moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ćwiczenia przeciwpożarowe w Poznaniu

Dobre wyszkolenie i ustawiczny trening to podstawa sukcesu nawet w najbardziej ekstremalnych sytuacjach. W koszarach 14 Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Poznaniu przeprowadzono ćwiczebny alarm pożarowy. W ćwiczeniu wzięli udział żołnierze Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych.


Pożar wybuchł na trzecim piętrze budynku, w którym słuchacze Szkoły Podoficerskiej odbywają zajęcia. To również miejsce, gdzie stacjonuje komenda szkoły. Ogień szybko się rozprzestrzenił odcinając skutecznie drogę ewakuacji części personelu, a dym wypełnił skutecznie pozostałe piętra, pomieszczenia i klatki schodowe.

Na miejscu zdarzenia pojawiły się jednostki ratowniczo-gaśnicze Straży Pożarnej. Za pomocą podnośnika koszowego ewakuowano odciętych przez pożar ludzi. Okazało się, że pożar nie był dziełem przypadku czy awarii elektrycznej. W trakcie walki strażaków z ogniem z budynku wybiegł podpalacz, który samochodem próbował uciec z miejsca pożaru.

Pościg zakończył się wypadkiem. Podpalacz został zakleszczony w rozbitym samochodzie, który stanął w płomieniach. Ogień, który niedawno sam podkładał, mógł się teraz okazać śmiertelnym zagrożeniem dla niego samego.

Na szczęście strażacy ugasili samochód i wyciągnęli z niego podpalacza. Udzielono natychmiastowej pomocy, ale rozległe obrażenia wymagały niezwłocznego transportu lotniczego. Wezwano Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Tak w telegraficznym skrócie można opisać przebieg scenariusza, który rozegrał się w poznańskich koszarach przy ul. Bukowskiej.

Celem przedsięwzięcia było przećwiczenie czynności oraz zasad postepowania podczas pożaru, na terenie jednostki wojskowej oraz zgrywanie współdziałających ze sobą ogniw reagowania kryzysowego.

Reagowanie na wypadek pożaru jest na stałe wpisane w harmonogramy funkcjonowania jednostek wojskowych. Stałe monitorowanie zagrożeń i szkolenia powodują, że do pożarów na terenie wojska dochodzi niezwykle rzadko.

W ćwiczeniach wzięli udział żołnierze i pracownicy 14 Wojskowego Oddziału Gospodarczego, Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych, jednostki ratowniczo-gaśnicze Państwowej Straży Pożarnej, Żandarmeria Wojskowa, Specjalistyczna Uzbrojona Formacja Ochronna, wojskowe służby medyczne, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe oraz przedstawiciele Delegatury Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej.

Źródło: por. Maciej Betka – 14 WOG, chor. Marcin Szubert

PZ

autor zdjęć: chor. Piotr Lubiński

dodaj komentarz

komentarze


OSA wystartowała!
Patrol z Syriusza
Wodny test Rosomaków
Cyberterytorialsi uczą się, jak przetrwać w trudnym terenie
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
Kierunek: przyszłość
Gen. Rozwadowski – wizjoner i zwycięzca wymazany z pamięci
PKW Irak ewakuowany
Jubileuszowa i rekordowa Setka Komandosa
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Piekło „Pługa”
Podium po czterech wyścigach na lodzie
Klucz do przyszłości
Polska będzie zbrojna!
MON pomoże uczcić ofiary UPA
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Centrum wsparcia dla AH-64E
Zielone światło dla potwora
Buzdygany 2025 wręczone
Nie będzie polskiej misji wojskowej w Zatoce Perskiej
Polski sukces w Duńskim Marszu
A może studia na WAT?
Więcej pieniędzy dla niezawodowych
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Od złota do brązu, czyli lekkoatleci na medal
ASzWoj zaprasza na dzień otwarty
GROM pod nowym dowództwem
Odnaleźć zaginionych
Zakochałam się w slalomie
Polskie antydrony z Gdyni
Premier: będziemy realizować SAFE mimo weta
Prezydenckie weto dla SAFE
Ratunek pod ostrzałem
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Wojna z Iranem: eskalacja bez przełomu
Baza dla sił powietrznych USA powstaje we Wrocławiu
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Pierwsze oderwanie od ziemi
Trwa ewakuacja Polaków z Bliskiego Wschodu
Konflikt na Bliskim Wschodzie przybiera na sile
Rekordowa ulga dla Nitro-Chemu
Kosmiczny Bałtyk
Apache’e kontra drony
Gala Buzdyganów – transmisja na żywo
Zginęli, bo walczyli o wolną Polskę
Latający Wartownik dla polskiego wojska
Wojsko ewakuuje Polaków z Bliskiego Wschodu
Rozproszenie, drony i autonomia – logistyka w nowej wojnie
Polsko-szwajcarska współpraca obronna
Kompetencje warte ponad milion dolarów
Francuska tarcza dla NATO
Inwestycje w „bardzo ważnym miejscu na mapie Polski”
PSL: niech NBP przekaże zysk na obronność
Leopard nie stoi w kolejce
Powaga w lekkości
Koniec niemieckiej misji powietrznego wsparcia
Smocze zęby na rosyjskie czołgi
Międzynarodowy poligon AWL
Rekompensaty dla weteranów
AWL stawia na rozbudowę
Prezydenckie awanse dla żołnierzy i funkcjonariuszy SKW
Wojskowi judocy, zapaśnicy i taekwondzistka pokazali klasę
Marynarze generała Franciszka Kleeberga

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO