Minister obrony Tomasz Siemoniak podpisał decyzję w sprawie sformowania od 1 stycznia 2014 r. Dowództwa Generalnego Rodzajów SZ oraz Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Rozformowane zostaną dotychczasowe dowództwa rodzajów Sił Zbrojnych. Umożliwi to rozpoczęcie wyznaczania żołnierzy na stanowiska w nowych strukturach.
Decyzja ministra Siemoniaka wynika z ustawy, którą prezydent Bronisław Komorowski podpisał 22 lipca. Nowa ustawa zakłada, że 1 stycznia 2014 roku w wojsku zostanie wprowadzona reforma dowodzenia i kierowania armią. Powstaną dwa nowe dowództwa: generalne oraz operacyjne. Zmieni się rola Sztabu Generalnego. A dowództwa poszczególnych rodzajów Sił Zbrojnych zostaną przekształcone w inspektoraty.
- Decyzja z 13 września przesądziła o kształcie DGRSZ i DORSZ w nowym systemie dowodzenia. Pozwala też na wyznaczenie żołnierzy i pracowników z odpowiednim wyprzedzeniem – mówi minister obrony Tomasz Siemoniak. - Nowa struktura realizuje założenia reformy, szczególnie połączone dowodzenie. Ważne jest również zagwarantowanie ciągłości systemu dowodzenia i płynne przejście do nowego systemu – podkreśla szef MON.
Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych to będzie nowa struktura w armii. Mają mu podlegać inspektoraty powstałe po rozformowaniu dowództw rodzajów Sił Zbrojnych: Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych.
Dowództwo Generalne ma liczyć około 750 żołnierzy oraz 180 pracowników wojska. Dzięki decyzji szefa MON już może się rozpocząć nabór na nowe stanowiska.
Dowództwo będzie miało siedzibę w budynkach wojskowych przy ul. Żwirki i Wigury w Warszawie. Dzisiaj zajmują je m.in. Siły Powietrzne, a przed wojną było tam Dowództwo Marynarki Wojennej.
Inspektoraty poszczególnych rodzajów sił zbrojnych też będą miały siedziby w Warszawie. To oznacza, że do stolicy przeniesie się część żołnierzy z dowództwa Wojsk Specjalnych (teraz ma ono siedzibę w Krakowie) oraz Marynarki Wojennej (siedziba mieści się w Gdyni).
Zmieni się funkcja Sztabu Generalnego, który stanie się organem doradczym i planistycznym. Do zadań Sztabu Generalnego będzie należało m.in. ustalanie długoterminowych strategii. Będzie też liczył mniej etatów.
autor zdjęć: MON
komentarze