moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nowatorski system analizy danych z pola walki

Dzięki Zintegrowanemu Systemowi Informacyjnemu WTS dowódcy wszystkich szczebli mają do dyspozycji szczegółowe informacje o bieżącej sytuacji na polu walki. Wiedzą, gdzie w danym momencie są sojusznicy, gdzie jest nieprzyjaciel, w jakim kierunku i jakimi siłami się przemieszcza. Za swoje nowatorskie rozwiązania ZSI WTS otrzymało na tegorocznym MSPO 2013 nagrodę Defender.


Armie na całym świecie, w tym również polska, rozbudowują swoje systemy rozpoznawcze, kupując m.in. drony, samoloty i radary. Dowódcy nie mogą więc narzekać na brak źródeł „informacji” o tym, co dzieje się na polu walki. Problemem, z którym mierzą się m.in. wojska NATO w Afganistanie, staje się nadmiar danych spływających do sztabów. Komputerowe systemy wsparcia dowodzenia (np. systemy połączonej sytuacji operacyjno-taktycznej – POSO) otrzymują tak dużo danych, że często nie są w stanie na czas przekształcić ich w wytyczne potrzebne dowódcom.

Inżynierowie z bydgoskiego Teldatu podjęli się zbudowania systemu teleinformatycznego, który poradzi sobie z natłokiem danych spływających do stanowisk dowodzenia. Wcześniej opracowali oni system wsparcia dowodzenia Jaśmin, który od kilku lat jest wykorzystywany podczas natowskich ćwiczeń (np. podczas odbywającego się w Polsce ćwiczenia CWIX). Bydgoscy naukowcy współpracowali ze specjalistami z Wojskowych Zakładów Łączności nr 1 z Zegrza oraz informatykami z firmy Siltec.

Efekt swojej pracy – Zintegrowany System Informacyjny WTS – zaprezentowali na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach. Z zewnątrz ZSI WTS wygląda niepozornie – to po prostu rozsuwany kontener z kilkoma antenami na dachu. Swoje nieprzeciętne możliwości ujawnia dopiero po włączeniu komputerów. Na umieszczonych w środku monitorach dowódca (danego szczebla) i jego sztab mogą obserwować w czasie rzeczywistym sytuację operacyjno-taktyczną z określonego rejonu działań. Informacje z pozostałych stanowisk dowodzenia, na przykład z pobliskiej brygady czy pułku, automatycznie, bez ingerencji sztabowców, spływają do systemu, gdzie są analizowane. Po przetworzeniu danych na ekranach wyświetlany jest każdy ruch własnych oddziałów. Ale to nie wszystko. Na taktycznych mapach pokazują się również informacje zebrane przez wywiad, a dotyczące przeciwnika. Komputery m.in. obliczają siły wroga i przewidują kierunki, w których może się przemieszczać.


ZSI WTS to efekt pracy konsorcjum trzech polskich firm. Jego lider, Wojskowe Zakłady Łączności nr 1, zbudowały specjalny, szczelny elektromagnetycznie kontener oraz dostarczyły sprzęt do łączności satelitarnej. Firma Siltec opracowała maszyny kryptograficzne oraz urządzenia do ochrony elektromagnetycznej klasy Tempest. Ostatni z partnerów, firma Teldat, dostarczyła system Jaśmin wraz z urządzeniami teleinformatycznymi.

Największą zaletą Zintegrowanego Systemu Informacyjnego WTS jest to, że to gotowy produkt, a nie prototyp lub demonstrator technologii. – WTS jest propozycją opartą na gotowych, istniejących rozwiązaniach, które konsorcjum może zaoferować kompleksowo jako cały system, a nie fragmenty – wyjaśnia Zbigniew Sztakowski, dyrektor techniczny WZŁ nr 1.

Innowacyjność ZSI WTS docenili członkowie jury Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach, którzy wyróżnili system i produkujące go konsorcjum WZŁ nr 1, Teldat i Siltec nagrodą Defender.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: arch. WZŁ nr 1

dodaj komentarz

komentarze

~P.Woliński
1379949780
Sprzęt już jest, OK, ale pozostaje jeszcze kwestia dostępności danych dla dowódców. Szczególnie w przypadku współdziałania i wymiany danych z USA czy też ogólnie - z NATO (rozumiem że sprzęt ma taka możliwość), gdzie, aby skorzystać z informacji pochodzących z ich systemu informacyjnego konieczne jest posiadanie utajnienia bodajże NATO Secret co eliminuje większość tych dowódców którzy mogliby z tych informacji skorzystać.
0A-1A-2E-65

Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
 
Optyka dla żołnierzy
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
10 kwietnia 2010 – pamiętamy!
V Korpus z nowym dowódcą
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Odstraszanie i obrona
Szpej na miarę potrzeb
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Święto wojskowego sportu
Ogień w podziemiu
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Zmiany w dodatkach stażowych
Jeśli nie Jastrząb, to…
Pamięci ofiar katastrofy pod Smoleńskiem
Cena wolności
Przygotowania czas zacząć
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Animus Fortis, czyli mężny duch
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Rakiety dla Jastrzębi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Wojsko inwestuje w Limanowej
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Wojskowi medycy ratują i leczą
Będzie można zostać snajperem lądowym
Psiakrew, harmata!
Zwycięstwo pod Racławicami dało Polakom nadzieję
Mundury w linii... produkcyjnej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zgłoś się na kurs i zostań kapralem!
Wojna w świętym mieście, część druga
Jak wyszkolić pilota F-16?
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Kurs z dzwonem
Weterani i bokser „Master”
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
25 lat w NATO – serwis specjalny
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Hiszpański palimpsest
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
NATO na północnym szlaku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO