Od 30 września do 11 października 2013 roku pododdziały 25 Brygady Kawalerii Powietrznej realizowały szkolenie wysokogórskie w Ośrodku Szkolenia Piechoty Górskiej „Jodła” w Dusznikach Zdroju.
Pożółkłe liście, ciepłe, jesienne słońce były areną dla szkolących się żołnierzy z 25 Batalionu Dowodzenia, 7 Batalionu Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego oraz 1 Batalionu Kawalerii Powietrznej z Leźnicy Wielkiej ze wspinaczki wysokogórskiej odbywającej się w Ośrodku Szkolenia Piechoty Górskiej Jodła oraz w rejonach Kotliny Kłodzkiej.
Kawalerzyści doskonalili swoje umiejętności z zakresu ratownictwa, wspinaczki skałkowej oraz budowy układów wyciągowych. Duże doświadczenie i szeroki zasób wiedzy specjalistycznej instruktorów starszego chorążego Krzysztofa Świątka oraz kapitana Zbigniewa Kowalskiego wzbudzały często podziw żołnierzy, dla których przebywanie w terenie eksponowanym było nie lada wyzwaniem.
Atestowane liny oraz sprzęt wspinaczkowy, jak i pewna ręka instruktora potrafi przełamać obawy żołnierzy oraz niwelować strach, którego w czasie zajęć praktycznych nie brakowało. Uczestnicy szkolenia szybko nabrali zaufania do wykorzystywanego sprzętu, zdając sobie sprawę z faktu, iż doskonaląc swoje techniki ratownicze w różnych formach skalnych, jedynym dla nich zabezpieczeniem na ponad 30-metrowych skałach oraz mostach była 10,5-mm lina statyczna oraz 10-mm lina dynamiczna.
Dodatkowo, w ramach szkolenia programowego, w trakcie pokonywania rwących górskich rzek doskonalono taktykę prowadzenia działań w górach oraz elementy ratownictwa wodnego. Biorąc pod uwagę wysokie walory turystyczne okolic Kłodzka zorganizowano dla uczestników szkolenia wycieczkę do podziemnego miasta „Osówka” w Głuszycy oraz do największego górskiego fortu w Europie „Donjon” w Srebrnej Górze.
Doświadczenia, jakie zdobywali kawalerzyści w trudnym terenie górzystym, pozwoliły im na podniesienie swoich kwalifikacji, sprawności fizycznej niezbędnej do realizacji zadań na zajmowanych stanowiskach oraz integracji w zespole.
Szkolenie wspinaczki skałkowej i ratownictwa górskiego jest nieodzownym etapem w szkoleniu żołnierzy 25BKPow., a ponadto jest jednym z elementów szkolenia komponentu lądowo-powietrznego.
Źródło: kpt. Kowalski Zbigniew, por. Tomasz Pierzak
autor zdjęć: kpt. Kowalski Zbigniew
komentarze