moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Psy pomogą weteranom

Labrador Porter i owczarek niemiecki Ciri przez tydzień będą towarzyszyć weteranom misji wojskowych. Czworonogi są podopiecznymi Fundacji „Szarik”, która organizuje zajęcia dla osób dotkniętych zespołem stresu bojowego. – Psy ofiarują miłość i nie oczekują niczego w zamian. Są bardzo pomocne – mówią psychologowie.


W tygodniowych warsztatach w Międzywodziu weźmie udział 60 osób: żołnierze weterani i weterani poszkodowani w misjach zagranicznych oraz ich rodziny. Niektórzy z poszkodowanych misjonarzy zmagają się zespołem stresu bojowego, czyli PTSD (posttraumatic stress disorder). Spotkanie jest organizowane przez Stowarzyszenie Rannych i Poszkodowanych w Misjach i współfinansowane przez Ministerstwo Obrony Narodowej.

– Zajęcia z psami to nowość. Chcemy w ten sposób uatrakcyjnić nasze warsztaty i jednocześnie pomóc naszym weteranom. W dogoterapii prowadzonej przez Fundację „Szarik” weźmie udział około 20 osób – mówi Tomasz Kloc, prezes Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych na Misjach.

Fundację „Szarik” założyło dwóch psychologów klinicznych: Jacek Zawadzki i Katarzyna Gawlińska. Oboje mają doświadczenie w pracy z psami ratownikami i terapeutami.

– Idea stworzenia fundacji powstała po lekturze wywiadu z prof. Stanisławem Ilnickim. Artykuł dotyczył PTSD i wykorzystania psów w roli terapeuty – wyjaśnia Katarzyna Gawlińska, wiceprezes fundacji. Inspiracją dla psychologów była także amerykańska organizacja, która za pomocą dogoterapii wspiera żołnierzy wracających z misji wojskowych. – Postanowiliśmy przenieść te rozwiązania na grunt polski – dodaje Jacek Zawadzki, prezes „Szarika”.

Jak będą wyglądać zajęcia w Międzywodziu? Dogoterapeuci będą prowadzić spotkania indywidualne i grupowe, głównie w parach małżeńskich. – Przez tydzień nie osiągniemy spektakularnych efektów terapeutycznych, ale chcemy pokazać weteranom, jak można pracować z psami i jakie to przynosi rezultaty – przyznaje Katarzyna Gawlińska. Terapeuci zakładają, że plan warsztatów z psami będzie opracowywany na bieżąco, w zależności od kondycji osób, z którymi będą pracowali. W planach są spacery z psami, zabawy i gry aktywizujące. – Dogoterapia jest metodą wspomagającą właściwe leczenie, ale jej skuteczność jest ogromna – dodają.

Psychologowie wyjaśniają, że obecność psa pozwala poszkodowanym kontrolować gniew, redukuje także stres i ułatwia kontakty z innymi ludźmi. Po psiej terapii osoby nadmiernie pobudzone stają się wyciszone, a te, które są zbyt apatyczne, poprzez zabawy z czworonogiem są aktywizowane.

Ciri - pies terapeuta

Psem terapeutą podczas warsztatów będzie Porter, siedmioletni labrador i dwuletnia Ciri – owczarek niemiecki. Porter jako terapeuta pracuje od trzech lat, a owczarek dopiero przyucza się do zajęć z poszkodowanymi.

– To radosne psy. Przyjacielskie, empatyczne, szybko wchodzą w relacje z człowiekiem – opowiadają przewodnicy.

Warsztaty z żołnierzami w Międzywodziu to dopiero początek dogoterapii dla żołnierzy weteranów w Polsce. Fundacja stara się o zgodę na współpracę z Kliniką Psychiatrii Stresu Bojowego w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie.

PTSD jest zaburzeniem lękowym, które objawia są m.in. popadaniem w odrętwienie, wycofaniem z kontaktów społecznych. Armia amerykańska, która od dawna zmaga się z PTSD u swoich żołnierzy, chętnie wykorzystuje psy do terapii. Amerykanie angażują psy do leczenia żołnierzy nie tylko w szpitalach w kraju. Czworonożni terapeuci służą także w Afganistanie.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: DVIDSHUB, www.szarik.org

dodaj komentarz

komentarze


Pakiet umów na dostawy dla polskiego wojska
Sejm za Bezpiecznym Bałtykiem
Polskie MiG-i dla Ukrainy?
W hołdzie poległym
Sukces bezzałogowego skrzydłowego
Co wiemy o ukraińskim ataku na rosyjski okręt podwodny?
Bałtycki sojusz z Orką w tle
Historyczna „Wisła”
Panczeniści na podium w Hamar
Maksimum realizmu, zero taryfy ulgowej
Gdy ucichnie artyleria
Snowboardzistka i pływacy na medal
Prezydenci Polski i Ukrainy spotkali się w Warszawie
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Przygotowani na każdy scenariusz
Pancerniacy jadą na misję
Paczka dla bohatera już w drodze!
„Bezpieczny Bałtyk” czeka na podpis prezydenta
Formoza – 50 lat morskich komandosów
Wisła dopłynęła
Wojsko z nowym programem rozwoju
Wojsko ma swojego satelitę!
Bokserzy walczyli o prymat w kraju
Sandacz na granicy, czyli nowa odsłona ryby po grecku
Gladiusy w Bursztynowej Dywizji
Bezpieczeństwo to sprawa fundamentalna
Prezydent Zełenski spotkał się z premierem Tuskiem
PE wzywa do utworzenia wojskowego Schengen
Mundurowi z benefitami
Przełomowy czas dla WZL-2
Szef NATO ze świąteczną wizytą u żołnierzy
Kto zostanie Asem Sportu?
Niebawem dostawy karabinków Grot A3
Dzień wart stu lat
Combat 56 u terytorialsów
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Niebo pod osłoną
Najdłuższa noc
MON przejmuje Hutę Częstochowa
Kolejne AW149 nadlatują
Noc na „pasku”
Ile powołań do wojska w 2026 roku?
Astronauta w Szkole Orląt
The Taste of Military Service
„Dzielny Ryś” pojawił się w Drawsku
Pilot z MasterChefa gotuje: karpatka i boeuf bourguignon
Rosja usuwa polskie symbole z cmentarza w Katyniu
Grupa WB i Łukasiewicz łączą siły
Gala Boksu na Bemowie
„Burza” nabiera kształtów
Świąteczne spotkanie w PKW Turcja
Medalowe żniwa pływaków CWZS-u
Koniec bezkarności floty cieni?
Cyberwiedza to ich wkład w obronność
Najmłodszy żołnierz generała Andersa
„Albatros” na elitarnych manewrach NATO
Odpalili K9 Thunder
„Poradnik Bezpieczeństwa” już w drodze
Szukali zaginionych w skażonej strefie
Piątka z czwartego wozu
Sojusznicza obrona
Polski Rosomak dalej w produkcji
Plan na WAM

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO