego sztabu, w związku z ponoszeniem ogromnych strat przeciwnik wciąż formuje i przemieszcza do granic Ukrainy dodatkowe pododdziały sił zbrojnych, m.in. angażując żołnierzy wracających z Syrii. Ponadto do przygranicznego rejonu obwodu homelskiego na Białorusi ściągają z Rosji pododdziały Wschodniego Okręgu Wojskowego i wojsk powietrzno-desantowych.

Ponadto, jak informuje sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku, Białoruś rozmieściła przy granicy prawie cztery bataliony taktycznych grup zbrojnych. – Zakomunikowaliśmy stronie białoruskiej, że jeśli ich siły zbrojne wkroczą na terytorium Ukrainy, rozpoczną tu jakiekolwiek działania wojenne, zostaną bezwzględnie zniszczone, tak jak niszczona jest armia rosyjska - napisał Dmytro Kułeba na Telegramie.

– Z powodu niezrealizowania zaplanowanych terminów ofensywy, Rosja rozpatruje możliwość okrążenia niektórych zgrupowań ukraińskich sił zbrojnych, by potem stawiać kolejne ultimatum w czasie negocjacji. Jednocześnie, łamiąc prawo humanitarne, nie przestają bombardować miast –informował wczoraj wieczorem Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Od początku wojny ostrzeliwany jest m.in. Charków. Ihor Terechow, mer miasta podał, że w wyniku ostrzałów rosyjskich zniszczone zostały 1143 obiekty infrastrukturalne, w tym 998 budynków mieszkalnych w mieście. Rosjanie zbombardowali też most na rzece Desna i całkowicie zablokowali Czernihów. Jak informują urzędnicy miejscy, kończy im się woda pitna i prognozują, że czeka ich podobna katastrofa humanitarna jak w Mariupolu.

– Rosyjskie wojska zrzuciły w nocy bombę zapalającą na Rubiżne w obwodzie ługańskim, zabijając cztery osoby, w tym dwoje dzieci – poinformował Serhih Hajdaj, szef ługańskich władz obwodowych. Ostrzelano też inne miasta obwodu ługańskiego: Siewierodonieck, Lisiczańsk, Kreminne, Nowodrużewsk i Wojewodiwkę. – W wyniku ataków 31 obiektów zostało uszkodzonych, w tym 10 mieszkań, 13 domów, placówka edukacyjna i inne obiekty infrastruktury cywilnej – podał Hajdaj.

Zaniepokojona sytuacją w Czarnobylu zajętym przez rosyjskie siły jest Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA). Poinformowała w oświadczeniu, że w Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia w pobliżu elektrowni jądrowej płoną lasy. Wcześniej o prawdopodobnych podpaleniach lub pożarach w wyniku ostrzału artyleryjskiego informowało Centrum Komunikacji Strategicznej i Bezpieczeństwa Informacyjnego Ukrainy. MAEA wezwała rosyjskie władze do umożliwienia im oceny ukraińskich reaktorów jądrowych, znajdujących się pod kontrolą Rosji.

Od początku rosyjskiej inwazji ponad 3,5 mln osób opuściło Ukrainę, przekazał portal Nexta powołując się na dane ONZ. 555 tys. uciekło do Rumunii, 371 tys. do Mołdawii, 324 tys. do Węgier, 271 tys. do Rosji, 256 tys. na Słowację. Najwięcej, bo przeszło 2,1 mln Ukraińców przyjechało do Polski.

Wczoraj wieczorem polski sejm przyjął nowelizację ustawy o pomocy uchodźcom. Dzięki temu obejmie ona wszystkich obywateli Ukrainy, a nie tylko tych, którzy przybyli do Polski bezpośrednio z tego kraju, ale np. przez Mołdawię. Wprowadzono również przepisy o instytucjonalnej pieczy zastępczej dla ukraińskich dzieci z domów dziecka. Zajmą się nimi polskie domy dziecka i rodziny zastępcze. Nie wiadomo na razie, ile takich dzieci trafiło do Polski. Nowelizacja zakłada powstanie osobnego rejestru dzieci z Ukrainy, które przybyły do Polski bez opiekuna prawnego. Rejestr będzie też pomocny władzom ukraińskim w momencie, kiedy będzie możliwy już ich powrót do Ukrainy.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: kpr. Wojciech Król / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Polki pobiegły po srebro!
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Bohater odtrącony
Abramsy w pętli
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Układ nerwowy Mieczników
Pływacy i maratończycy na medal
Śladami ojca
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Wioślarze i triatlonistka na podium
Nowe zadania szefa SKW
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Cień atomowej zagłady
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Pytania o europejską tarczę
NATO on Northern Track
Wszystkie misje AWACS-a
Serwis K9 w Polsce
Wojna w świętym mieście, epilog
Ameryka daje wsparcie
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Krwawa noc pośród puszczy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
W obronie wschodniej flanki NATO
Broń Hitlera w rękach AK
By Polska była bezpieczna
Na straży nieba
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Polska wiktoria na Monte Cassino
Więcej hełmów dla żołnierzy
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mobilne dowodzenie
Zawsze gotowi do pomocy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Flota Bayraktarów w komplecie
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
„Grand Quadriga ‘24”
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
They Will Check The Training Results in Combat
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
„Pierwsza Drużyna” na start

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO