Pod hasłem „Nauka obywatelem Europy” odbył się we Wrocławiu XVI Dolnośląski Festiwal Nauki. Mnóstwo atrakcji podczas imprezy zaprezentowała Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych (WSOWL).
Festiwal zainaugurował pokaz działania plutonu zmotoryzowanego w wykonaniu podchorążych, który odbył się na wrocławskim rynku. Młodzi adepci sztuki wojskowej zaprezentowali procedury realizowane podczas ataku terrorystycznego na wzór zadań wykonywanych na misjach zagranicznych. – Żołnierze wykonali patrol wokół wrocławskiego rynku, podczas którego napotkali osobę instalującą podejrzany pakunek na trasie patrolu. Dowódca podjął decyzję o zatrzymaniu kolumny, przeprowadzeniu kontroli osoby podejrzanej oraz ładunku – tłumaczy scenariusz pokazu wykładowca kapitan Artur Zielichowski.
Po pokazie wszyscy chętni mogli obejrzeć sprzęt i wyposażenie wojskowe oraz porozmawiać z żołnierzami na temat służby w wojsku.
W największym plenerowym wydarzeniu Festiwalu – Parku Wiedzy – realizowano pokazy dotyczące efektywności logistyki wojskowej i sprzętu ratownictwa technicznego. Motywem wiodącym prezentacji przygotowanej przez zespół z Zakładu Logistyki była dewiza: „Wiedza kluczem innowacyjności w logistyce wojskowej”. – Zespół przedstawił, obok nowoczesnych technologii transportowo-przeładunkowych, również tendencje rozwojowe w zakresie żywienia wojsk w warunkach działań taktycznych, ich wyposażenia oraz wykorzystywane w Siłach Zbrojnych RP rozwiązania dotyczące robotyki – informuje pułkownik doktor inżynier Kazimierz Kowalski. Kadra z Zakładu Inżynierii Bezpieczeństwa zademonstrowała sprzęt ratownictwa technicznego. – Zaprezentowaliśmy sprzęt ochrony dróg oddechowych oraz specjalistyczny sprzęt wykorzystywany podczas awarii i katastrof do cięcia i podnoszenia elementów konstrukcyjnych, które uległy zniszczeniu lub uszkodzeniu – stwierdza pułkownik doktor inżynier Witalis Pellowski.
Wiele imprez czekało na odwiedzających w siedzibie uczelni. Jedną z nich był pokaz wirtualnego szkolenia taktycznego, gdzie uczestnicy, wykorzystując system szkolno-treningowy „Śnieżnik”, mogli osobiście sprawdzić się w roli dowódcy podejmującego decyzje podczas działań bojowych na komputerowym polu walki. Niecodzienne atrakcje czekały na miłośników sportów wodnych. Mogli oni w basenie uczelnianym pokonać niezwykle wymagający pod względem fizycznym wodny tor przeszkód. Sprawność fizyczną można było także sprawdzić w „małpim gaju” i podczas walki w bliskim kontakcie.
Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz broni strzeleckiej wraz z możliwością jej użycia podczas zawodów. Odwiedzający mury uczelni mogli sprawdzić swoje umiejętności jako żołnierze podczas szkolenia taktycznego z wykorzystaniem paintballu.
Kadra WSOWL przeprowadziła także szereg wykładów. Goście mogli dowiedzieć się, jak przebiega proces szkolenia w Wojskach Lądowych, jak uruchomić własną działalność gospodarczą czy też o mowie ciała w wystąpieniach publicznych.
– Imprezy prezentowane w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki od lat cieszą się niesłabnącym powodzeniem wśród odwiedzających, ponieważ są organizowane przez ludzi z pasją, potrafiących przekazać swoją wiedzę w sposób możliwie najprostszy, a jednocześnie ciekawy zarówno dla najmłodszych uczestników, jak i dorosłych odbiorców. Jest to doskonałe miejsce do promowania w środowisku wrocławskim osiągnięć wiedzy wojskowej, w tym dorobku WSOWL – podsumowuje koordynator uczelni ds. festiwalu profesor Janusz Szelka.
W najbliższym czasie przeprowadzona zostanie edycja regionalna Festiwalu, podczas której chętni będą mogli zapoznać się z zadaniami Sił Zbrojnych w systemie bezpieczeństwa RP oraz obejrzeć pokazy walki wręcz w wykonaniu członków Koła Walki w Bliskim Kontakcie. Szczegóły na stronie: http://www.wso.wroc.pl/dfn-kbn.html
Źródło: mjr Piotr Szczepański/ WSOWL
autor zdjęć: WSOWL
komentarze