moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

W WIM-ie powstało Centrum Chirurgii Robotycznej

Wojskowy Instytut Medyczny rozwija się i jest wyposażany w najnowocześniejszy sprzęt. Przykładem jest zakup robota da Vinci, z pomocą którego będą prowadzone specjalistyczne zabiegi – mówił minister obrony Mariusz Błaszczak podczas otwarcia Centrum Chirurgii Robotycznej w szpitalu przy ulicy Szaserów w Warszawie. Robot będzie pomagał lekarzom operować żołnierzy i cywilów.

Wojskowy Instytut Medyczny od lat wdraża nowoczesne metody leczenia, oparte m.in. na zaawansowanych technologiach medycznych. Najnowszym nabytkiem warszawskiego szpitala przy ulicy Szaserów jest wart ponad 16 mln zł robot medyczny da Vinci Xi. Dzięki niemu, z zastosowaniem jak najmniej inwazyjnych technik, będzie możliwe kompleksowe prowadzenie różnych zabiegów chirurgicznych, m.in. urologicznych, ginekologicznych, onkologicznych, a także kardiochirurgicznych.

Operacje z wykorzystaniem da Vinci będą wykonywane w otwartym dziś w WIM-ie Centrum Chirurgii Robotycznej. Planowane jest także utworzenie tam ośrodka kształcącego personel platform robotycznych. – WIM rozwija się i jest wyposażany w najnowocześniejszy sprzęt. Przykładem jest zakup robota o najwyższej, światowej klasie. To wszystko robimy dla bezpieczeństwa Polaków – mówił minister obrony Mariusz Błaszczak obecny na inauguracji Centrum.

Podczas otwarcia CCR-u odbył się pokaz działania systemu da Vinci. Składa się on z trzech elementów. Pierwszym z nich jest platforma połączonych korpusem ramion. Trzy są wyposażone w narzędzia chirurgiczne, a czwarte – w kamerę, która pozwala uzyskać trójwymiarowy obraz ciała pacjenta nawet w 16-krotnym powiększeniu. Drugą częścią systemu jest konsola odpowiadająca za sterowanie pracą robota, a kolejnym – wieża sterująca z monitorem, na którym podczas operacji lub szkolenia można pisać wskazówki operatorowi. Uzupełnieniem systemu jest zintegrowany z robotem nowoczesny stół operacyjny.

Zastosowana w urządzeniu nowoczesna technologia sprawi, że zabiegi będą precyzyjniejsze, a obszar interwencji chirurgicznej zostanie ograniczony do minimum. Minister podkreślał, że dzięki temu pacjenci szpitala na Szaserów, zarówno żołnierze, jak i cywile, zyskają dostęp do najnowocześniejszych metod leczenia i jeszcze lepszej opieki medycznej. – Robot umożliwi przeprowadzanie operacji małoinwazyjnych, ograniczy też ewentualne komplikacje po operacji i przyspieszy rekonwalescencję. Niewątpliwie zwrotem tej inwestycji będzie przywrócenie do zdrowia wielu tych, którzy dziś oczekują na operację – mówił szef MON-u.

W Centrum Chirurgii Robotycznej mają być wykonywane wyłącznie zabiegi operacyjne z użyciem robota. Dziennie lekarze będą przeprowadzać dwa takie zabiegi u żołnierzy i pacjentów cywilnych (leczonych w ramach kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia). W przyszłości robot ma być też wykorzystywany podczas akcji wojskowych, do operacji medycznych on-line.


Film: MON

Da Vinci Xi skonstruowała amerykańska firma Intuitive Surgical w 1999 roku.
Na świecie z użyciem tego systemu wykonano już ponad 7,2 mln operacji. Wykorzystuje go także wojsko innych państw, np. w wyposażeniu sił zbrojnych USA jest ponad 100 takich robotów, a w maju Pentagon ogłosił plany zakupu kolejnych na kwotę 420 mln dolarów.

Operacje z użyciem da Vinci przeprowadzane są także w ośmiu placówkach medycznych w Polsce: w Białymstoku, Krakowie, Poznaniu, Siedlcach, Szczecinie, Warszawie, Wieliszewie i we Wrocławiu. W 2019 roku w polskich szpitalach przeprowadzono niemal 900 zabiegów z wykorzystaniem robotów. WIM jest jedenastym ośrodkiem w Polsce i pierwszą wojskową placówką, która posiada da Vinci.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Leszek Chemperek / CO MON, MON

dodaj komentarz

komentarze


NATO i USA o Iranie
Dwunasty Husarz w powietrzu
Finansowanie szkolenia wojskowych medyków
Bieg ku pamięci bohaterów
Powrót WAM-u
Centrum pomocy i opieki
Nowe zasady finansowania szkolenia żołnierzy-medyków
Cenckiewicz rezygnuje z szefostwa BBN
Medale żołnierzy w pływaniu, biegach i chodzie
Nowy sprzęt wojsk specjalnych
Polska będzie produkować Pantery
Zbrodnia bez kary
Zmiana warty w Szkole Orląt
Zbrojeniówka wchodzi do Raciborza
Tusk: Francja to wiarygodny sojusznik
Czekając na czołgi
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Sześć medali żołnierzy w sportach walki
Wicepremier apeluje o jedność
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Sportowe emocje na wojskowej spartakiadzie w Łasku
Świat się zbroi na rekordową skalę
Syndrom Karbali
New Approach to Military Reserve
Pasja i fart
‘X’ Without Unknowns
Polsko-czeski zespół tuż za podium na Locked Shields ’26
Miliardy złotych na miny przeciwpancerne
Polsko-irlandzkie rozmowy o współpracy
Gotowi do działania
Okiełznać Rosomaka
Groźny incydent w Libanie
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Bałtycka tarcza na horyzoncie
Pieniądze z SAFE coraz bliżej
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Znów mogą strzelać z Grotów w Nietoperku
Judoczka Wojska Polskiego znów na podium
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Wypadek w PKW UNIFIL
Młodzi mechanicy pojazdów specjalnych
Nominacje generalskie z okazji Dnia Flagi
Zły Łęg nie taki straszny
Nauki i nauczki z Afganistanu
Buty wojskowe z logo producenta – jest rozporządzenie MON-u
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
JWK trenuje na paralotniach
Fińska armia luzuje rygory
Edukacja na potrzeby nowej fabryki rakiet
Kosmiczne oko armii
Desant, konie i czołgi…
Żołnierze USA będą się uczyć w Powidzu
Zbrodnia i kłamstwo
Flaga, flaga państwowa, barwy narodowe – biało-czerwony przewodnik
Lekcja 3 Maja
Wielkie serce K9
Terytorialsi zdobyli amerykańskie ostrogi
Adaptacja i realizm
Od cyberkursu po mundurówkę
Gen. Lewandowski: dowódca musi być dobrym nauczycielem
Początek wielkiej historii
Awanse w Dniu Flagi
„Huragan” na kursie
Wielkie skakanie w Nowym Glinniku
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Celne oko strzelców z „armii mistrzów”
Pancerne starcie w Świętoszowie
Rzeźnik w rękach GROM-u
Prawie pół miliona uczniów po edukacji z wojskiem
Premier: Polska zbuduje armadę dronową z Ukrainą
Ostatni cichociemny patronem szkoły w Gliwicach
Przekuwanie pomysłów w produkty
Marynarz w koreańskim tyglu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO