moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Raki dla podhalańczyków

Żołnierze z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich otrzymali trzeci kompanijny moduł ogniowy 120 mm moździerzy automatycznych Rak. Huta Stalowa Wola, która jest producentem tej broni, przekazała jednostce 8 moździerzy M120K oraz 4 artyleryjskie wozy dowodzenia. Tym samym na wyposażeniu polskiej armii jest już dziesięć kompanijnych modułów ogniowych.

W czwartek Huta Stalowa Wola poinformowała, że wywiązała się ze wszystkich zapisów podpisanej dwa lata temu umowy na dostawę dwóch kompanijnych modułów ogniowych 120 mm moździerzy automatycznych Rak oraz dwóch moździerzy M120K. Według wartego 275 mln złotych kontraktu Raki miały zostać przekazane Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu. W ubiegłym roku do toruńskiego Centrum dotarły pierwsze z zamówionych dwa lata temu Raków. Natomiast pierwszy z dwóch przewidzianych w umowie KMO został przekazany w lipcu 2021 roku do 2 Batalionu Piechoty Zmotoryzowanej z 12 Brygady Zmechanizowanej ze Szczecina.

 

W tym tygodniu do Sił Zbrojnych RP został dostarczony drugi z zamówionych kompanijnych modułów ogniowych. Przypomnijmy, każdy KMO składa się z ośmiu moździerzy M120K oraz czterech artyleryjskich wozów dowodzenia AWD. Broń zasiliła 21 Brygadę Strzelców Podhalańskich. Tym samym jednostka ta ma już na wyposażeniu trzy moduły moździerzy M120K. Pierwszy trafił do 1 Batalionu Strzelców Podhalańskich (w sierpniu 2018 roku), a drugi został przekazany 5 Batalionowi Strzelców Podhalańskich (w grudniu 2018 roku).

Przedstawiciele HSW podkreślają, że wywiązali się z umowy na dostawę sprzętu zgodnie z przyjętym harmonogramem. – Huta Stalowa Wola jest rzetelnym, godnym zaufania partnerem dla krajowych sił zbrojnych. Terminowa realizacja kontraktów jest dla nas priorytetem, o czym świadczy kolejny kompanijny moduł ogniowy RAK wyprodukowany i przekazany do wojska zgodnie z umową – podkreśla Bartłomiej Zając, prezes HSW S.A.

Obecnie SZ RP posiadają na wyposażeniu 10 KMO, czyli 82 moździerze M120K oraz 40 artyleryjskich wozów dowodzenia. To jednak nie koniec dostaw tej broni do polskiej armii. Na mocy umowy podpisanej w maju 2020 roku i wartej 703 mln złotych, do końca 2024 roku polskie wojsko ma otrzymać jeszcze pięć KMO Rak, czyli 40 moździerzy M120K oraz 20 AWD.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: st. szer. Arkadiusz Czernicki

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1634925480
Wieża w RAKu powinna być bezzałogowa, wówczas byłaby niższa z korzyścią dla pojazdu.
A0-7A-B9-2B

Polski „Wiking” dla Danii
Dodatkowe zapory
Marynarze podjęli wyzwanie
Nieznani sprawcy wysadzili tory
Mity i manipulacje
Formoza – 50 lat morskich komandosów
Nowe zasady dla kobiet w armii
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Żołnierze pomagają w akcji na torach
Plan na WAM
Obrońcy Lwowa z 1939 roku pochowani z honorami
Dywersja na kolei. Są dowody
Rosja usuwa polskie symbole z cmentarza w Katyniu
Polska, Litwa – wspólna sprawa
Merops wdrażany natychmiast
Szef MON-u z wizytą we Włoszech
Nieoceniona siła edukacji
Zełenski po raz trzeci w Białym Domu
Rząd powołał pełnomocnika ds. SAFE
Studenci ewakuowali szpital
Dzień wart stu lat
Premier ogłasza podwyższony stopień alarmowy
Szczyt europejskiej „Piątki” w Berlinie
Najmłodszy żołnierz generała Andersa
Szwedzkie myśliwce dla Ukrainy
My, jedna armia
Terytorialsi na wirtualnych polach walki
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Niepokonani koszykarze Czarnej Dywizji
Norweska broń będzie produkowana w Polsce
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
„Road Runner” w Libanie
Elementy Wisły testowane w USA
Straż pożarna z mocniejszym wsparciem armii
„Horyzont” przeciw dywersji
Brytyjczycy na wschodniej straży
Razem na ratunek
Sukces Polaka w biegu z marines
Pierwsze Czarne Pantery w komplecie
Wojska amerykańskie w Polsce pozostają
„Zamek” pozostał bezpieczny
Mundurowi z benefitami
Izrael odzyskał ostatnich żywych zakładników
Historyczna przeprowadzka do Cytadeli
Ogień z Leopardów na Łotwie
Nowe K9 w Węgorzewie i Toruniu
MON chce nowych uprawnień dla marynarki
Wojskowe przepisy – pytania i odpowiedzi
Militarne Schengen
Is It Already War?
Kontrakt na „Orkę” jeszcze w tym roku?
Polskie Homary za kołem podbiegunowym
Gdy ucichnie artyleria
Palantir pomoże analizować wojskowe dane
Aleksander Władysław Sosnkowski i jego niewiarygodne przypadki
Ułani szturmowali okopy
Dostawa Homarów-K
„Łączy nas bezpieczeństwo”. Ruszają szkolenia na Lubelszczyźnie
Niebo pod osłoną
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Borsuki zadomowiły się na poligonie
W Zamościu już wiedzą, jak się chronić
Wojskowy bus do szczęścia
Kapral Bartnik mistrzem świata

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO